MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin MPW 25.03.2018

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu - 6 lata 3 miesiąc temu #8725 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 25.03.2018

W świetle stanowiska KNF opublikowanego na stronie komisji:

www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Sta...a_MiFID_II_60535.pdf

"ciekawie" może wyglądać kwestia zagadnień prawnych wymaganych na najbliższym egzaminie. Skoro nowelizacja ustaw rynku kapitałowego pojawi się na przełomie marca i kwietnia a w sytuacji sprzeczności niektórych zapisów np. Ustawy o Obrocie czy Ustawy o Funduszach Inwestycyjnych z tymi dyrektywami unijnymi komisja stosować będzie zasadę pierwszeństwa prawa wspólnotowego to chyba nielogiczne byłoby gdyby na egzaminie obowiązywały uregulowania prawne sprzecznego z prawem wspólnotowym. Nie wiem czy nie rozsądniej byłoby zorganizować egzamin po pełnej implementacji MIFID II do polskiego porządku prawnego.


Moim zdaniem nie ma sensu się przejmować MIFIDem 2, pod kątem pytań na najbliższym egzaminie maklerskim. Poszczególne ustawy prawdopodobnie nie zostaną do tego czasu zmienione (obowiązuje stan prawny na miesiąc przed egzaminem, czyli w przypadku egzaminu MPW w marcu 2018r. - na dzień 25.02.2018r.).

Natomiast w na egzaminie w październiku 2018r. prawie na pewno MIFID2 istotnie wpłynie na przebudowę ustaw i tym samym testowanie tej wiedzy na egzaminie.
Ostatnia6 lata 3 miesiąc temu edycja: admin od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8726 przez sebastian
Replied by sebastian on topic Egzamin MPW 25.03.2018
Na pewno nie zostaną zmienione te ustawy o czym KNF sygnalizuje w tym stanowisku, ale tym bardziej skoro obowiązuje stan prawy na miesiąc przed egzaminem a w zaistniałej sytuacji (nie wprowadzenie rozwiązań ustawowych zgodnych z MIFID II) KNF w opublikowanym stanowisku mówi że w przypadku konfliktu aktualne obowiązujących ustaw z uregulowaniami MIFID II pierwszeństwo mają uregulowania unijne..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8727 przez alice
Replied by alice on topic Egzamin MPW 25.03.2018
Czyli musimy opanować dyrektywę UE w sprawie MIFID II.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8734 przez Blazej
Replied by Blazej on topic Egzamin MPW 25.03.2018
Czyli patrząc wyłącznie pod kątem najbliższego egzaminu - nie ma i nie będzie znaczących zmian prawnych? Czy poza krokami notowań i wartością warunku WUJ zostało wprowadzone coś istotnego w styczniu br.? Pytam, bo nie jestem pewny czy mogę spokojnie uczyć się prawa czy wstrzymać się z niektórymi ustawami i przerabianiem zadań z obrotu giełdowego.
Za tę wiadomość podziękował(a): alice

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8735 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 25.03.2018

Czyli patrząc wyłącznie pod kątem najbliższego egzaminu - nie ma i nie będzie znaczących zmian prawnych? Czy poza krokami notowań i wartością warunku WUJ zostało wprowadzone coś istotnego w styczniu br.? Pytam, bo nie jestem pewny czy mogę spokojnie uczyć się prawa czy wstrzymać się z niektórymi ustawami i przerabianiem zadań z obrotu giełdowego.


Głównie zmiany atakujące dotychczasowe zadania to właśnie kroki notowań i WUJek - czy coś jeszcze ważnego będzie? Sprawdzimy i damy znać. Ale samych zmian w SZOG i RG jest znacznie więcej.

Od poniedziałku przystępujemy do upgrade, zaczynając od slajdów przed zadaniami. Najpóźniej w kolejnym tygodniu powinniśmy upgrade'ować wszystkie historyczne zadania z technik notowań, które wystąpiły w ramach UTP. Kolejny tydzień to upgrade maklers.arslege.pl, następny to dogranie nowego odcinka wideo z obrotu giełdowego i pozagiełdowego (technik notowań). Generalnie na przełomie stycznia/lutego powinniśmy mieć zakończony upgrade. Termin jest o tyle sztywny, że mobilizuje nas nie tylko najbliższy egzamin maklerski, ale też konieczna gotowość do prowadzenia zajęć i upgrade materiałów naszych podopiecznych na kursie maklerskim (zadania z technik notowań odbędą się 3-4.02.2017) w oparciu o nowy RG+SZOG.

Pozdrawiam,

Admin
Za tę wiadomość podziękował(a): michal_stanczyk, killer

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8751 przez Andrzej
Replied by Andrzej on topic Egzamin MPW 25.03.2018
cześć Wam,
ale cisza....
Może jakaś wspólna mobilizacja jakby komuś brakowało chęci, czasu itd... (mi to na pewno się przydarzy - a w grupie łatwiej :))
Zacznę od siebie. W tym tygodniu przerobiłem video + skrypt z matematyki finansowej i analizy i wyceny instrumentów dłużnych, 3 pakiety egzaminów zadań z matmy, jedno czytanie ustawy o obligacjach, ok. 100 pytań na arslege z obligacji, ok. 250 z ustawy o funduszach. Zacząłem od tego co mi najbliższe na rozgrzewkę. W ten weekend zamierzam przerobić po 4-5 pakietów zadań z matfin i obligi = ok. 100 zadań. Od poniedziałku ruszam z kolejnym video - rachunkowość i analiza finansowa przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że zdążę ze wszystkim. Ogólnie nastawiam się na wynik zbliżony do max z zadań + 50% prawa i taki jest mój cel.
Jak coś nie będę łapał - to pozwolę sobie tu pisać. Mariusz - Ciebie też będę męczył jak coś się przytrafi problematycznego :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8752 przez Blazej
Replied by Blazej on topic Egzamin MPW 25.03.2018
Cześć, pamiętaj że, poza zadaniami w części pozaprawnej jest też trochę teorii i myślę, że ona też momentami może zaskoczyć (choćby poprzez pojawienie się jakiegoś nowego zagadnienia). Oczywiście jednocześnie można sporo wyciągnąć z samych często schematycznych (lecz podchwytliwych) zadań. Myślę, że przy nauce do tego egzaminu nie ma dróg na skróty, można uczyć się na podstawie historycznych testów, jednak nie gwarantuje to sukcesu. Co do moich przygotowań - z części pozaprawnej zostały mi techniki notowań, zmiany wprowadzone 3 stycznia trochę skomplikowały sprawę. Resztę staram się systematycznie powtarzać. Na prawo trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu. Zastanawiam się jeszcze jaką taktykę przyjąć w czasie rozwiązywania testu -
czy robić zadania po kolei czy np. najpierw rozwiązywać zadania prawne i teorię, a potem „przełączyć” się na liczenie. Życzę Ci wytrwałości w nauce i nawet większej ilości punktów niż zakładasz!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8753 przez HubertusK
Replied by HubertusK on topic Egzamin MPW 25.03.2018
Hej,
moje pytanie jest następujące. W kursie wideo są 4 odcinki dotyczące obrotu giełdowego. Jak się do nich ma planowany nowy odcinek?

Powinienem obejrzeć cztery i wtedy nowy, czy coś jednak opuścić ze względu na aktualizację i nowy szog?

Pozdrawiam
Hubert

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8754 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 25.03.2018

cześć Wam,
ale cisza....
Może jakaś wspólna mobilizacja jakby komuś brakowało chęci, czasu itd... (mi to na pewno się przydarzy - a w grupie łatwiej :))
Zacznę od siebie. W tym tygodniu przerobiłem video + skrypt z matematyki finansowej i analizy i wyceny instrumentów dłużnych, 3 pakiety egzaminów zadań z matmy, jedno czytanie ustawy o obligacjach, ok. 100 pytań na arslege z obligacji, ok. 250 z ustawy o funduszach. Zacząłem od tego co mi najbliższe na rozgrzewkę. W ten weekend zamierzam przerobić po 4-5 pakietów zadań z matfin i obligi = ok. 100 zadań. Od poniedziałku ruszam z kolejnym video - rachunkowość i analiza finansowa przedsiębiorstw. Mam nadzieję, że zdążę ze wszystkim. Ogólnie nastawiam się na wynik zbliżony do max z zadań + 50% prawa i taki jest mój cel.
Jak coś nie będę łapał - to pozwolę sobie tu pisać. Mariusz - Ciebie też będę męczył jak coś się przytrafi problematycznego :)


Andrzeju,

Oczywiście zapraszam, najlepiej mailowo. Ze względu na ogrom pracy, jestem dostępny głównie wieczorami. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 3 miesiąc temu #8755 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 25.03.2018

Cześć, pamiętaj że, poza zadaniami w części pozaprawnej jest też trochę teorii i myślę, że ona też momentami może zaskoczyć (choćby poprzez pojawienie się jakiegoś nowego zagadnienia). Oczywiście jednocześnie można sporo wyciągnąć z samych często schematycznych (lecz podchwytliwych) zadań. Myślę, że przy nauce do tego egzaminu nie ma dróg na skróty, można uczyć się na podstawie historycznych testów, jednak nie gwarantuje to sukcesu. Co do moich przygotowań - z części pozaprawnej zostały mi techniki notowań, zmiany wprowadzone 3 stycznia trochę skomplikowały sprawę. Resztę staram się systematycznie powtarzać. Na prawo trzeba poświęcić naprawdę sporo czasu. Zastanawiam się jeszcze jaką taktykę przyjąć w czasie rozwiązywania testu -
czy robić zadania po kolei czy np. najpierw rozwiązywać zadania prawne i teorię, a potem „przełączyć” się na liczenie. Życzę Ci wytrwałości w nauce i nawet większej ilości punktów niż zakładasz!


Błażeju,

Zmiany w technikach notowań nie są takie straszne jak się wydawały na początku. Największą zmianą są kroki notowań (dla akcji i ETF), dodatkowo podzielone na pasma płynności. Dużo mniejszą nowy - dodatkowy limit w zleceniu WUJ. Pozostałe zmiany w praktyce nie wpływają na dotychczasową logikę zadań i rozwiązań zadań.

Kroki notowań są o tyle problematyczne, że jest kilka alternatywnych możliwości układania zadań z ich wykorzystaniem (kroki w tabelce w SZOG, kroki w dużej tabeli w ROZPORZĄDZENIU, kroki ustawione przez WGPW i obowiązujące od 3.01.2018r. w praktyce). Stąd problem występuje po 3 stronach:
- urzędników w KNF - w jaki sposób ułożyć nowe zadania
- firm szkoleniowych - w jaki sposób przygotować materiały by były przydatne pod egzamin (mamy już wybraną drogę :) )
- osób przygotowujących się do egzaminu - w jaki sposób się przygotować by było to skuteczne

Oczywiście marzec 2018 jest pod tym kątem egzaminem idącym na "pierwszy ogień" i dopiero po tym egzaminie będziemy w 100% pewni, którą drogę wybrali urzędnicy w KNF. Ale w marcu 2018 nie będzie jeszcze wdrożonych MIFID2-owskich zmian w całą stertę ustaw. Dlatego moim zdaniem warto atakować marzec 2018 i nie odpuszczać :)

Kroki notowań mogą namieszać tylko w pojedynczych zadaniach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Blazej

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.194 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.