MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4420 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
Hej,

Wstępnie przejrzane/przerobione są 2 prace, które do tej pory otrzymaliśmy na mail.

Ogólne podsumowanie.

zad.1. Nieco zaskakujący jest dobór MSR/MSSF do analizy, w tym MSR 40. Zadanie wydaje się jednak spokojnie do ogarnięcia z załączonym sprawozdaniem finansowym.


zad.2. Tradycyjnie Gajdkowe, oparte na tej samej wiedzy - głównie strony 1-300 z 2 tomu Gajdki + zadania historyczne.

ppkt.1. Dość podchwytliwy podpunkt. Moim zdaniem uderzający idealnie w zrozumienie bazowej idei IRR. Wyliczamy IRR i porównujemy do kosztu kapitału - jeśli IRR > koszt kapitału to NPV > 0 -> akceptujemy projekt. Czyli IRR ma być większy niż WACC (gdyż projekt ma takie samo ryzyko i taką samą strukturę finansowania, co spółka).

ppkt.2. To przenikanie przez zadanie modeli FCFF (EV), FCFE (EQ) i APV. Ciekawie skonstruowany i dość trudny podpunkt zapewne dla większości ludzi. Kluczem do rozwiązania tego podpunktu, jest dobre zrozumienie tematu, w tym ww. modeli i sprawne się po nich poruszanie.

ppkt.3. Ciekawy podpunkt, dotykający modelu drzew decyzyjnych (DTA). Istotną rolę w rozwiązaniu zadania odgrywa właściwe wczytanie się w treść zadania.


zad.3. Typowe zadanie z Hulla. Rothbard pewnie później coś więcej na ten temat będzie mógł napisać.


zad.4. Znowu BPV+VAR... Bardzo dobre zrozumienie idei BPV i dokładne przeanlizowanie zadania ze stycznia 2014, powinno umożliwić zaliczenie tego zadania...

ppkt.1. Wystarczy zastosować wzór (przekształcenie zwykłego wzoru na dP = -MD*dYTM
BPV = MD * P * 0,0001

BPV portfela to suma BPV cząstkowych.


ppkt.2. Wystarczy znać system obliczenia duration portfela. MD portfela można obliczyć jako średnie ważone MD poszczególnych elementów portfela (wagi to udział obligacji w portfelu).

Można też wyliczyć MD portfela przez podzielenie skorzystanie z ww. przekształconego wzoru:

MD = BPV/(P*0,0001)


ppkt.3. Dość prosty podpunkt.

Wystarczy przemnożyć BPV przez zmianę punktów bazowych (pamiętać o znakach!!!).


ppkt.4.

VAR z użyciem BPV -> wystarczy skorzystać ze wzoru:

VAR = BPV * Sdzienne * c (gdzie c to wartość odczytana z tablic dla żądanego prawdopodobieństwa).


ppkt.5. Możliwe, że najtrudniejszy podpunkt, bo nowy, aczkolwiek 4 piewsze podpunkty były za 60pkt.

Tutaj mamy VAR z korelacją. Temat dobrze przedstawiony w rozdziale 13, w książce J.C.Hull "Zarządzanie ryzykiem instytucji finansowych", str. 352:

całość rozwala równanie:

VAR-Portfela2 = VAR-P22 + VAR-P52 + 2*KOR*VAR-P2*VAR-P5

I wyciągnięcie pierwiastka...


zad.5.

ppkt.1.1 - standard.

Liczymy wariancję portfela inwestora X, Betę A i ryzyko systematyczne A.

ppkt.1.2 - standard.

Liczymy wariancję portfela inwestora Y, Betę B, ryzyko systematyczne B i odejmujemy od ryzyka całkowitego B.

ppkt.1.3 - standard - zero-beta-model

ppkt.1.4 - również standard.

rozwiązujemy układ 2 równań:

uA*0,1 + uB*0,14 + uF*0,02 = 0,06
uA + uB + uF = 1

określając np. uF jako:

uA = 2 - 3*uF
uB = 2*uF - 1

następnie wyliczenie wariancji Portfela z zastosowaniem uF w miejsce uA i uB.

i na koniec pochodna.

Lagrange jest zbędny ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Rothbard, TheTamirland, Viaces

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4421 przez TheTamirland
Replied by TheTamirland on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.


ppkt.1.4 - również standard.

rozwiązujemy układ 2 równań:

uA*0,1 + uB*0,14 + uF*0,02 = 0,06
uA + uB + uF = 1

określając np. uF jako:

uA = 2 - 3*uF
uB = 2*uF - 1

następnie wyliczenie wariancji Portfela z zastosowaniem uF w miejsce uA i uB.

i na koniec pochodna.

Lagrange jest zbędny ;)


A tu nie powinno się dać że według inwestora Y: Ua=Ub, więc Ua + Ua +Uf=1, co dawało Uf=1-2Ua?

Dalej pierwsze równanie ma postać Ua*0.1+Ua*0.16 +0.02*(1-2Ua)=0.06 i dalej pięknie się rozwiązuje bez żadnych pochodnych :)

Poprawcie mnie jeśli na coś nie zwróciłem uwagi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4423 przez piotrek-frost
Replied by piotrek-frost on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
ale dlaczego zakładacie że udział spółek A i B jest równy? Z tego co pamiętam nie było powiedziane, że inwestor inwestuje w portfel rynkowy

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4424 przez Viaces
Replied by Viaces on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
W zadaniu 3 liczenie było ułatwione (przynajmniej wynikało to z treści zadania). Należało: podany kurs obligacji (co oznaczało, że nie musimy mieć YTM) dodać odsetki (naliczone za dany okres)(kurs + odsetk*(t/T)) i podzielić ten licznik przez nominał obligacji (w założeniu powinno się znaleźć, że nominał obligacji równy 100) i to jest nasz współczynnik. Tak przynajmniej policzone jest w Hull'u. Z tego wyliczamy koszt (Kurs forward - cena brudna*WK). Ja obliczyłem IRR (tak samo tyko że podzieliłem jeszcze przez cenę brudną łłłłł). Wyszło, że CTD (najtańszą obligację jest obligacja Y - środkowa) Zadanie żywcem wzięte z Hullu. Zresztą, kolejne dwa podpunkty również wzięte z Hull'u (obliczenie kursu Forward dla CTD)(str 136 i 137). Ten model wielokrotnie przerabiałem, więc naszczęcie pamiętałem. Jeśli chodzi o obligację hipotetyczną, porostu ten sam sposób liczenia co dla rzeczywistej, tylko inną stopę kupnową podstawić należało (jeśli dobrze pamiętam 3% dla hipotetycznej i 3,5 dla rzeczywistej (oczywiście w skali pół roku).

pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4425 przez Viaces
Replied by Viaces on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
Należało się odnieść do podpunktu 1 (w zadaniu 5), a tam jest napisane, że Ua= Ub, tylko (bez rf) a w piątym jeszcze mamy rf!!!. Ja nie miałem czasu już na to więc będę liczył na 3 pierwsze podpunkty

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu - 9 lata 11 miesiąc temu #4426 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.

Należało się odnieść do podpunktu 1 (w zadaniu 5), a tam jest napisane, że Ua= Ub, tylko (bez rf) a w piątym jeszcze mamy rf!!!. Ja nie miałem czasu już na to więc będę liczył na 3 pierwsze podpunkty


Niby tak, tylko po co Ci to?

uA = uB -> tylko w przypadku portfela rynkowego!

A tutaj chodzi o stworzenie swojego portfela z aktywów A, B, F, gdzie udziały są dowolne!

To co masz z punktu 1 do wzięcia to Bety.

A Betę portfela wyliczysz dopiero jak obliczysz udziały A, B i F.

Udziały z kolei wyliczy się, wg przedstawionego wyżej schematu z wyciąganiem pochodnej.
Ostatnia9 lata 11 miesiąc temu edycja: admin od.
Za tę wiadomość podziękował(a): Viaces

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4427 przez TheTamirland
Replied by TheTamirland on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
Admin, masz rację. Ja niestety poszedłem na skróty i nie zwróciłem na to uwagi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4435 przez Viaces
Replied by Viaces on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
Mam pytanie, czy już wszystkim przyszły skany (jeśli oczywiście ktoś sobie życzył). Bo ja poprosiłem, ale niestety jeszcze nie otrzymałem. Bo do jutra jest czas, a ja napisałem we wtorek!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4436 przez Darek
Replied by Darek on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
witam,

też wysłałem we wtorek i jeszcze nie dostałem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 11 miesiąc temu #4437 przez piotrek-frost
Replied by piotrek-frost on topic Egzamin DI-2 - 17.05.2014r.
ja również nie dostałem

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.183 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.