MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-1 29.10.2017

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8596 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Najbardziej bolesne jest to, ze na egzaminie dostajemy zadania, które są bardzo kontrowersyjne i często trudno je rozwiązać nawet z wszelkimi dostępnymi źródłami... no ale nie może być z łatwo :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8597 przez filip1907
Replied by filip1907 on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Zgadzam się. Wygląda na to, że układający pytania wkładają sporo wysiłku, aby utrudnić zdającemu analizę zadania. Mam nadzieję, że się trochę uspokoją, choć z drugiej strony lepiej nastawić się na najgorsze to przynajmniej zaskoczenia nie będzie.

Ok, więc kwestię równoważnika uznajmy za zamkniętą. Myślę, że technika zaproponowana, przez Ciebie jest dobra i jej się trzymajmy.

Chłopaki jak macie chwilę, to rzućcie okiem jeszcze na te 2 zadania. Pierwsze z nich już się gdzieś wcześniej chyba przewinęło na forum, ale teraz nie nie za bardzo mogłem odkopać. To są zadania z tego samego testu zestaw 1 -

www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/tes...47439.2016_47439.pdf

Wkleję od razu treść, żeby było czytelniej.

Zad. nr. 10.
Rentowności do wykupu 6-miesięcznych i 12-miesięcznych bonów skarbowych, wynoszą odpowiednio 4,5% i 5,2 % w skali roku. Zakładając, że rynek jest efektywny, określ rentowność do wykupu w skali
roku dla rocznej obligacji o wartości nominalnej 100 PLN, z kuponem w wysokości 2,5 PLN,
wypłacanym co pół roku. Wskaż najbliższą liczbę.

A 4,89%;
B 5,05%;
C 5,11%;
D 5,19%.

Zad. nr. 39.
Cena terminowa akcji spółki Orion w terminie za 2 miesiące jest równa 124 PLN,
Stopa procentowa wolna od ryzyka wynosi 0% w skali rocznej dla wszystkich terminów zapadalności.
Wskaż prawdziwe stwierdzenie, zakładając, że cena akcji spółki Orion za 2 miesiące może być
równa 150 PLN lub 120 PLN.

A cena europejskiej opcji kupna (call) na akcję z ceną realizacji (strike) 125 PLN wynosi ok 4,5 PLN;
B cena europejskiej opcji sprzedaży (put) na akcję z ceną realizacji 125 PLN wynosi ok 4,5 PLN;
C cena europejskiej opcji kupna na akcję z ceną realizacji 125 PLN jest wyższa o 2 PLN od ceny
europejskiej opcji sprzedaży, przy tej samej cenie realizacji;
D cena europejskiej opcji kupna na akcję z ceną realizacji 125 PLN jest niższa o 2 PLN od ceny europejskiej
opcji sprzedaży, przy tej samej cenie realizacji

Moje spostrzeżenia:
Zadanie 1. - próbowałem wyliczyć cenę tej obligacji na podstawie wartości tych bonów Wychodziła mi cena poniżej 100 PLN. Ale wtedy YTM w obligacji wychodzą całkiem inne - znacznie powyżej podanych poziomów. Próbowałem również obliczyć. Cenę za pomocą dyskonta danego w zadaniu czyli roczna wartość (cena) bonu wynosi 100 - 5.2 = 94.8 PLN. Przekuwając tą cenę na daną obligację - stopa YTM wychodzi rónież całkiem inna niż jest w odpowiedziach.

Ktoś ma pomysł jak to powinno się obliczyć? A może po prostu chodzi, o to, że skoro YTM bonu rocznego = 5.2% to i YTM obligacji będzie wynosić 5.19% bo jest najbliżej..

Zadanie 2- Tutaj liczyłem za pomocą drzewa dwumianowego, ale również wyniki wychodzą rozbieżne niż w odpowiedziach. Czy jeśli stopa% jest podana jako 0% to możemy uznać, że cena spot równa się cenie terminowej czyli 124 PLN?
Tak na szybko licząc wyszły mi następujące wartości. Dla opcji sprzedaży (put) cena wyniesie około 3,78 PLN. a dla opcji kupna (call) 6,2 PLN. No więc nie wiem, teoretycznie niby się zgadza odpowiedź B, bo 3,77 jest blisko do 4,5 PLN. Ale odp. C chyba bardziej pasuje, bo różnica między cenami tych opcji wynosi 2.33 PLN (6,2 - 3,78)

Jak macie pojęcie jak prawidłowo rozwiązać te zadania, to napiszcie proszę. Może ja gdzieś popełniam błędy po prostu. Znając życie to te problemowe zadania, czy też 'kontrowersyjne' jak to ująłeś mogą pojawić się jeszcze raz na egzaminie.

pozdrawiam serdecznie!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8598 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
1) Obligację kuponową dzielimy na dwie obligacje zerokuponowe (półroczna 2,5 oraz roczna 102,5), które powinny być dyskontowane stopami spot.
YTM dla obligacji zerokuponowych to stopy spot, wiec:
- stopa spot 0,5Y = 4,5% (w skali rocznej),
- stopa spot 1Y = 5,2%.
Na tej podstawie liczymy PV obligacji kuponowej dyskontując CF z niej odpowiednimi stopami. Warto pamiętać, żeby dostosować 4,5% do okresu połowy roku (ja licze zgodnie z Jajugą to jako pierwiastek z (1+4,5%).
Mając PV obligacji wklepujemy w kalkulator i liczymy YTM. YTM roczne to (1+YTMpółroczne)^2-1, które równa się 5,19%.

2) Tutaj jest wszystko ok. S = F; cena put to (1-p)*(125-120) = 4,33.
Chyba nie liczyłeś ceny opcji put od dobrej ceny wykonania (w tym przypadku cena wykonania to 125).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8599 przez filip1907
Replied by filip1907 on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Co do drugiego zadania to faktycznie, teraz wychodzi dobrze. Musiałem coś przekręcić wcześniej.

Ale w tym drugim nadal mi nie wychodzi zgodnie z tym co napisałeś, czyli wg obliczeń z wzorami z Jajugi.

Wygląda to tak-

Licząc PV0 tej obligacji zgodnie z równaniem PV0 = 2,5 / (1,045)^0,5 + 102,5 / 1,052 = 99,88 PLN
Wrzucając to do arkusza BOND wychodzi mi YTM półroczne na poziomie 2,62% czyli roczne będzie (1,0262)^2 - 1 = 0,0531 czyli 5,31% a takiej odpowiedzi nie ma choć teoretycznie najbliżej jest właśnie D.. :)

Dodam, że w arkuszu BOND ustawione mam raczej wszystko prawidłowo. CPN = 2,5. Obligacja na 1 rok. Cena 99,88 no i częstotliwość wypłaty kuponów 2/Y choć to chyba niewiele tutaj zmienia.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8600 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Ja korzystam tylko z arkusza TVM. Nigdy w żadnym zadaniu nie wykorzystałem BOND. Nie wiem nawet dokładnie jak on działa, wiec niestety nie pomoge.
Tak wiec moje rozwiązanie:
- PV = - 99,88; N = 2; I/Y = ?; PMT = 2,5; FV = 100.
Obliczenie I/Y daje nam półroczne YTM.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8601 przez filip1907
Replied by filip1907 on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Rozumiem.
Może arkusz BOND zawiera tylko częstotliwość wypłaty odsetek, ale nie zawiera już kapitalizacji półrocznej.
Dobra, zgodnie z TVM wychodzi rzeczywiście 5,19 % więc warto rozważyć czy, aby nie posługiwać się tą metodą.
No nic, oby jak najmniej takich dylematów na egzaminie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8602 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 29.10.2017

Nie ma sprawy. Spróbuj jeszcze raz z tym równoważnikiem, gdyż:
1) lambda = (10%-4%) / (4%^2) = 37,5
2) cov = 0,6*0,04*100k = 2,4k
3) CE = (500k - 37,5*2,4k) / (1 + 4%) = 394,2k

Owocnych powtórek :)


1. Liczymy wartość obecną, czyli nie mnożymy przez 1,04.
2. 500k - 37,5*2,4k = 500k - 90k = 410k, czyli wartość bardzo podobna do wyliczonej przez nas bardziej czytelną metodą za pomocą zdyskontowania przez nas przepływu pieniężnego w pierwszym roku, stopą dyskontową ryzykowną równą 22%, czyli 500k/1,22 = ok. 409,836.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kubeczeq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #8603 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Zawracam się z uprzejma prośba do osób które już to przechodziły tudzież P. Mariusza o informacje związana z rzeczami które możemy wnieść na egzamin + te które dostaniemy. Nie znalazłem tej informacji na stronie KNF.

Szczególnie zastanawia mnie fakt:
- tablica z dystrybuanta (czy aby na pewno dostaniemy?)
- koloru długopisów jaki powinnismy mieć (czarny do kodowania?) oraz,
- czystych kartek do notatek.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #8604 przez Bernard Madoff
Replied by Bernard Madoff on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Brudnopis dostaniesz o komisji z pieczęcią KNF, tablice, gumkę ołówek również, jednak proponuje mieć własne - odpowiedzi kodujesz ołówkiem.

Możesz wnieść ze sobą coś do picia, również jakiś baton.

Plus swój kalkulator, jeden z listy zalecanych i podstawowy 4 dzialaniowy.

Myśle ze zasady będą identyczne jak przy MPW.

Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Kubeczeq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 5 miesiąc temu #8605 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Jak poszło na egzaminie? Ile osób podchodziło do niego?

Jeśli ktoś dysponuje ładnej jakości skanem egzaminu to proszę o jego przesłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., abyśmy mogli przystąpić do rozwiązywania testu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.186 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.