MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-1 29.10.2017

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8586 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 29.10.2017

Troszeczkę odbiegając od tematyki DI, to zastanawia mnie jak wyglada w praktyce ponowne wpisanie na listę MPW czy DI.
Rozumiem, ze jeżeli zostanę skreślony z listy (przestępstwo lub własny wniosek), to mogę zostać ponownie dopisany dopiero po 10 latach.
Czy w takim przypadku chcąc być ponownie dopisanym (po 10 latach) pojawia się konieczność ponownego zdawania egzaminów? (U. o Obrocie wskazuje, ze wpisany można zostać na wniosek po 3 miesiącach od zdania egzaminu).


To jest pytanie do KNF.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8587 przez filip1907
Replied by filip1907 on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Witam Szanownych Forumowiczów oraz wszystkich przygotowujących się do nadchodzącego niedzielnego egzaminu!

Krótko o mnie, ponieważ jestem tu nowy. Przygotowywałem się indywidualnie do egzaminu, ale niestety nie korzystałem z żadnego kursu maklers, do czego się z góry przyznaję. Przerabiając ostatnie testy natknąłem się na kilka problemów. Wiele udało się rozwiązać samemu, ale mam kilka zadań, z którymi kompletnie nie jestem w stanie ruszyć. Zwłaszcza, jeśli chodzi o pierwsze oraz te na samym dole. W związku z tym, chciałem się zwrócić do Was / Pana administratora o pomoc w ich rozwiązaniu w wolnej chwili. Żeby nie przedłużać, wklejam poniżej treści tych zadań wraz z odpowiedziami.

Październik 2016

Zad nr. 32.
Firma ub. oferuje ub. samochodowe, które można nabyć płacąc za nie gotówką w wysokości 1739 PLN. Ubezpieczenie te można również nabyć opłacając je w 2 równych ratach. W wys. 972 PLN. Pierwszą ratę teraz a drugą pod koniec półrocza. Wyznacz roczny efektywny koszt tego sposobu finansowania przy zakupie ubezpieczenia w dwóch ratach (zakup ratalny). Załóż kapitalizację roczną. Wskaż najbliższą wartość.

A. 11%
B. 25%
C. 50%
D. 61%

Marzec 2016

Zadanie nr. 80.
Wymagana stopa zwrotu z akcji A wynosi 15%, przewidywana stała stopa wzrostu dywidendy 10%, zaś stały wskaźnik wypłaty dywidendy (payout ratio) wynosi 45%. Której z wymienionych poniżej wartości jest najbliższa wartość wskaźnika cena do zysku (liczonego do zysku oczekiwanego na koniec najbliższego roku)?

A. 7,0
B. 8,0
C. 9,0
D. 10,0

Marzec 2017

Zad nr. 72.
Portfel inwestora zawiera 2 rodzaje pap. Wartościowych: Alef i Bet. Aktualnie wartości obu papierów wynoszą 1,5 mln oraz 3mln. Zmienności obu walorów (volatility) wynoszą odpowiednio 7% i 3 % w skali kwartału. Współczynnik korelacji między cenami tych papierów wynosi 10%. Oszacuj zmienność portfela w skali roku. Wskaż najbliższą liczbę

A. 4.3%
B. 6.4%
C. 8.7%
D. 12.7%

Marzec 2017

Zad nr. 74.
W spółce rozważane jest podjęcie projektu inwestycyjnego. Z tego tytułu oczekuje się, że pod koniec roku pierwszego uzyska się obciążony ryzykiem przepływ pieniężny w wys. 500 000 PLN. Jego realizacja charakteryzuje się odchyleniem standardowym w wysokości 100 000 PLN. Oczekiwana roczna stopa zwrotu z portfela rynkowego wynosi 10% i jej odchylenie standardowe równe jest 0,04. Współczynnik korelacji między przyszłymi przepływami pieniężnymi osiąganymi w spółce na tym projekcie i rynkową stopą zwrotu wynosi 0.60. Stopa zwrotu z aktywów wolnych od ryzyka równa jest 4% rocznie. Wyznacz wartość bieżącą przepływu pieniężnego osiąganego na tym projekcie w roku pierwszym. Wskaż najbliższą wartość.

A. 367 667 PLN
B. 394 231 PLN
C. 428 846 PLN
D. 480 769 PLN

Z karty odpowiedzi wynikało, że prawidłowe odpowiedzi to kolejno

32- D
80- C
72 - B - tutaj wydaje mi się, że powinna być odp. D. Zmienność wychodzi mi na poziomie 0,032 kwartalnie. więc rocznie chyba powinno być 0,128
74 - B

Oczywiście zdaje sobie sprawę, że nikt nie będzie myślał za mnie, ale tak jak wspomniałem nie mogłem wpaść na rozwiązanie tych zadań niemal w żaden sposób, choć podejrzewam, że rozwiązanie może być prostsze niż się wydaje. Również zdaję sobię sprawę, że mogę zostać zignorowany z tej racji, że nie wykupiłem żadnego kursu, ale mimo wszystko postanowiłem się zwrócić do kogoś kto jest w temacie i zdaję się na zupełnie zwykłą życzliwość. Na ile to możliwe, to w ramach odwdzięczenia się, również postaram się odpowiedzieć na jakieś zadanie, z którymi mogą być jakieś potencjalne problemy. Przepraszam za taki długi wpis, ale zależało mi na tym, żeby było to spójne.

Pozdrawiam i życzę owocnej nauki!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8588 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Hej. Ja też nie korzystam z żadnej pomocy komercyjnej. Na MPW posiłkowałem się tylko testami online z prawa od maklers i nawet bardz dobrze poszło :)

1) Teoretycznie spłacamy 972 i zostaje jeszcze X, gdzie tak naprawdę musimy zapłacić jeszcze drugą ratę równą 972, stąd: 1739-972 = X; 972/X=Y; (1+Y)^2-1=Z
2) Operuj na wzorach. D = Zysk netto * współczynnik wypłaty dywidendy -> Zysk netto = D / 0,45. Cenę (P0) liczysz normalnie z Gordona i wyliczasz stosunek D1/P0. D1 się skraca.
3) LIczysz wariancję w kwartale ze wzoru war = udziałA^2*warA + udziałB^2*warB + 2*covAB*udziałA*udziałB. Później wystarczy dostosować kwartalne odchylenie do rocznego czyli pomnożyć przez pierw z 4 (bo tyle jest kwartałów w roku).
4) Wzór na równoważnik pewności; równoważnik = (CFryzykowny - lambda*cov)/(1+rf); gdzie lambda to (Rm - Rf) / wariancja z rynku. Pamiętaj, żeby przejść z korelacji na kowariancję.

Jakby coś sie nie zgadzało to pisz, bo nie liczyłem teraz :) Wszystkiego dobrego!
Za tę wiadomość podziękował(a): filip1907

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8589 przez filip1907
Replied by filip1907 on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Wielkie dzięki Kubeczeq - Twoja metodologia jest prawidłowa. W zadaniu z równoważnika pewności wg. podanego wzoru wychodzi mi ok. 427 000 czyli odp. C.
Co do zmienności kwartalnej, to rzeczywiście, trzeba pamiętać o pomnożeniu przez √ T
Reszta jak najbardziej się zgadza.

Jak się na coś jeszcze natknę, to dam znać. Zostało jeszcze 2 dni na naukę więc mnóstwo czasu ;)

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #8590 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Nie ma sprawy. Spróbuj jeszcze raz z tym równoważnikiem, gdyż:
1) lambda = (10%-4%) / (4%^2) = 37,5
2) cov = 0,6*0,04*100k = 2,4k
3) CE = (500k - 37,5*2,4k) / (1 + 4%) = 394,2k

Owocnych powtórek :)
Ostatnia6 lata 6 miesiąc temu edycja: Kubeczeq od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu - 6 lata 6 miesiąc temu #8591 przez michalk
Replied by michalk on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Czy kowariancja jest dobrze policzona?
Cov "zawsze" liczyło się jako odchylenie standardowe * odchylenie standardowe * korelacja.
czyli:
Cov ( Projektu, Rynek) = odchylenie projektu% * odchylenie rynku % * korelacja.

Można liczyć cov jako : cov= odchylenie w % * liczba (nominalnie) * korelacja ?=> ten przepływ CF nie jest odchyleniem.

Kubaczeq skąd ten wzór wziąłeś na równoważnik pewności? :)
Ostatnia6 lata 6 miesiąc temu edycja: michalk od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8592 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
Powiem Wam Panowie bardzo szczerze, ze tez na początku liczyłem odchylenie z projektu jako wartość procentowa, ale po prostu nie wychodził mi wynik w żaden sposób. Dlatego tez śmiałem zaproponować takie rozwiązanie zważając na fakt, ze pokrywa się on z odpowiedziami. Jakbyśmy jakoś nie uwzględnili nominalnej wielkości odchylenia projektu to CE wyszedłby bardzo niski. Bardzo proszę o korektę, jeżeli jestem w błędzie od kogoś mądrzejszego :)

Wzór googlowalem -> z tego co pamietam to znalazłem na jakiejś zagranicznej stronie. Szukałem po słowach klucz: lambda, certainty equivalent.

Gdzieś już pojawiło się podobne zadanie ale trzeba było chyba policzyc lambde.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8593 przez michalk
Replied by michalk on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
1. Równoważnik pewności = (CF - Lambda *cov(Projekt, Rynek) / ( 1+rf)
2. Lambda = ( rm - rf ) / Var Rynkowe = ( 0,1 - 0,04 ) / ( 0,04^2) = 37,5
3. cov(Projekt, Rynek) = 100 000 /500 000 * 0,6 * 0,04 = 0,0048
4. Równoważnik pewności = (500 000 - 37,5 * 0,0048 ) ( 1+ 0,04) = 480 769,057

i jest taka odpowiedź w arkuszu D.
Skąd wiecie, że w tym zadaniu jest prawidłowa odpowiedź B?

www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/tes...26_03_2017_59200.pdf
jest tutaj błąd, gdyż jest to egzamin z 2016 roku.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8594 przez Kubeczeq
Replied by Kubeczeq on topic Egzamin DI-1 29.10.2017
1) Moim zdaniem wartosc wyrażenia "lambda*cov" liczona wartościami procentowymi w przypadku cov byłaby zbyt mała i wzor traciłby sens, bo de facto redukcja ryzykownego CF sprowadzała by się do zdyskontowania "1+r",
2) Odsyłam to obcojęzycznych źródeł, gdzie covariancje liczą łącząc wartości procentowe i nominalne:

wps.prenhall.com/wps/media/objects/6215/...pendices/welch9A.pdf

3) Odsyłam do testu z marca 2016 i zadania 36. Covariancja w zadaniu wynosi 10, co przy wykorzystaniu wartości procentowych jest moim zdaniem prawie nieosiągalne na realnych danych.

4) Odpowiedz B była zaproponowana przez P. Mariusza w rozwiązaniach tego testu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 6 miesiąc temu #8595 przez michalk
Replied by michalk on topic Egzamin DI-1 29.10.2017

1) Moim zdaniem wartosc wyrażenia "lambda*cov" liczona wartościami procentowymi w przypadku cov byłaby zbyt mała i wzor traciłby sens, bo de facto redukcja ryzykownego CF sprowadzała by się do zdyskontowania "1+r",
.


Miałem podobne odczucia.
Twoje rozwiązanie chyba jest prawidłowe :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.210 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.