MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin MPW - 11.10.2015

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6171 przez sebastian
Replied by sebastian on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Wymienione przez Ciebie metody wyceny i pozostałe metody mieszane wymagane przez KNF, opisane są np. w publikacji P. Fernandeza "Valuation Methods and Shareholder Value Creation". Zresztą Szablewski i Tuzimek wielokrotnie powołują się na tę książkę i korzystają z niej jako ze źródła. Fernandeza polecam choć nie jest to tania pozycja książkowa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6172 przez bazinga
Replied by bazinga on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
wielkie dzięki, właśnie o takie coś mi chodziło - w szablewskim, tuzimku była tylko w zmianke (przynajmniej ja tyle znalazłem) o tych metodach i nie widziałem tam źródła. Jeżeli ktoś potrzebuje to znalazłem jakieś fragmenty fernandeza z opisem tych metod po angielsku :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #6173 przez bazinga
Replied by bazinga on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Wracając do tematu WUJków, wymyśliłem przykład i mam pytanie czy dobrze go rozwiązuje - taki przykład podsumowujący to co Admin z Kariną omawiali.

mam takie zlecenia w kolejności składania każdy ma cenę X:
A: sprzedaż 1000 WUJ: 100
B: sprzedaż 1000 WUJ: 100
C: kupno 500
D: kupno 400

czy one będą realizować się w następujący sposób:
1. 100*X zlecenie C ze zleceniem A
2. 100*X zlecenie C ze zleceniem B
3. 300*X zlecenie C ze cleceniem A
4. 100*X zlecenie D ze zleceniem A
5. 100*X zlecenie D ze zleceniem B
6. 200*X zlecenie D ze zleceniem A

po pkt. 3 arkusz po stronie sprzedaży by wyglądał:
A: sprzedaż 600 WUJ: 100
B: sprzedaż 900 WUJ:100

stan po pkt. 6:

A:0
B: 800
C: 0

czyli podsumowując dla każdego zlecenia wchodzącego, które ma na przeciw kilka zleceń z WUJ w pierwszej turze obowiązują WUJ w drugiej nie obowiązują i dla następnych zleceń tak samo?

EDIT: i dodatkowe pytanie jak się zaokrągla widełki? jeżeli mam 100,208 to jest 100,21 czy 100,20?
Ostatnia8 lata 7 miesiąc temu edycja: bazinga od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6174 przez krakus921005
Replied by krakus921005 on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Co do stanu po pkt. 3 się zgadzam, ale na koniec w zleceniu A zostaje jeszcze 300 sztuk. A co do pytania tak, w przypadku zlecenia atakującego najpierw brana jest pod uwagę wielkość ujawniana zleceń z tą samą ceną realizacji, a potem ich całkowite wolumeny. W przypadku następnego zlecenia czynność jest powtarzana.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6175 przez bazinga
Replied by bazinga on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
oczywiście, zjadło mi tam dwie liczby :-) wielki dzięki. właśnie cały czas miałem problem z tym kiedy WUJ znika a kiedy nie - teraz jest wszystko jasne :D Ogólnie uważam, że SZOG nie jest jakimś wielkim problemem, żeby pojąć jak to wszystko działa, gorzej jest z tym, że strasznie dużo rzeczy do sprawdzania/pamiętania. Nie taki straszny jak go malują :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6176 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

Mógłby mi ktoś wyjaśnić rolę egzaminu uzupełniającego na maklera? Z tego co znalazłem uprawnia do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego. Czy są jeszcze jakieś inne korzyści z tego tytułu?


Egzamin uzupełniający MPW, jest organizowany tylko dla ludzi, którzy zrobili licencję MPW przed 2006r (nie posiadają czynności doradztwa inwestycyjnego, gdyż kiedyś nie byli z tego testowani) i tym samym mogą sobie rozszerzyć swoją starą licencję MPW o czynność doradztwa inwestycyjnego.

Począwszy od 2006r. wszystkie licencje MPW mają wbudowaną czynność doradztwa inwestycyjnego, stąd też kandydaci od 2006 są testowani z takich obszarów wiedzy jak:
- analiza i wycena instrumentów dłużnych
- analiza finansowa przedsiębiorstw i wycena akcji
- analiza instrumentów pochodnych
- strategie inwestycyjne

Innymi słowy, świeżego kandydata na MPW nie powinien w ogóle interesować ten egzamin, bo nigdy nie będzie go musiał zdawać (nie ma nawet takiej możliwości), a uprawnienia, które daje, zawiera świeżo zdobyta licencja MPW.
Za tę wiadomość podziękował(a): krakus921005

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6177 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

Cześć mam pytanie dotyczące początków SZOG'a.

W par. 43 jest opisane jakie zlecenia mogą być składane w przypadku wprowadzania instrumentów do obrotu w trybie publicznej sprzedaży. Brzmi to mniej więcej tak: Zlecenia muszą zawierać limit ceny i nie mogą zawierać dodatkowych warunków wykonania. I teraz pytanie: czy zlecenie PEG może być złożone w takim przypadku?

Dzięki za pomoc i pozdrawiam!


Jacek, przytoczony przez Ciebie paragraf odnosi się do DZIAŁU I i WPROWADZANIA DO OBROTU W TRYBIE PUBLICZNEJ SPRZEDAŻY - czyli poprzez tak zwane IPO lub SPO. Czyli w tym trybie inwestor w biurze maklerskim zapisuje się na akcje, które zadebiutują. Normą jest, że zawsze są podane widełki cenowe w ramach których można składać zlecenia (typu LIMIT)!

Ma to niewiele wspólnego ze zwykłą sesją giełdową, gdzie m.in. dla akcji mamy reguły opisane w DZIALE IV (SZCZEGÓŁOWE ZASADY NOTOWAŃ NA RYNKU KASOWYM I TERMINOWYM). Dopiero tam występują PEGi, STOPy, PKCe, PCRy, itp! To zupełnie inna bajka niż WPROWADZENIE DO OBROTU W TRYBIE PUBLICZNEJ SPRZEDAŻY!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6178 przez Karina
Replied by Karina on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Witam wszystkich,
proszę o pomoc w interpretacji zapisu Regulaminy Giełdy i SZOG.
Zgodnie z par. 149. ust. 3. RG:
"Zarząd Giełdy określa w Szczegółowych Zasadach Obrotu Giełdowego szczegółowe zasady obliczania kursu odniesienia oraz wysokość statycznych ograniczeń wahań kursów dla instrumentów finansowych notowanych w systemie kursu jednolitego, przy czym maksymalne dopuszczalne odchylenia od kursu odniesienia nie mogą przekraczać (...) dla obligacji i listów zastawnych - 3 punkt procentowe".

Zgodnie z zapisem w SZOG Dział IV, Rozdział 8, Oddział 3:
"Szczegółowe warunki obrotu dla dłużnych instrumentów finansowych w systemie kursu jednolitego (...) Wysokość statycznych ograniczeń wahań kursów 5 punktów procentowych od kursu odniesienia".

Czy zapis z Regulaminu Giełdy dotyczy jedynie obligacji emitowanych przez Skarb Państwa oraz NBP i listów zastawnych, a SZOG wszystkich pozostałych dłużnych instrumentów? A może coś przeoczyłam...
Pozdrawiam serdecznie

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6179 przez Karina
Replied by Karina on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Jeżeli już zabrałam głos, to zadam Wam jeszcze jedno pytanie. Czy ktoś z Was zna już miejsce egzaminu?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #6180 przez maciek9180
Replied by maciek9180 on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Hotel Gromada Airport. Tylko godziny jeszcze nie jestem pewien - ale pewnie będzie to 11, jak zawsze.
Ostatnia8 lata 7 miesiąc temu edycja: maciek9180 od.
Za tę wiadomość podziękował(a): Karina

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.229 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.