MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin MPW - 11.10.2015

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6193 przez #.
Replied by #. on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

Co do zaokrąglenia: to będzie 100,21. Generalnie, jeśli masz problemy z zaokrągleniami to polecam Excela - tam można sobie to wszystko fajnie poćwiczyć.
A odnośnie do pytania o kursy: szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem pytanie. Załóżmy, że mamy fazę przed otwarciem w notowaniach ciągłych. Jeśli po jednej stronie jest np. 100 sztuk PKC, a po drugiej 50 sztuk z limitem 100,00 (i nie ma innych zleceń) to kurs otwarcia ustali się na poziomie 100.
Ale dla pewności niech ktoś to jeszcze potwierdzi :D


Niestety, nie zupełnie tak jest. Kurs otwarcia będzie również uzależniony od kursu odniesienia. Kurs otwarcia powinien być jak najbliższy kursowi odniesienia (3 warunek).


Tak, oczywiście. To co napisałem jest w takim dużym uproszczeniu. Wchodzą tu też kwestie widełek itd. Po prostu odniosłem wrażenie, że osobie, która zadała pytanie chodziło o to, czy w przypadku gdy po jednej stronie jest PKC na większą ilość, a po drugiej limit na mniejszą ilość to czy w takiej sytuacji dojdzie do zawarcia transakcji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6194 przez Karina
Replied by Karina on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Poprzedni egzamin zdało bardzo dużo osób (w porównaniu do lat wcześniejszych), czy uważacie, że był on jakoś szczególnie prosty?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6195 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

Co do zaokrąglenia: to będzie 100,21. Generalnie, jeśli masz problemy z zaokrągleniami to polecam Excela - tam można sobie to wszystko fajnie poćwiczyć.
A odnośnie do pytania o kursy: szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem pytanie. Załóżmy, że mamy fazę przed otwarciem w notowaniach ciągłych. Jeśli po jednej stronie jest np. 100 sztuk PKC, a po drugiej 50 sztuk z limitem 100,00 (i nie ma innych zleceń) to kurs otwarcia ustali się na poziomie 100.
Ale dla pewności niech ktoś to jeszcze potwierdzi :D


piotrbk, dobrze napisał. W przypadku widełek - nie można posługiwać się tradycyjnymi zaokrągleniami!!! Komisja uwielbia łapać na tego typu błędy.

Poza tym pamiętajcie o krokach notowań! Czyli w przypadku akcji, dla kursu 100,208:
- jeśli są to górne widełki, wyniosą one 100,20
- jeśli są to dolne widełki, wyniosą one 100,25
Za tę wiadomość podziękował(a): bazinga

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6196 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

chcialem sie upewnic co do dat zagadnien prawnych obowiazujacych na egzaminie.

czy przykladowo ustawa o obrocie, stan prawny na 9 wrzesnia 2015, obowiazuje na najblizszym egzaminie? --> (pojawia sie tam m.in. nowe zagadnienie platformy aukcyjnej)


Piotr,

Analizowałem wszystkie akty prawne w dniu 14.09. Podsumowanie wszelkich dostępnych wtedy zmian znajduje się w sąsiednim wątku "zmiany w przepisach prawnych". Na 14.09 na ISAP nie było dostępnej wersji ustawy o obrocie z aktualizacją z 9.09.2015, zatem moim zdaniem KNF układając pytania na egzamin (egzamin musi być przygotowany odpowiednio wcześniej) raczej nie będzie posługiwał się świeżo generowaną ustawą (na początku października) i złośliwie wyciągał pytania np. dotyczące platformy aukcyjnej, by tylko odsiać kandydatów.
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrbk

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6197 przez #.
Replied by #. on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

Co do zaokrąglenia: to będzie 100,21. Generalnie, jeśli masz problemy z zaokrągleniami to polecam Excela - tam można sobie to wszystko fajnie poćwiczyć.
A odnośnie do pytania o kursy: szczerze mówiąc, nie bardzo rozumiem pytanie. Załóżmy, że mamy fazę przed otwarciem w notowaniach ciągłych. Jeśli po jednej stronie jest np. 100 sztuk PKC, a po drugiej 50 sztuk z limitem 100,00 (i nie ma innych zleceń) to kurs otwarcia ustali się na poziomie 100.
Ale dla pewności niech ktoś to jeszcze potwierdzi :D


piotrbk, dobrze napisał. W przypadku widełek - nie można posługiwać się tradycyjnymi zaokrągleniami!!! Komisja uwielbia łapać na tego typu błędy.

Poza tym pamiętajcie o krokach notowań! Czyli w przypadku akcji, dla kursu 100,208:
- jeśli są to górne widełki, wyniosą one 100,20
- jeśli są to dolne widełki, wyniosą one 100,25

Prawda, ale w mojej odpowiedzi nie chodzi o zaokrąglenia przy widełkach...bo nikt o nie nie pytał
Za tę wiadomość podziękował(a): Karina

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6198 przez bazinga
Replied by bazinga on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Dzięki wszystkim za odpowiedź, oczywiście chodziło o widełki, zapomniałem dodać - pierwszy raz pytając o te zaokrąglenia była wzmianka, że chodzi o widełki. I właśnie tak jak Maser pisze, w pytaniu o ustalanie kursu chodziło dokładnie o to co opisał, nieistotny dla mnie był kurs odniesienia itp. Taki teoretyczny przypadek gdy jest więcej PKC i nie zrealizuje się w całości.

ps. Generalnie z tymi zaokrągleniami to też ciekawie bo w SZOGu jest w pewnym miejscu napisane, że stosuje się zaokrąglanie "matematycznie do wartości całkowitej" tylko oni sobie chyba nie zdają sprawy, że nie ma jednego sposobu na zaokrąglanie. Chociażby zaokrąglanie do parzystych/nieparzystych, logarytmiczne, losowe, do najbliższej całkowitej. Są jeszcze z logarytmiczne i pewnie znalazłoby się wiele innych.
Za tę wiadomość podziękował(a): #.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6199 przez Siwy1111
Replied by Siwy1111 on topic Egzamin MPW - 11.10.2015

Poprzedni egzamin zdało bardzo dużo osób (w porównaniu do lat wcześniejszych), czy uważacie, że był on jakoś szczególnie prosty?


Ja miałem to szczęście zdać poprzedni egzamin, nie wiem co masz na myśli twierdząc "szczególnie prosty" ale był on bardzo schematyczny. Po prostu 3 egzaminy pod rząd (łącznie z marcowym) były dość podobne, czyt. nie było nowych typów zadań, nie wydziwiali z notowaniami itp.
Zdawalność wynisoła ok 30%, co w porównaniu z historycznymi egzaminami (ok 19%) stanowiło duży skok co sprawia że ten egzamin może być dość mocno zmieniony i zdawalność może być nieco niższa....
Natomiast co do trudności samego egzaminu, one zawsze na swój sposób są trudne, kwestia szczęścia :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6200 przez #.
Replied by #. on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
Czy ktoś z Was mógłby mi wytłumaczyć, albo podać niezbędne wzory do rozwiązywania zadań takich jak to:
"Jeżeli w funduszu inwestycyjnym zrealizowana strata ze zbycia lokat wynosi -9 mln PLN (wartość ujemna), wzrost niezrealizowanego zysku z wyceny lokat wynosi 4 mln PLN, a przychody z lokat netto wynoszą 7 mln PLN, to zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości funduszy inwestycyjnych, wynik z operacji wynosi: "

Chciałbym też wiedzieć czy ten typ zadań to jeden z tych, które robi się zawsze tak samo, czy też Komisja lubi tu kombinować?
Z góry dzięki za pomoc ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu - 8 lata 7 miesiąc temu #6201 przez bazinga
Replied by bazinga on topic Egzamin MPW - 11.10.2015
rozporządzenie w sprawie rachunkowości funduszy inwestycyjnych, rachunek wyniku z operacji:-) Tak widziałem kilka rodzajów, z zyskami, bilansem itp itd

przykład innego zadania tego typu:
18 z kwietnia:

I - przychody z lokat: 14
IV koszty funduszu II-III 7
V przychody z lokat netto (I-IV) 7
VI
1 - 5 mln
2 - ?
VII wynik z operacji (V+VI) 18

V+VI=18
18-7=11
VI= 1 + 2
11=5+?
?=11-5=6
operacje na rachunku wyników operacji funduszu inwestycyjnego

trochę bałagan tutaj wprowadziłem innymi słowy masz tak:

wynik operacji = zysk/strata na zrealizowanych + wrost/spadek zysku/straty niezrealizowanego+przychody netto
18=7+5+X
X=6
Ostatnia8 lata 7 miesiąc temu edycja: bazinga od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 7 miesiąc temu #6204 przez maciek9180
Replied by maciek9180 on topic Egzamin MPW - 11.10.2015


Może ta tabelka coś pomoże.
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.189 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.