MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI - 17.11.2013r

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu - 10 lata 5 miesiąc temu #2872 przez DamianJ
Replied by DamianJ on topic Egzamin DI - 17.11.2013r
Ten egzamin to tak swoją drogą był naprawdę dość trudny... Całkiem sporo nowych zadań, pytania z ustaw o które zazwyczaj prawie nie pytali (np. było chyba jakieś pytanie z ustawy o biegłych rewidentach), nawet pytania z tych tradycyjnych ustaw były tym razem trudniejsze (przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie jeśli chodzi np. o ustawę o obrocie). Z pytaniami z prawa poszli bardziej w stronę egzaminu na maklera moim zdaniem. Ale za to z UoR nie były jakieś specjalnie trudne. Z ekonomii też się wydawały niektóre proste, ale może to być subiektywne odczucie.
A jak określiliście stopę wolną od ryzyka w tym zdublowanym pytaniu? Ja zaznaczyłem i w jednym i w drugim, że nie można określić, bo żeby określić musiałyby być podane stopy natychmiastowe od roku 1 do 10... Tak przynajmniej mi się wydaje (w ogóle nie zauważyłem, że to pytanie było zdublowane, bo najpierw miałem je jako 3, a potem jako 32 - zestaw 4 - i myślałem, że są to jakieś podobne...).
Dzięki Farel, nie zauważyłem, że już napisałeś rozwiązanie... Chyba niestety miałem źle.
Pamiętacie äcallö zamiast "call"? Hahaha
Co do tego zadania 15. To zaznaczyłem A, ponieważ uznałem, że jest to obligacja callable, czyli emitent ją wykupi gdy stopy procentowe spadną (bo wyemituje nowe obligacje z niższą stopą, a w związku z tym będzie mniej płacić za kapitał zgromadzony w wyniku sprzedaży obligacji). Jeśli chodzi o wartość obligacji, to nie rozumiem czy chodziło tutaj o wartość obligacji z opcją wcześniejszego wykupu, czy obligacji zwykłej, ale pewnie z opcją wcześniejszego wykupu, a wiemy, że callable bond = wartość obligacji zwykłej - wartość opcji call. Pomyślałem, że wartość obligacji zwykłej wzrośnie, ale za to wartość opcji call dla emitenta wzrośnie bardziej i w związku tym, wartość obligacji spadnie.
P.S. w C też jest czeski błąd - "zrośnie" :D
Ostatnia10 lata 5 miesiąc temu edycja: DamianJ od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2873 przez TLK
Replied by TLK on topic Egzamin DI - 17.11.2013r
45 z zestawu 4.

Inwestor nabył akcje spółki natowanej na giełdzie oraz opcje sprzedaży (put) na tę akcje...

Zaznaczyłem D. Że nie można tego określić. Zacząłem kombinować z cenami wykonania tej opcji i kosztami...

Teraz jak patrze to wychodzi odpowiedź B. Wartość ceny akcji + cena wykonania opcji.
Co o tym sądzicie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2874 przez miltony
Replied by miltony on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

A jak określiliście stopę wolną od ryzyka w tym zdublowanym pytaniu? Ja zaznaczyłem i w jednym i w drugim, że nie można określić, bo żeby określić musiałyby być podane stopy natychmiastowe od roku 1 do 10...


a co myślisz o rozwiazaniu, które podałem wcześniej? Wg mnie 3% odpowiedź A

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2875 przez DamianJ
Replied by DamianJ on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

45 z zestawu 4.

Inwestor nabył akcje spółki natowanej na giełdzie oraz opcje sprzedaży (put) na tę akcje...

Zaznaczyłem D. Że nie można tego określić. Zacząłem kombinować z cenami wykonania tej opcji i kosztami...

Teraz jak patrze to wychodzi odpowiedź B. Wartość ceny akcji + cena wykonania opcji.
Co o tym sądzicie?

Uważam tak jak Ty. Nie znamy S0, czyli ceny za jaką kupił tą akcję... Nie wiemy też za ile ją sprzedał. Można tylko stwierdzić, że jeśli wykonał opcję put, to S1, czyli cena akcji w momencie sprzedaży, musiała być niższa od ceny wykonania X. Za mało danych moim zdaniem...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2876 przez DamianJ
Replied by DamianJ on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

A jak określiliście stopę wolną od ryzyka w tym zdublowanym pytaniu? Ja zaznaczyłem i w jednym i w drugim, że nie można określić, bo żeby określić musiałyby być podane stopy natychmiastowe od roku 1 do 10...


a co myślisz o rozwiazaniu, które podałem wcześniej? Wg mnie 3% odpowiedź A

Mówisz, że w obliczeniach wyszło ci 3,33%? Do 3% spore przybliżenie... Sam jestem ciekaw czy dało się jakoś to zadanie rozwiązać.
Zestaw 4, zadanie 25. Jak podzielić 100 tys. pomiędzy aktywa wolne od ryzyka i aktywa ryzykowne, żeby VaR portfela wyniósł 3000.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2877 przez miltony
Replied by miltony on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

45 z zestawu 4.

Inwestor nabył akcje spółki natowanej na giełdzie oraz opcje sprzedaży (put) na tę akcje...

Zaznaczyłem D. Że nie można tego określić. Zacząłem kombinować z cenami wykonania tej opcji i kosztami...

Teraz jak patrze to wychodzi odpowiedź B. Wartość ceny akcji + cena wykonania opcji.
Co o tym sądzicie?


Ja zaznaczyłem C czyli wartość wykonania opcji.

W dniu wykonania akcja jest warta ST natomiast opcja K - ST

Cała inwestycja zatem to ST + K - ST = K

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2878 przez miltony
Replied by miltony on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

A jak określiliście stopę wolną od ryzyka w tym zdublowanym pytaniu? Ja zaznaczyłem i w jednym i w drugim, że nie można określić, bo żeby określić musiałyby być podane stopy natychmiastowe od roku 1 do 10...


a co myślisz o rozwiazaniu, które podałem wcześniej? Wg mnie 3% odpowiedź A

Mówisz, że w obliczeniach wyszło ci 3,33%? Do 3% spore przybliżenie... Sam jestem ciekaw czy dało się jakoś to zadanie rozwiązać.
Zestaw 4, zadanie 25. Jak podzielić 100 tys. pomiędzy aktywa wolne od ryzyka i aktywa ryzykowne, żeby VaR portfela wyniósł 3000.


obliczenia są proste, po odjęciu jednych przepływów od drugich dostaję:
PV= -72 FV=100 N=10 PMT=0 obliczam stopę i dostaję 3,339
najbliższa wartość to 3%

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2879 przez wasyl
Replied by wasyl on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

zad.91 / zestaw 4:

Spółka ABC osiąga zysk operacyjny (EBIT) 25 mln PLN rocznie...

A: 19%
B: 23%
C: 25%
D: 32%

Wychodzi odpowiedź C.


Też zaznaczyłem C, ale mam koło pytania znak zapytania, więc miałem jakieś wątpliwości


Może dlatego, że odpowiedź wychodzi 25,8% czy jakoś tak czyli w zaokrągleniu 26% :) Ja miałem ten sam problem, w końcu chyba zaznaczyłem C.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2880 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI - 17.11.2013r

Czy Maklers opublikuje dziś swoją kartę (karty) z odpowiedziami?


Hej Damianie,

Wczoraj o 23:00 wróciłem do bazy (kurs maklerski w Chorzowie). Także rozwiązywanie testu na pół gwizdka dzisiaj idzie.

Na pewno jednak rozwiązania zadań jako podstawa do odwołań powinny być gotowe.

Proponuję na razie dyskusję, tak jak ona teraz się odbywa, wraz z podawaniem początkowej treści zadania i ew. odpowiedzi, by osoby z innymi zestawami mogły uczestniczyć w dyskusji.

Ja bazuję na zestawie 4. Jak widać wiele wątpliwości jest już rozwianych. Do końca dnia postaram się zestawić i opublikować w zbiorczych rozwiązaniach zestaw 4.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 5 miesiąc temu #2881 przez tom2
Replied by tom2 on topic Egzamin DI - 17.11.2013r
chyba ze sie pomylili
i odpowiedz B powinna brzmiec
wartosc akcji + wartosc opcji

45 z zestawu 4.

Inwestor nabył akcje spółki natowanej na giełdzie oraz opcje sprzedaży (put) na tę akcje...

Zaznaczyłem D. Że nie można tego określić. Zacząłem kombinować z cenami wykonania tej opcji i kosztami...

Teraz jak patrze to wychodzi odpowiedź B. Wartość ceny akcji + cena wykonania opcji.
Co o tym sądzicie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.222 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.