MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin MPW 21.10.2018

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9272 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 21.10.2018

Rozumiem :) W 4 pytaniach dotyczących teorii: wyceny przedsiębiorstw, modelu BSM, NPV i IRR ZMiD ma inne odpowiedzi. Rozumiem, że też starali się je rozwiązać jak najlepiej. Czy tu widzisz pole do odwołań?


Lidka,

To już bardziej pytanie do ZMID czemu wstawili taką a nie inną odpowiedź. Swoje odpowiedzi potwierdzałem w książkach. Zadanie z krzywą NPV można zaatakować, gdyż w Jajudze jest pokazany tradycyjny model przepływów pieniężnych, w przypadku innego rozkładu przepływów pieniężnych, profil NPV może być zupełnie inny.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9275 przez Wiktor
Replied by Wiktor on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Witam wszystkich,
Czytając komentarze uświadomiłem sobię, że nie ja jedyny jestem pod granicą punktową i mam wątpliwości co do niektórych zadań. Myślę, że super by było jakby każdy kto ma zamiar się odwoływać był aktywny to wspólnymi siłami przygotujemy odpowiednie argumenty dla Komisji (wątpliwe zadanie i argumentacja prawna, dlaczego zadanie powinno zostać anulowane).
Widziałem też post Mariusza z odpowiedziami w którym to jest sporo wątpliwych zadań i myślę, że jest o co walczyć.
W wolnej chwili sam przestudiuje egzamin i jak tylko coś znajdę to wrzucę tutaj.
Pozdrawiam Wszystkich

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #9288 przez arjaq
Replied by arjaq on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Zadanie z opcjami (116 w arkuszu 1, 120 w arkuszu 2). Spokojnie do odwołania się. Brak w zadaniu jakichkolwiek stwierdzeń typu 'w podanej kolejności' (jak w zadaniach z notowaniami) i użyto słowo 'oraz' zamiast 'następnie'. W związku z tym, zakładam, że opcje call i put dodano jednocześnie. Zależnie, co sobie pierwsze dorysuję, to albo dodałem do long put short put-a z niższą ceną (bull put spread z Jajugi) albo dodałem do long call short call-a (bull call spread). Na dobrą sprawę, z racji, że te 2 strategie są wynikowo tożsame (w idealnie wycenionym rynku, takim jak na egzaminie), to nawet z podanym następstwem czasu, którego w zadaniu brak, można się spierać i dojść do wniosku że wyszedł bull spread, ponieważ kryterium rozróżnienia są wyłącznie cząstkowe opcje użyte do zbudowania strategii. tutaj cząstkowymi opcjami są call i put long oraz call i put short. czyli wszystko co trzeba zarówno do bull call jak i bull put spread-u.
Myślę nad odwołaniami, bo może coś naniosłem nie tak na arkusz, wtedy mi może pkt nie styknąć lub 2.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #9289 przez Sebastian_1971
Replied by Sebastian_1971 on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Cześć
Odwołanie co do tego zadania może być trudne. Strategia long straddle to kombinacja długiej pozycji w opcji call i długiej pozycji w opcji put ale z tymi samymi cenami wykonania. Natomiast do powstania strategii spread konieczne jest zajęcie przeciwnych pozycji w tym samym rodzaju opcji ale konieczne jest zastosowanie różnych cen wykonania. W treści zadania jest wskazane że dodatkowa opcja call ma taką samą cenę wykonania co instrumenty w strategii straddle ale dodatkowa opcja put na wyższą cenę wykonania niż opcje w strategii straddle. Więc po zajęciu tych dodatkowych pozycji w opcjach powstanie strategia bull put spread.
Za tę wiadomość podziękował(a): arjaq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu - 5 lata 5 miesiąc temu #9290 przez arjaq
Replied by arjaq on topic Egzamin MPW 21.10.2018
To o niczym nie świadczy. Rozrysuj sobie w tych kolejnościach, co rozpisałem i wyraźnie widać, że raz jest call a raz put spread. Nie jestem też tutaj w żaden sposób w niezgodzie z literaturą. Ceny wykonania są różne zarówno jeżeli do powstałego call dałęm short call jak i jeżeli do put dałem short put. Sama budowa straddle już daje zresztą (bo i call i put jest) dwuznaczną odpowiedź, jeżeli nie ma kolejności dorysowania (w przeciwieństwie do zadań z innych lat, gdzie kolejność była zaznaczona). Cytując Jajugę, ulubioną książkę komisji: bull put spread= long put z niższą ceną wykonania i short put z wyższą, bull call spread = long call z niższą ceną i short z wyższą. Tam nic nie ma o tej samej cenie wykonania, kluczowe jest że jedno ma niższą drugie wyższą cenę. Dodatkowo bull spread oparty na putach lub callach z tymi samymi parametrami to tożsame strategie (o tym w Jajudze nie ma, aczkolwiek wykaże to przystawienie linijki), jedynie poza literaturą obowiązkową jest o tym, że różnice widać przy skrajnie dużej lub skrajnie małej zmienności, wtedy wybieramy między bull put a bull call spread ALE musi być oparte wyłącznie na opcjach put albo wyłącznie na opcjach call. stosując wszystkie cztery instrumenty zniwelowaliśmy nawet ewentualny wpływ niedoskonałości rynku (a na egzaminie i tak zakładasz rynek doskonały). WYŁĄCZNIE kolejność dodania insrumentów decyduje zgodnie z literaturą (a tej jest brak).
Z innej beczki: jak o 16 zawieszają wyniki, to o której na stronie będą, bo w tym co dali na egzaminie, jest kompletnie niejasno (wiadomo, tylko że też 5tego).
Ostatnia5 lata 5 miesiąc temu edycja: arjaq od. Powód: szczegóły

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #9291 przez mch

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu - 5 lata 5 miesiąc temu #9292 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Gratulacje dla wszystkich co są nad kreską.

Gwoli redaktorskiego obowiązku. Zdały 22 osoby na 117 osób, które podeszły do egzaminu. Zdawalność wyniosła zatem 18,8% - przed fazą odwołań.

Otrzymałem już zajawkę od osoby, która uzyskała najlepszy wynik - 193 punkty. Jest to nasz podopieczny, który był na kursie maklerskim stacjonarnym Maklers.pl i odświeżył sobie wiedzę ostatnio korzystając z najnowszych nagrań kursu maklerskiego wideo Maklers.pl. Gratulujemy mu wybitnego wyniku! :)

A jak Wam poszło?

Osoby, które są lekko pod kreską zachęcamy do wysłania e-mail do KNF (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) z prośbą o skan karty swoich odpowiedzi. Na tej bazie można przygotować odwołanie i walczyć jeszcze w dogrywce. Czas na odwołania mija w najbliższy piątek, czyli 09.11.2018.

P.S. Osoby z pozytywnym wynikiem oczywiście też mogą otrzymać skan karty swoich odpowiedzi na życzenie.
Ostatnia5 lata 5 miesiąc temu edycja: admin od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #9293 przez arjaq
Replied by arjaq on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Zdałem, to się nie będę odwoływał. Jednak zmiana taktyki pisania egzaminu przyniosła efekt.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #9294 przez Tomasz Pierzchała
Replied by Tomasz Pierzchała on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Na czym ta zmiana taktyki polegała? jeżeli to nie tajemnica:)
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu - 5 lata 5 miesiąc temu #9295 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Mała aktualizacja wyników naszych podopiecznych.

Wszystkie wyniki po kursie maklerskim stacjonarnym Maklers.pl:
- 1 miejsce - 193 pkt.
- 5 miejsce - 187 pkt.
- 6 miejsce - 182 pkt.
- 10 miejsce - 173 pkt.
- 13 miejsce - 168 pkt.
- 18 miejsce - 165 pkt.
- 22 miejsce - 162 pkt.

Czekamy na kolejne wyniki :)
Ostatnia5 lata 5 miesiąc temu edycja: admin od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.167 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.