MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin MPW 21.10.2018

Więcej
5 lata 7 miesiąc temu #9216 przez Altus
Replied by Altus on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Dzięki Sebastian!

Mam inne pytanie odnośnie ujemnej wartości firmy i art. 44a, ust. 11 i 12 z UoR. Oto one:

11. Z zastrzeżeniem ust. 12, nadwyżkę wartości godziwej aktywów netto spółki przejętej nad ceną przejęcia, czyli ujemną wartość firmy, do wysokości nieprzekraczającej wartości godziwej nabytych aktywów trwałych, z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, jednostka zalicza do rozliczeń międzyokresowych przychodów przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów. Ujemna wartość firmy w wysokości przekraczającej wartość godziwą aktywów trwałych, z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach, zaliczana jest do przychodów na dzień połączenia.
12. Ujemną wartość firmy odpisuje się w pozostałe przychody operacyjne do wysokości, w jakiej dotyczy oszacowanych w sposób wiarygodny przyszłych strat i kosztów, ustalonych przez spółkę przejmującą na dzień połączenia, niestanowiących jednak zobowiązania, o którym mowa w ust. 2. Odpis ten następuje w tym okresie sprawozdawczym, w którym straty i koszty wpływają na wynik finansowy. Jeżeli straty i koszty te nie zostały poniesione w uprzednio przewidywanych okresach sprawozdawczych, to dotyczącą ich ujemną wartość firmy odpisuje się w sposób określony w ust. 11.


Powiedzmy, że:
- Mam 400 tys. ujemnej wartości firmy.
- Oszacowałem że przez 3 lata będę wliczał po 100 tys. do PPO, ponieważ tak oszacowałem, że będą straty i koszty wpływać na wynik finansowy. (zgodnie z ust. 12) -> zostaje do rozliczani ostatnie 100 tys. (400 tys. - 300 tys. = 100 tys.)
- 360 tys. to „wartość godziwa aktywów trwałych z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na regulowanych rynkach”.

W tym przypadku 60 tys. (zgodnie z ust. 11, tj. 360 tys. minus 300 tys. rozliczonych jak powyżej), wliczam do rozliczeń międzyokresowych przychodów (przez okres będący średnią ważoną okresu ekonomicznej użyteczności nabytych i podlegających amortyzacji aktywów), a 40 tys. (400 tys. ujemnej wartości firmy minus 360 tys. rozliczonych jak wyżej), wliczam bezpośrednio do przychodów na dzień połączenia, tak? I tutaj chodzi o przychody z produktów/materiałów/usług czy PPO?

Nie mogę tego zrozumieć, a w różnych źródłach podają różne wersje.

Będę wdzięczny za nakierowanie mnie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 7 miesiąc temu #9217 przez Sebastian_1971
Replied by Sebastian_1971 on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Cześć ponownie
Trochę "zakręcony" przykład wymyśliłeś :-).
Jeżeli Ujemna Wartość Firmy wynosi 400TPLN, Ujemna Wartość Firmy do wysokości wartości godziwej przejętych aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych notowanych na rynkach regulowanych) to kwota 360TPLN, kwota oszacowanych kosztów i strat dotyczących spółki przejmowanej to 300TPLN (po 100TPLN w każdym kolejnym roku obrotowym) to sposób odpisywania Ujemnej Wartości Firmy będzie następujący:
1. W Przychodach Przyszłych Okresów wykazywana będzie Ujemna Wartość Firmy podlegająca okresowemu odpisowi w kwocie 360TPLN
2. Nadwyżka Ujemnej Wartości Firmy w wysokości przekraczającej wartość godziwą przejętych aktywów trwałych (z wyłączeniem długoterminowych aktywów finansowych) zgodnie z art. 44a ust. 11 zostanie zaliczona w kwocie 40TPLN w dniu przejęcia do Pozostałych Przychodów Operacyjnych.
3. Przyjmijmy na potrzeby tego przykłady że przeciętny okres amortyzacji przejętych aktywów trwałych to 5 lat. Wówczas odpis Ujemnej Wartości Firmy w kolejnych latach będzie wyglądał następująco:
a) odpis Ujemnej Wartości Firmy dokonywany przez okres będący średnią ważoną ekonomicznej użyteczności aktywów trwałych: 360TPLN-300TPLN=60TPLN oraz 60TPLN/5lat = 12TPLN. Czyli 12TPLN w każdym kolejnym roku obrotowym odpisywane będzie przez Pozostałe Przychody Operacyjne z tego tytułu.
b) odpis Ujemnej Wartości Firmy wynikający z przewidywanych strat spółki przejętej to kwoty po 100TPLN w każdym trzech kolejnych lat obrotowych odpisywane w Pozostałe Przychody Operacyjne.
c) tabela amortyzacji Ujemnej Wartości Firmy przedstawia się więc następująco:
rok 1 - 112TPLN
rok 2 - 112TPLN
rok 3 - 112TPLN
rok 4 - 12TPLN
rok 5 - 12TPLN
czyli po 5 latach zostanie odpisana cała kwota ujęta w Przychodach Przyszłych Okresów (360TPLN) oraz kwota 40TPLN odpisana jednorazowo na dzień przejęcia co daje kwotę 400TPLN jako zidentyfikowaną Ujemną Wartość Firmy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 7 miesiąc temu #9218 przez Altus
Replied by Altus on topic Egzamin MPW 21.10.2018
O super! Dzięki za wyczerpujące wyłożenie sprawy. :)
Przykład zakręcony specjalnie, ponieważ chciałem, żeby każda wartość "znalazła miejsce dla siebie". :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9230 przez ggieksa
Replied by ggieksa on topic Egzamin MPW 21.10.2018
cześć,
Mam pytanie w związku z jednym zadaniem które nie daje mi spokoju, gdyż nie potrafię dojść do poprawnej odp.:

zlecenie 1 wchodzi i czeka (ma stop 1601) K 1605
zlecenie 2 wchodzi i czeka S 1606
zlecenie 3 wchodzi i czeka S 1610
zlecenie 4 wchodzi i czeka (ma stop 1608) K 1610
zlecenie 5, wchodzi i realizuje się po najlepszej cenie rynkowej (ze zleceniem 2 po 1606) , pozostała część jest anulowana. tym samym, aktywuje zlecenie nr 4 które przez aktywacje powinno zrealizować się z częścią zlecenia trzeciego (10 sztuk po 1610)
zlecenie 6 wchodzi z limitem S 1600, ale z racji tego że nie podlega realizacji to nie aktywuje stopa.
Więc ostatnia transakcja to 1610 a przedostatnia 1606. natomiast poprawna od to ostatnia 1605 a przed 1606,
Załączam treść zadania
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9232 przez Malwina
Replied by Malwina on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Cześć, błąd popełniasz podczas wejścia zlecenia 4.

Zlecenie 4 wchodzi i czeka (nie jest aktywowane!).
Zlecenie 5 wchodzi i realizuje się 10 za 1606, pozostałe 10 znika.
Zostaje aktywowane zlecenie 1 na poziomie 1605.
Zlecenie 6 wchodzi i realizuje się (z aktywowanym niedawno zleceniem stop) 10 za 1605.

Czyli przedostatnia 1606, ostatnia 1605.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9235 przez tomekurt
Replied by tomekurt on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Witam was, ma moze ktoś z was ściągnięty Szog i Regulamin Giełdy?? i prześle mi na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., nie działa strona GPW a nie mam ściągniętego SZOGu i Regulaminu Giełdy a wcześniej zawsze wchodziłem przez linki na maklers.pl, i działało ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9236 przez Rogalsson
Replied by Rogalsson on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Cześć,
Mam pytanie co do numeru rejestru. Jak to z nim jest? otrzymamy go przy wejściu czy powinniśmy go otrzymać przy rejestracji, bo nie wiem czy mam zacząć panikować :huh: .

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 6 miesiąc temu #9237 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 21.10.2018

Cześć,
Mam pytanie co do numeru rejestru. Jak to z nim jest? otrzymamy go przy wejściu czy powinniśmy go otrzymać przy rejestracji, bo nie wiem czy mam zacząć panikować :huh: .


Spokojnie. KNF nadaje nr rejestru i przy wejściu na egzamin otrzymasz :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Rogalsson

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu #9239 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 21.10.2018
POWODZENIA NA EGZAMINIE! :)

A po egzaminie dobrą duszę proszę o przesłanie skanu zestawu nr 1 na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W najbliższym tygodniu przystąpimy do rozwiązywania tego testu :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 5 miesiąc temu - 5 lata 5 miesiąc temu #9240 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW 21.10.2018
Dzień dobry,

Wątek lekko martwy, a mamy 1 dzień po egzaminie. Czas go nieco ożywić :)

ZMiD opublikował na swojej stronie zestaw 1 ze znakiem wodnym, stąd czekamy wciąż na przesłanie skanu, który moglibyśmy udostępnić.

Poniżej nasz klucz odpowiedzi do ZESTAWU 1, który będzie systematycznie uzupełniany wraz z adnotacjami. Prosimy o wpisywanie komentarzy i dyskusję na bieżąco, abyśmy mogli skutecznie powybijać błędy jeszcze dziś lub najpóźniej jutro, a już na pewno przed oficjalnymi wynikami egzaminu. Już teraz widzę, że tym razem będzie ostra jazda, również w odwołaniach :) Mamy też istotne rozbieżności ze ZMIDem w naszym kluczu odpowiedzi, co może również wskazywać na potencjał do ew. odwołań.

LINK DO ZESTAWU 1: maklers.pl/images/stories/MPW-2018-10.pdf

Poniżej komplet rozwiązań. Brakuje tylko zad. 55:

1 - B - można próbować się odwoływać / "teoria płynności" vs. "teoria preferencji płynności"
2 - C (ZMID ma B )
3 - D
4 - A
5 - A
6 - C
7 - C
8 - C (na zasadach eliminacji - do mocnego upewnienia się)
9 - A
10 - C
11 - A
12 - B
13 - D
14 - B
15 - A
16 - C
17 - D
18 - B
19 - BD - do odwołania
20 - C
21 - D
22 - A (ZMID ma B )
23 - D
24 - C (ZMID ma B )
25 - C
26 - C
27 - A
28 - A
29 - A
30 - D
31 - C
32 - A (do odwołania! Kapitał własny większy niż Aktywa!)
33 - B
34 - C
35 - A (ZMID ma C )
36 - D (ZMID ma B )
37 - C
38 - D
39 - B
40 - B
41 - B
42 - B
43 - C
44 - B
45 - A
46 - C
47 - A
48 - B
49 - A
50 - D
51 - D (do odwołania, gdyż opisuje tylko najczęściej spotykany rozkład przepływów pieniężnych)
52 - D
53 - C
54 - A
55 - ?
56 - C
57 - C
58 - A
59 - D
60 - C
61 - D
62 - D
63 - D
64 - B
65 - D
66 - B (ZMID ma D )
67 - C
68 - C
69 - D - zważywszy na uwagę Komisji na egzaminie - zadanie ok
70 - C
71 - D
72 - B
73 - A (ZMID ma odpowiedź B )
74 - C
75 - A
76 - D
77 - D
78 - BD (do odwołania w zależności od tego czy mamy do czynienia z TWO publikowanym czy TWO obliczonym)
79 - A
80 - D
81 - B
82 - B
83 - A
84 - D
85 - brak dobrej odpowiedzi - zadanie do odwołania. Wg Komisji dobrą odpowiedzią jest prawdopodobnie odpowiedź D (która jest zła bo jest dodatkowy limit w zleceniu WUJ), wg ZMID - dobrą odpowiedzią jest odpowiedź A, jednakże mamy dzień debiutu i widełki +/- 30%
86 - A
87 - B
88 - A
89 - A
90 - B
91 - D (ZMID ma odpowiedź A )
92 - B
93 - A
94 - D
95 - A
96 - C
97 - brak odpowiedzi na to zadanie, zadanie do odwołania, Wg Komisji dobrą odpowiedzią jest prawdopodobnie odpowiedź D (która jest zła bo jest dodatkowy limit w zleceniu WUJ)
98 - C
99 - D
100 - D
101 - C
102 - A
103 - D
104 - D
105 - A
106 - AC - do odwołania
107 - C
108 - C - (ZMID ma odpowiedź A )
109 - A
110 - do odwołania, Wg Komisji dobrą odpowiedzią jest prawdopodobnie odpowiedź C (która jest zła bo jest dodatkowy limit w zleceniu WUJ), ZMID ma odpowiedź A
111 - C
112 - D
113 - D
114 - B
115 - B
116 - B
117 - B
118 - B
119 - A
120 - C
Ostatnia5 lata 5 miesiąc temu edycja: admin od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.226 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.