MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin maklerski - 27.10.2013r.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #2431 przez Roubini
Replied by Roubini on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.

Ostatnim razem dyskutując z jakimś Panem na temat kodeksu cywilnego przed egzaminem, powiedziałem mu, że jak jest pytanie o czynność prawną, to można w ciemno zaznaczać, że nieważna. Nie wiem jak zaznaczył, ale nie czułem się z tym komfortowo :)

Ostatnim razem to ja po wyjściu z sali stwierdziłem, że raczej zdałem :lol:

BTW. Nie wiem czy dobrze kojarze, Bednarski... W kwietniu tego roku źle zrobiłeś zadanie z technik ze względu na zaokrąglenia (12,45 i 12,50)?
Ostatnia10 lata 6 miesiąc temu edycja: Roubini od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #2432 przez Bednarski
Replied by Bednarski on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
Ja nawet w domu po sprawdzeniu, byłem pewny że zdałem, aż Mariusz udostępnił swoje rozwiązania.

Tak dobrze kojarzysz, po dziś dzień mam wątpliwości co do tego zadania:)
Ostatnia10 lata 6 miesiąc temu edycja: Bednarski od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2433 przez Roubini
Replied by Roubini on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.

Ja nawet w domu po sprawdzeniu, byłem pewny że zdałem, aż Mariusz udostępnił swoje rozwiązania.

Tak dobrze kojarzysz, po dziś dzień mam wątpliwości co do tego zadania:)


No to jednak dobrze zaświeciło pod kopuła, rozmawialiśmy chyba po egzaminie, jeszcze Dominik był z nami, tylko że jemu się udało zdać :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2434 przez Bednarski
Replied by Bednarski on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
O widzisz!
A on akurat, wydawał się najmniej pewny z nas. Wogóle to wydaje mi się, że ludzi z wynikiem między [155,165], oddziela tylko kwestia szczęścia:)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • SebastianOlchawa
  • SebastianOlchawa Avatar
  • Wylogowany
  • Platinum Member
  • Platinum Member
  • Yupi Łipi Łipi Łipi - Kaiser Wilhelm
Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2435 przez SebastianOlchawa
Replied by SebastianOlchawa on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
...chyba że dotyczy drobnych sprwa życia codzinnego...

Sprzedam Opla
Za tę wiadomość podziękował(a): Roubini

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2436 przez Bednarski
Replied by Bednarski on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
Hehe :)
Humor Cie nie opuszcza.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu - 10 lata 6 miesiąc temu #2441 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
No widzę, że dyskusja nabrała barw. :)

Fajnie, fajnie. Muszę Was zmartwić. Prawdopodobnie Komisja nie da tej skali trudności zadania. Co gorsze, da tylko zadania zamknięte (z 1 z 4 odpowiedzi do wyboru), zatem nie będziecie mogli wykazać się wiedzą ;(

Co najmniej 2 osoby wg mnie rozwiązały to zadanie bdb (akurat obaj mają na imię Tomasz) :)

Ale po kolei:

- Należy oczywiście wyznaczyć widły, co prawie każdy zauważył (pamiętajcie by spojrzeć na ew. widły, przy rozwiązywaniu zadań - ten błąd potrafią zrobić najlepsi)!
- Jakie zlecenia z jakimi można łączyć. W tym przypadku nastąpiły znaczne zmiany w porównaniu z WARSET. Wielu z Was zostało zmuszonych do sięgnięcia po niezbędną tabelkę (załącznik nr 1). To dobrze - przestudiujcie jeszcze raz przed egzaminem tą tabelkę.
- Pojawiła się też istotna wątpliwość, czy samo złożenie poza widełkami doprowadza do zawieszenia, czy też dopiero próba realizacji transakcji poza widełkami zawiesza arkusz. Z uwagi na niejasny zapis w SZOG w tym aspekcie, dylemat ten pomogły nam rozwiązać zaprzyjaźnione osoby z 2 firm inwestycyjnych. Tak więc: SAMO ZŁOŻENIE ZLECENIA POZA WIDEŁKAMI NIE ZAWIESZA ARKUSZA (testowane na demo UTP i na "żywca")." Jeśli popełniliście w tym aspekcie błąd - nie przejmujcie się, wieloletni maklerzy, pracujący na rynku, też są czasem zaskoczeni takim działaniem systemu...
- Zlecenia STOP nie biorą udziału w wyznaczaniu kursu otwarcia! Jest to kolejna z różnic między WARSET a UTP. Na ten hak, złapało się niestety kilka osób.

Jak więc wygląda poprawne rozwiązanie tego zadania (wg mnie)?

- obowiązujące widełki to (8,55;10,45). Pamiętajcie, że widełki nie mogą przekroczyć nawet o 0,0000000001% wyznaczonego progu. W tym przypadku próg to 10% od kursu odniesienia. I jest idealnie 10% akurat w tym przypadku. Komisja się jednak ostatnio postarała i ułożyła zadanie, gdzie widełki były nieco inne (wiele osób złapało się na tym zadaniu na hak, polegający na niewłaściwym zaokrągleniu - używając zaokrągleń z matematyki finansowej - takie zaokrąglenie w tamtym przypadku przekraczało 10,000000% o ułamki, ale to wystarczyły by wiele osób zamiast +2, dostało -1pkt)!

- pierwsze 4 zlecenia czekają. PEG podczepia się pod zlecenie 3 (10,20)
- wchodzi 5 zlecenie (w UTP można łączyć PKC z WLA!). Realizuje się ze zleceniem 3 (po 10,20; 150szt.) i zleceniem 4 (PEG, po 10,20; 50szt.). PEG natychmiast po wyczerpaniu zlecenia 5, przeskakuje na kolejny dostępny limit po 10,10. Uwaga! Jeśli istniałoby zlecenie złożone między zleceniem 4 a 5 (powiedzmy zlecenie 4,5), K 10,20; to PEG nie przeskoczyłby na kurs 10,10 i UWAGA! po wejściu do gry zlecenia 5, byłby pierwszy w karnecie!
- wchodzi zlecenie 6 (PCR+WIA+MWW). Można w UTP złożyć takie zlecenie! Następuje realizacja transakcji po 10,10 (50szt), między zleceniami 6 i 2
- wchodzi zlecenie 7, które wyraźnie wykracza poza widełki i mamy dylemat z niejednoznacznym zapisem z SZOG. Niemniej jak opisałem powyżej, koledzy maklerzy testowali w systemach, podobne rodzaje zleceń (wykraczające w ten sposób poza dopuszczalne widełki) i można je było złożyć bez problemu i nie zawieszały arkusza!
- wchodzi zlecenie 8 i dopiero ono zawiesza arkusz (próba realizacji poza widełkami). Z uwagi na sposób działania widełek statycznych, zostanie ono odrzucone przez system, a że najpierw próbuje zrealizować się z oczekującym zleceniem sprzedaży po kursie 10,50; to system odrzuci w całości to zlecenie (w przypadku braku potwierdzenia, a to zakładamy).

Zatem odpowiadając na pytania:

1. Transakcje: 10,20; 10,20; 10,10.
2. W określaniu kursu otwarcia weźmie udział jedynie zlecenie 2 (WDA). Nie weźmie udziału zlecenie 1 (WDA, ale STOP), ani zlecenie 8 (WDA, ale odrzucone przez system przez widły).

To co, chcecie jakąś kolejną mała masakrę, czy już Wam odpuścić? ;)
Ostatnia10 lata 6 miesiąc temu edycja: admin od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2444 przez TomaszJakubiec
Replied by TomaszJakubiec on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
No pewnie że chcemy o ile znajdziesz czas, w końcu mało zostało:)


Mariusz możesz ustosunkować sie do tego:

Co się dzieje w takiej sytuacji:

1- kupno po 50
2- kupno po 49
3- kupno PEG CAP 49,50

Peg ustawia się pod 49,50

anulujemy zlecenie nr 2

Peg znika i pojawi się jeśli wpadnie zlecenie poniżej limitu czy zostanie po cenie CAP 49,50???

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2445 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.

No pewnie że chcemy o ile znajdziesz czas, w końcu mało zostało:)


Mariusz możesz ustosunkować sie do tego:

Co się dzieje w takiej sytuacji:

1- kupno po 50
2- kupno po 49
3- kupno PEG CAP 49,50

Peg ustawia się pod 49,50

anulujemy zlecenie nr 2

Peg znika i pojawi się jeśli wpadnie zlecenie poniżej limitu czy zostanie po cenie CAP 49,50???


Tomku,

To pytanie raczej do Pana Mazura, lub do testu w demku UTP ;)

Moim zdaniem, PEG zostanie po cenie CAP 49,50 (w końcu podczepił się pod zlecenie 1 (50,00; ale CAP go zablokował w możliwości aktualizacji ceny na poziomie 49,50); gdyż zlecenie 2 nie jest istotne dla PEG.

Ok, to rozbudujmy to trochę:

Co się dzieje w takiej sytuacji:

1 - kupno po 50,00
2 - kupno po 49,00
3 - kupno PEG CAP 49,50
4 - kupno po 49,50

Zostaje anulowanie zlecenie 1.

I co teraz się dzieje? Jaki limit ma PEG i które jest w kolejce do realizacji?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 6 miesiąc temu #2446 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin maklerski - 27.10.2013r.
Jeszcze jakieś drobne zadanko przygotuję. Może WUJki, bo wszyscy lubią wujki ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.176 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.