MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4064 przez bastiat8
Replied by bastiat8 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.

Racja, przepraszam. To pytanie 102 z zestawu pierwszego.
Treść: X i Y są portfelami złożonymi wyłącznie z obligacji skarbowych przy czym modified duration X jest dwa razy mniejsze od Y. Wartość pb dla obydwu portfeli wynosi -2000 PLN Krzywa dochodowości przesuwa się o 25 pb w górę.
a) wartość portfeli obniży się o 50 tys.
b)wartość Y zmieni się o 2 razy więcej niż X
c) wartość X zmieni się o 2 razy więcej niż Y
d) nie można określić zmiany, gdyż nie jest znana wartość portfeli.

Admin zaznaczył, że A jest prawidłowa.


Mój tok rozumowania był taki, że skoro nie mamy wypukłości to znaczy że te pb uwzględnia i czas trwania i wypukłość. Dlatego po prostu policzyłem 25 * - 2000

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4066 przez bastiat8
Replied by bastiat8 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.

Racja, przepraszam. To pytanie 102 z zestawu pierwszego.
Treść: X i Y są portfelami złożonymi wyłącznie z obligacji skarbowych przy czym modified duration X jest dwa razy mniejsze od Y. Wartość pb dla obydwu portfeli wynosi -2000 PLN Krzywa dochodowości przesuwa się o 25 pb w górę.
a) wartość portfeli obniży się o 50 tys.
b)wartość Y zmieni się o 2 razy więcej niż X
c) wartość X zmieni się o 2 razy więcej niż Y
d) nie można określić zmiany, gdyż nie jest znana wartość portfeli.

Admin zaznaczył, że A jest prawidłowa.


Mój tok rozumowania był taki, że skoro nie mamy wypukłości to znaczy że te pb uwzględnia i czas trwania i wypukłość. Dlatego po prostu policzyłem 25 * - 2000


Imho mogą być równoważone przez różne wypukłości

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4067 przez pawel449
Replied by pawel449 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.

Racja, przepraszam. To pytanie 102 z zestawu pierwszego.
Treść: X i Y są portfelami złożonymi wyłącznie z obligacji skarbowych przy czym modified duration X jest dwa razy mniejsze od Y. Wartość pb dla obydwu portfeli wynosi -2000 PLN Krzywa dochodowości przesuwa się o 25 pb w górę.
a) wartość portfeli obniży się o 50 tys.
b)wartość Y zmieni się o 2 razy więcej niż X
c) wartość X zmieni się o 2 razy więcej niż Y
d) nie można określić zmiany, gdyż nie jest znana wartość portfeli.

Admin zaznaczył, że A jest prawidłowa.


Mój tok rozumowania był taki, że skoro nie mamy wypukłości to znaczy że te pb uwzględnia i czas trwania i wypukłość. Dlatego po prostu policzyłem 25 * - 2000


Imho mogą być równoważone przez różne wypukłości


wzor na wartosc punktu bazowego to [-MD*0,0001*cena przed zmiana stopy dochodu] , jezeli jeden portfel mial 2x wieksze MD od duration to musial miec 2 razy mniejsza cene i dlatego pvbp dla obu portfeli wynosi po 2000 pln ..stad rozwiazanie -2000*25 - teraz juz nie jestem pewnien skoro pojawilo sie tyle watpliwosci

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4068 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
Zestaw 3 gotowy i do pobrania.

Wszelkie uwagi proszę przesyłać na Maklers Forum, a nie na priv.

Konwersja zestawów na kolejne trwa dość długo...

Zestaw 4 powinien być gotowy najpóźniej do 1:00.

Ew poprawki będę nanosił po ich zweryfikowaniu poprzez Maklers Forum.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4069 przez jezzu1
Replied by jezzu1 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
Czy mógłbyś zrobić dodatkowo listę dyskusyjnych zadań?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4070 przez pio92
Replied by pio92 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
Dziękuję za odpowiedź w sprawie zadania z obligacjami, zgadzam się, że A to prawidłowy wariant.

Mam jeszcze wątpliwości co do zadania 98 z testu nr 1 o konsumencie, który wybiera punkt styczności linii budżetowej oraz krzywej obojętności. Uważam, ze prawidłowy wariant odpowiedzi to B - ponieważ jest to jedyny punkt w ktorym osiągalna jest dla niego krzywa obojętności.

Admin proponuje odpowiedź C (ponieważ: " w każdym punkcie położonym na lewo od linii budżetowej część dochodu pozostałaby niewydatkowana)

Uważam, że C nie jest dobrą odpowiedzią, bo gdyby kierował się jedynie tym, żeby jego budżet był w pełni wydany mógłby wybrać każdy inny punkt na linii budżetowej - nie akurat punkt styczności z krzywą obojetności.

Co o tym sądzicie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4071 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
Z VAR zadanie poprawione (105k) - 5 portfeli.

Odpowiedź D jest ok.

Reszta później.
Za tę wiadomość podziękował(a): pio92

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4072 przez pio92
Replied by pio92 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź co do mojego poprzedniego postu o konsumencie. To może wiele u mnie zmienić :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu #4073 przez Lesny
Replied by Lesny on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
pio,
chyba muszę Cię zmartwić. Ja się tu zgadzam z adminem. Odp. C prawidłowa.
Jest to NAJWYŻSZA osiągalna dla niego krzywa użyteczności, a w odpowiedzi B jest słowo "najniższa".
BTW - Mariusz Admin robi kawał świetnej roboty z tymi wszystkimi materiałami.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 1 miesiąc temu - 10 lata 1 miesiąc temu #4074 przez Piotr5
Replied by Piotr5 on topic Egzamin DI-1 - 30.03.2014r.
ekonomia to niestety nie jest moja mocna strona i nie pomogę, chociaż sam udzieliłem takiej samej odpowiedzi jak Admin.

Ja mam parę pytań, jeśli chodzi o najlepszą cześć tego testu, czyli cześć prawną B) :

1) w przypadku sprzedazy spolki prawa handlowego posiadajacej pozwolenie na prowadzenie dzialalnosci maklerskiej...

odpowiedz A czy D. podazajac za ustawa o nadzorze art.4, punkt 4, podpunkt w, jestesmy przekierowywani do ustawy o obrocie, a tam dwa podpunkty:

"4. Komisja może, w terminie określonym w art. 106i doręczanie decyzji w przedmiocie sprzeciwu, ust. 1 wydać decyzję o stwierdzeniu braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu, jeżeli stwierdzi, że nie zachodzą okoliczności wskazane w ust. 1.
5. Wydając decyzję, o której mowa w ust. 4, Komisja może ustalić termin nabycia albo objęcia akcji lub praw z akcji albo uzyskania uprawnień podmiotu dominującego domu maklerskiego. "

stwierdzenie w odpowiedzi D, "o ile wyrazi zgodę" nie jest konsekwentne. KNF moze przecież nic nie robic, a wtedy i tak dojdzie do objecia spolki przejmowanej. wiec bardziej pasuje mi odpowiedz A, jak uwazacie?

2. Pytanie z dematerializacją, która odpowiedź jest bardziej prawdopodobna, bo dla mnie i C, i D to praktycznie to samo..

3. Pytanie o rozporzadznie Ministra Finansow, w sprawie informacji biezacych i okresowych..., emitent akcji niebedacy jednostka dominujaca...
C czy D, w rozporzadzeniu jest zapis oby mozliwosci, co sklania bardziej za odpowiedzia D?

podumowujac, z prawem przesadzili !
Ostatnia10 lata 1 miesiąc temu edycja: Piotr5 od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.253 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.