MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-2 - 12.01.2014r.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #3259 przez marcin1990
Replied by marcin1990 on topic wyniki 2 etapu
około 1,5 miesiąca

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #3261 przez admin
Replied by admin on topic Damodaran

Czy na egzaminie mogą pojawić się MSSF, które wchodzą w życie dopiero od 1 stycznia 2013?
Na logikę pojawi się jakieś sprawozdanie finansowe z wcześniejszego okresu więc taki MSSF nie powinien się pojawić.


Dokładnie tak.

Wyniki ostatnio pojawiły się pod koniec czerwca (6-7 tygodni od egzaminu DI2).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #3267 przez Rothbard
Replied by Rothbard on topic Damodaran

męczę się z zadaniem 3 ze str. 1326 Damodarana - nie wiem, jak wyliczyć tam koszt kapitału własnego. Mogę obliczyć ROE=ROA, ale co to mi daje? Wśród danych jest Beta i rf, co oznacza, że r powinienem móc wyliczyć z modelu CAPM.
Z góry dziękuję za pomoc.


W tej książce jest sporo błędów w zadaniach i sądzę, że to jeden z nich, bo nie podano rm.

Marcinie, ja to widzę w ten sposób (być może gadam bzdury, musisz brać na to poprawkę):

- str. 1361 - dlaczego wartość aktywów to iloczyn zysku na baryłkę i ilości baryłek a nie ceny baryłki i ilości baryłek (wiem, że ta druga wartość nie została podana, ale dla mnie intuicyjnie do wyliczenia wartości aktywów powinna być wzięta cena jednostkowa aktywa)?
Dzięki z góry za pomoc.


W niektórych opcjach rzeczywistych za S przyjmuje się PV projektu, a w innych NPV projektu. Ta należy do tej drugiej grupy. Pogrupuj sobie opcje według tego kryterium i postaraj znaleźć się analogie, pomiędzy opcjami danej grupy.


Czyli CF, które dyskontuję odpowiednią stopą, aby otrzymać NPV to czysty zysk a nie przychód? Rozumiem, że PV projektu to NPV, tylko nieskorygowane o wartość inwestycji? Gdzie stosuje się jedno a gdzie drugie, ewentualnie jak rozpoznać po treści zadania, które należy zastosować?


Przegiąłem wtedy z tymi interpretacjami swoimi, bo Damodaran ma literówki, i np. na stronie 1354 twierdzi, że S = NPV, ale jako S finalnie podstawia PV samych dodatnich przepływów pieniężnych, które nastąpiły po nakładzie inwestycyjnym. Tak więc przepraszam za wprowadzenie w błąd, i nie wiem jak prakseologicznie wytłumaczyć tę opcję na złożę ropy, że są w niej same zyski, a nie ogólne przepływy dyskontowane. Ja ze swojej strony wykuję na blachę opcję elastyczności finansowej, bo jej jeszcze nigdy nie było na egzamie, a to dość ciekawa koncepcja...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #3269 przez marcin1990
Replied by marcin1990 on topic Damodaran

męczę się z zadaniem 3 ze str. 1326 Damodarana - nie wiem, jak wyliczyć tam koszt kapitału własnego. Mogę obliczyć ROE=ROA, ale co to mi daje? Wśród danych jest Beta i rf, co oznacza, że r powinienem móc wyliczyć z modelu CAPM.
Z góry dziękuję za pomoc.


W tej książce jest sporo błędów w zadaniach i sądzę, że to jeden z nich, bo nie podano rm.

Marcinie, ja to widzę w ten sposób (być może gadam bzdury, musisz brać na to poprawkę):

- str. 1361 - dlaczego wartość aktywów to iloczyn zysku na baryłkę i ilości baryłek a nie ceny baryłki i ilości baryłek (wiem, że ta druga wartość nie została podana, ale dla mnie intuicyjnie do wyliczenia wartości aktywów powinna być wzięta cena jednostkowa aktywa)?
Dzięki z góry za pomoc.


W niektórych opcjach rzeczywistych za S przyjmuje się PV projektu, a w innych NPV projektu. Ta należy do tej drugiej grupy. Pogrupuj sobie opcje według tego kryterium i postaraj znaleźć się analogie, pomiędzy opcjami danej grupy.


Czyli CF, które dyskontuję odpowiednią stopą, aby otrzymać NPV to czysty zysk a nie przychód? Rozumiem, że PV projektu to NPV, tylko nieskorygowane o wartość inwestycji? Gdzie stosuje się jedno a gdzie drugie, ewentualnie jak rozpoznać po treści zadania, które należy zastosować?


Przegiąłem wtedy z tymi interpretacjami swoimi, bo Damodaran ma literówki, i np. na stronie 1354 twierdzi, że S = NPV, ale jako S finalnie podstawia PV samych dodatnich przepływów pieniężnych, które nastąpiły po nakładzie inwestycyjnym. Tak więc przepraszam za wprowadzenie w błąd, i nie wiem jak prakseologicznie wytłumaczyć tę opcję na złożę ropy, że są w niej same zyski, a nie ogólne przepływy dyskontowane. Ja ze swojej strony wykuję na blachę opcję elastyczności finansowej, bo jej jeszcze nigdy nie było na egzamie, a to dość ciekawa koncepcja...


Po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że CF to jednak chyba powinny być czyste zyski (w tym przypadku), bo przychody nieuwzględniające kosztów mogą dawać mylne wyobrażenie o rentowności przedsięwzięcia. Natomiast ogólnie są to zapewne przepływy FCFF albo FCFE.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #3325 przez admin
Replied by admin on topic Damodaran
Komisja w końcu opublikowała test DI-2 z maja 2013r. Link do wszystkich testów, znajduje się na tej stronie:

maklers.pl/di/darmowe/testy-z-lat-ubieglych

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #3326 przez admin
Replied by admin on topic Damodaran
POWODZENIA JUTRO DLA WSZYSTKICH WALCZĄCYCH NA DI-2!
Za tę wiadomość podziękował(a): Rothbard

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #3337 przez piotrek-frost
Replied by piotrek-frost on topic Damodaran
Jak wrażenia po?
Mnie męczy jedna rzecz, wynik egzaminu zależy u mnie jedynie od zadania 4 i mam pytanie?
Czy jeśli błędnie (teraz już to wiem) na podstawie BPV policzyłem nominał obligacji zerokuponowych zamiast ich aktualnej ceny, następnie pozostałe obliczenia wykonałem dobrze ale na podstawie złej ceny a w punkcie 4 ze swapem wypisałem jedynie warunki immunizacji oraz bieżącą wartość portfela po 3 latach jest szansa na zdanie tego zadania?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #3340 przez Rothbard
Replied by Rothbard on topic Damodaran

Jak wrażenia po?
Mnie męczy jedna rzecz, wynik egzaminu zależy u mnie jedynie od zadania 4 i mam pytanie?
Czy jeśli błędnie (teraz już to wiem) na podstawie BPV policzyłem nominał obligacji zerokuponowych zamiast ich aktualnej ceny, następnie pozostałe obliczenia wykonałem dobrze ale na podstawie złej ceny a w punkcie 4 ze swapem wypisałem jedynie warunki immunizacji oraz bieżącą wartość portfela po 3 latach jest szansa na zdanie tego zadania?


Piotrze,
nie jesteśmy co prawda członkami Komisji, lecz patrząc historycznie na to jak premiowano poszczególne rozwiązania to Komisja premiuje wszelkie przejawy kreatywności, samo to że coś robisz (coś więcej niż wypisanie danych ofkoz). Pytanie tylko czy starczy do osiągnięcia progu w zadaniu. Na pewno max. nie dostaniesz z tego podpunktu, bo jak najbardziej dało się ceny rynkowe wyliczyć. Nominały przydawały się w dalszych podpunktach. W zadaniu z obligacji Pan układający pytanie postawił widać na kojarzenie pewnych rzeczy z sobą (tutaj mówię w kontekście podpunktu z VaR) i kreatywność (IRS). Nie wiem czy się wstrzeliłem w jego tok rozumowania, ale bardzo dużo się w jego zadaniach rozpisałem.

W drugim podpunkcie uwzględnialiście wypukłość?

Bardzo dobrze, że napisałeś co to jest immunizacja, i jeśli określiłeś jaką kwotę należy zimmunizować! Podpunkty oceniane są względnie niezależnie od siebie, więc się chyba nie powinieneś przejmować tym, że podstawiłeś inną liczbę. Ważne, że dobrze to zrobiłeś. Czy napisałeś również duration swapa? Wystarczyło go potraktować jako obligację i tak wycenić. Ja szczerze mówiąc w takim amoku rozwiązałem te zadanie, że nie potrafiłbym 'na trzeźwo' powtórzyć swojego toku rozumowania.


Jakie udziały wyszły Wam w piątym zadaniu w ostatnim podpunkcie? Była krótka sprzedaż potrzebna?

Totalnie rozsierdziła mnie 'czytanka' w zadaniu drugim, strasznie czasochłonne zadanie. MSR-y też wybitnie czasochłonne były tym razem.
Ostatnia10 lata 3 miesiąc temu edycja: Rothbard od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu - 10 lata 3 miesiąc temu #3341 przez admin
Replied by admin on topic Damodaran
Hej,

Właśnie jak Wam poszło?

Słyszałem, że egzamin był lekko kosmiczny tym razem.

Kilka uwag technicznych ode mnie.

1. W poniedziałek, lub we wtorek na stronie knf pojawi się informacja o tym, że możecie dostać skan swojej pracy. Maila w tej sprawie trzeba wysłać do KNF w ciągu kilku dni. Jeśli to prześpicie, to nie będzie już możliwości uzyskania skanu swojej pracy.

2. Skan swojej pracy otrzymacie na mail w ciągu ok. 3 tygodni od napisania maila.

3. Wyniki egzaminu będą w ciągu ok. 6-7 tygodni. Spodziewajcie się ich w 2 połowie lutego. Szczegółowe info o wynikach uzyskacie telefonicznie w KNF. Jeśli nie zdacie, ale z poszczególnych zadań będziecie mieli min. 40pkt, to są bardzo duże szanse na przejście w odwołaniach!

4. Odwołania można składać najpóźniej 4 dni robocze po ogłoszeniu wyników.

5. Wyniki odwołań są ok. 2 tygodnie po pierwszych wynikach, czyli zapewne będą na początku marca.

6. Prawdopodobny termin DI3 to 6.04. Komisja musi zrobić w ciągu 3 miesięcy od egzaminu DI2.

7. Na DI-3 obecnie czakają tylko 2 osoby. Zatem Komisja może być dość liberalna w ocenie prac, gdyż przyda się trochę "świeżej krwi" do sfinansowania egzmainu DI-3.

No i czekam na relację, jak Wam poszło! Trzymam kciuki za wszystkich!
Ostatnia10 lata 3 miesiąc temu edycja: admin od.
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek-frost, Rothbard, Bart2

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 3 miesiąc temu #3342 przez piotrek-frost
Replied by piotrek-frost on topic Damodaran
no właśnie cały czas na logike nie pasowało mi, że przez BPV wylicze nominał ale gdy wychodziło mi idealnie 20 mln to pasowało do nominału a nie aktualnej ceny rynkowej i to mnie zwiodło, boli mnie to tym bardziej że w pewnym momencie byłem na dobrej ścieżce i z niej zboczyłem
w drugim punkcie już nie staryczło mi czasu na uwzględnienie wypukłości ale poza złymi cenami z I punktu wszystkie procedury obliczeniowe uważam że miałem poprawne, to samo z VaR'em
duration swap'a niestety nie napisałem, ograniczyłem się do tego co napisałam wcześniej
najbardziej męczy mnie teraz ta niepewność co z wynikiem ponieważ postawiłem sobie za punkt honoru zdobyć DI przed ukończeniem licencjatu co oznaczało przejście wszystkich etapów za pierwszym razem
niemniej wydaje mi się że 2 poprzednie egzaminy były znacznie łatwiejsze

w piątym zadaniu w ostatnim punkcie napisałem jedynie układ równań nie rozwiązując go aby oszczedzić czas bo i tak 2 pierwsze punkty dawały mi zaliczenie zadania

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.239 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.