MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Maklera Papierów Wartościowych, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/mpw/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin MPW - 26.03.2017

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu - 7 lata 1 miesiąc temu #8037 przez Paweł Strzyżewski
Replied by Paweł Strzyżewski on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Mam jeszcze pytanie do zadania nr 72. Podobne zadanie pojawiło się w 2012 roku. W tamtym zadaniu jest, odpowiedź, że ROIC-WACC=różnica ekonomiczna (economic spread). Z kolei w pytaniu jest mowa o wskazaniu poprawnego twierdzenia nt. modelu EVA. Ja jako wzrokowiec szukałem economic spread -nie było- to dałem EVA…
Pytanie czy economic spread = economic surplus….
W załączniku screen tamtego zadania.



PS
również zgodzę się z kolegami - było trudne..
Wychodzi mi 164 pkt., pytanie czy to samo mam na karcie odp... także czeka mnie nerwówka do 5.04 :)
Załączniki:
Ostatnia7 lata 1 miesiąc temu edycja: Paweł Strzyżewski od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8038 przez wzm
Replied by wzm on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
To zadanie jest rozwiązane dobrze. Cytat z Szablewskiego & Tuzimka "To właśnie różnica między ROIC a WACC, nazywana różnicą ekonomiczną lub nadwyżką ekonomiczną (ES - Economic Spread lub Economic Surplus), plasuje spółkę w strefie ekonomicznych zysków lub ekonomicznych strat."

Moim zdaniem egzamin był stosunkowo trudny i na pewno trudniejszy od ostatnich dwóch, które w sumie były dość podobne do siebie, a ten się jednak trochę od nich różnił. Część prawna powiedzmy w normie, a nieoczekiwanie dla mnie najtrudniejsza część teoretyczna z zadań pozaprawnych.

Finkel i Tuttle wymiatają :) Ciekawe czy ktoś to wiedział.

Mnie wychodzi 181 pkt, więc jeśli w totolotku nie zadziały się jakieś cuda to jest ok B)

Mariusz dzięki za kawał świetnej roboty z rozwiązaniami i trzymam kciuki za wszystkich żeby było do przodu!
Za tę wiadomość podziękował(a): Paweł Strzyżewski

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu - 7 lata 1 miesiąc temu #8039 przez arkopolo
Replied by arkopolo on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
IMO egzamin również był sporo trudniejszy w porównaniu do październikowego, który zrobiłem na 202pkt. Jasne, że robiony w domu bez stresu, ale mimo to zapas ogromny. Wg mnie KNF idzie w stronę "łapania delikwenta" i serwowanie takich pytań na zasadzie czy zapamiętałeś akurat jakąś pierdołę (ps. jak zobaczyłem pytanie o minuty z bondspot to mi się śmiać zachciało - kojarzyłem, że było takie coś, ale za żadne skarby świata nie wiedziałem które jest poprawna). W ogóle liczenia tyle co kot napłakał, a część matematyczna robi się stricte pamięciówka - masa teorii.
Poza tym, nie wiem czy to tylko moje odczucie, ale chyba zależało im, żeby zdawalność spadła, patrząc na ilość pytań z ustaw o funduszach i rachunkowości. Niektóre pytania z rachunkowości to w ogóle kosmiczne, jak ktoś zapamiętał takie rzeczy to szacunek i czapki z głów ;)
Ostatnia7 lata 1 miesiąc temu edycja: arkopolo od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8041 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Adrian, Jarek, Wiktor - wstępne gratulacje. Życzę Wam by pozytywny wynik potwierdził się, jak słyszałem w przyszłą środę.

Jeśli chodzi o trudność egzaminu to z mojego doświadczenia powiem Wam, że tak jest z sesji na sesję. "trudne prawo", "wymyślna teoria", etc. Komisja zawsze czymś choć trochę zaskoczy. A potem okazuje się, że zdwalność przebija 20%.

Z tego co słyszałem na egzamin było zapisanych 131 osób? Ktoś to może potwierdzić? Jeśli tak, to podeszło do niego zapewne ok. 120 osób, w związku z czym możemy spodziewać się ok. 20-30 Laureatów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu - 7 lata 1 miesiąc temu #8042 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 26.03.2017

IMO egzamin również był sporo trudniejszy w porównaniu do październikowego, który zrobiłem na 202pkt. Jasne, że robiony w domu bez stresu, ale mimo to zapas ogromny. Wg mnie KNF idzie w stronę "łapania delikwenta" i serwowanie takich pytań na zasadzie czy zapamiętałeś akurat jakąś pierdołę (ps. jak zobaczyłem pytanie o minuty z bondspot to mi się śmiać zachciało - kojarzyłem, że było takie coś, ale za żadne skarby świata nie wiedziałem które jest poprawna). W ogóle liczenia tyle co kot napłakał, a część matematyczna robi się stricte pamięciówka - masa teorii.
Poza tym, nie wiem czy to tylko moje odczucie, ale chyba zależało im, żeby zdawalność spadła, patrząc na ilość pytań z ustaw o funduszach i rachunkowości. Niektóre pytania z rachunkowości to w ogóle kosmiczne, jak ktoś zapamiętał takie rzeczy to szacunek i czapki z głów ;)


Arkopolo,

Wierz mi, jeśli chodzi o różne teoretyczne zdania KNF nie jest bynajmniej wyjątkiem. Obecnie jestem w trakcie nauki na 2 amerykańskie certyfikacje. Teorie często tam występują w pełnej krasie... ;)

Prawo na MPW, szczególnie ustawa o obrocie, ustawa o rachunkowości i rozporządzenia Ministra Finansów to masakra. Z tym pełna zgoda. Niestety...
Ostatnia7 lata 1 miesiąc temu edycja: admin od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu - 7 lata 1 miesiąc temu #8044 przez Bernard Madoff
Replied by Bernard Madoff on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Było 131 osob, potwierdzam ;) Co do gratulacji, to póki co nie dziekuję, sam trzymam za siebie kciuki, bo jestem na styku, więc do środy będzie nerwowo. Nerowow jest tylko dlatego, bo niepotrzebnie straciłem 6 pewnych punktów.
Ostatnia7 lata 1 miesiąc temu edycja: Bernard Madoff od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8052 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Przypominam o trwających 6 URODZINACH MAKLERS.PL: maklers.pl/175-6-urodziny-maklers

W najbliższy czwartek o godz. 19:00 temat jak ulał dla świeżych MPW ;) "Licencja MPW, najczęściej zadawane pytania"

Dodatkowo zachęcam do skorzystania z naszej oferty w procesie przygotowań do zdobycia licencji DI: www.maklers.pl/di, w tym wzięcia udziału w naszym kursie DI, który będzie odbywał się w miesiącach czerwiec-sierpień 2017 w Warszawie i na który do końca marca można się zapisać w specjalnej - promocyjnej cenie: maklers.pl/di/kurs-doradca-inwestycyjny

Tymczasem trzymam kciuki za Wasze pozytywne wyniki z egzaminu MPW! :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 tygodni temu #8078 przez sebastian
Replied by sebastian on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Witam wszystkich
Włączam się w tę korespondencji dopiero dziś więc nie wiem czy nie będzie to mój false start jeżeli chodzi o uzupełnienie odpowiedzi w zestawie 1 :-). Jeżeli tak to przepraszam za zaśmiecanie forum. Rzeczywiście zadanie 51 mogło być zaskoczeniem. Dotyczy ono zagadnienia z obszaru Analizy Rynku Akcji i jego wyceny jako całości. Na zagregowaną marże zysku operacyjnego według hipotezy Finkela i Tuttlea wpływa mają 4 czynniki:
1. Stopa wykorzystania zdolności produkcyjnych
2. Inflacja
3. Jednostkowy koszt pracy
4. Konkurencja zagraniczna
Więc odpowiedź C powinna być właściwa.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 tygodni temu #8079 przez mk23349
Replied by mk23349 on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Sebastian dzięki. Brakuje mi jeszcze odpowiedzi na pytanie 74. Mam problem z tym pytaniem, bo w ustawie o obrocie nie ma mowy o oferowaniu inwestycyjnym tylko o oferowaniu instrumentów finansowych lub o doradztwie inwestycyjnym. Czy są podstawy, żeby anulować to pytanie?
Dodatkowo czy potwierdzasz, że prawidłowa odpowiedź na pytanie 93 to C?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 tygodni temu #8080 przez sebastian
Replied by sebastian on topic Egzamin MPW - 26.03.2017
Witam ponownie
Co do pytania 74, to moim skromnym zdaniem trudno powiedzieć. Jak wiemy, w ustawie nie ma zdefiniowanej działalności takiej jak "Oferowanie inwestycyjne" dla żadnego podmiotu będącego podmiotem tej ustawy. Nie wydaje mi się żeby był to błąd Komisji, ale właśnie celowe działanie mające na celu sprawdzenie znajomości zagadnienia, jakiego typu działalność podlega pod przepisy tej ustawy. Wiec odpowiedź D może być udzielona jako prawidłowa. Czy próba argumentowania Komisji iż "oferowanie inwestycyjne" nie jest przedmiotem ustawy byłaby dostatecznym argumentem do anulowania tego pytania - ja bym takiej argumentacji nie uznał :-). A inna nie przychodzi mi do głowy :-) .

A co do pytania 93, tak moim zdaniem prawidłowa odpowiedź to C.

pzdr

sebastian

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.215 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.