MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-3 25.02.2018

Więcej
6 lata 2 miesiąc temu #8838 przez Kijaszek
Replied by Kijaszek on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Nie zdam ;(. W drugim zadaniu F=S kontrakty futures sa symetryczne do aktywa bazowego wiec bez zadnych kombinacji: ilosc posiadanego aktywa/ilosc na jaka opiewa kontrakt.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu - 6 lata 1 miesiąc temu #8844 przez Grog
Replied by Grog on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Ja zabezpieczyłem przychód pszczelarza Hieronima długą pozycją w kontraktach futures na miód. Był to mniej więcej rząd wielkości 400-600 kontraktów. Wielkość produkcji, dla której nie zarekomendowałbym zabezpieczania wielkości przychodu kontraktami futures znacznie przekraczała maksymalną możliwą produkcję w warunkach zadania (około 4000-5000kg). Wzrost produkcji o 100kg powodował spadek ceny o 0,1zł. Czy komuś wyszło podobnie?
Ostatnia6 lata 1 miesiąc temu edycja: Grog od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8845 przez kalina
Replied by kalina on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Byłoby miło, gdyby ktoś mógł rozwinąć myśl kolegi z powyższego komentarza, bo słyszałem, że niektórzy liczyli podobnie. Interesuje mnie skąd tak duża liczba kontraktów miałaby być odpowiednia. Trochę trudno mi to sobie wyobrazić jak mielibyśmy policzyć wynik na kontraktach w dacie wygaśnięcia kontraktu. No i dlaczego proponujesz np. pozycję długą a nie krótką?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8847 przez Grog
Replied by Grog on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Długa pozycja wbrew intuicji - sprzedającemu zależy, żeby cena jego produktu była jak najwyższa, ale nie w tym przypadku. Nie wiem czy zrozumiałem problem, ale napiszę swój tok myślenia.

Produkcja miodu zależała tylko od pogody, a przychody z działalności poszczególnych hodowców były ze sobą doskonale skorelowane. W związku z tym założyłem (mam nadzieję, że trafnie), że zwiększona produkcja Hieronima oznacza taki sam przyrost produkcji krajowej. Jednak zgodnie z funkcją ceny: C= [10 - (Produkcja krajowa/1 000 000)], zgodnie z warunkami zadania (produkcja krajowa maksymalnie do 900 000 kg miodu) cena mieści się w bardzo wąskim przedziale 9zł-10zł i nie ma praktycznie żadnego znaczenia dla przychodu Hieronima, zależy on praktycznie jedynie od wielkości produkcji.

W interesie Hieronima jest, by cena była jak najniższa, gdyż wtedy jego przychód będzie najwyższy (wielkość produkcji rośnie bardzo znacząco przy bardzo nieznacznych zmianach ceny), a zabezpiecza on swój przychód (nie zabezpiecza się przed wahaniami ceny miodu).

Dlatego zajmuje on pozycję długą w kontraktach futures na miód - gdy produkcja będzie bardzo niska (a cena odrobinę wyższa), duża pozycja (500-600 kontraktów) długa powoduje zysk na kontraktach futures, który neutralizuje stratę związaną z niskim poziomem produkcji.

Nie wiem czy ma to sens, czy ktoś podobnie rozwiązał zadanie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8848 przez Krzysztof Kawa
Replied by Krzysztof Kawa on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Hej,

Ja opisałem bardzo podobny ciąg myślowy. Narysowałem sobie wykres przychodów Hieronima w zależności od ceny i to potwierdziło, że pozycja powinna być długa.

A skąd wziąłeś taką liczbę kontraktów ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8849 przez Grog
Replied by Grog on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Przy produkcji 300 kilogramów (Produkcja Hieronima = (1/1000 * Produkcja krajowa))

Cena wyniesie C=10-(300 000/1 000 000)=9,7zł ; Przychód = 300*9,7zł=2910zł

Wzrost ceny o 0,1zł: C=10-(Produkcja krajowa_9,8/1 000 000)=9,8zł ==> Produkcja Hieronima = 200kg ; Przychód = 200*9,8zł=1960zł

Spadek ceny o 0,1zł: C=9,6zł, Produkcja = 400kg ; Przychód = 3840zł

Ilość kontraktów futures potrzebnych do zabezpieczenia transakcji: (3840zł - 1960zł) / [0,2(zmiana ceny) *10(mnożnik kontraktu)] = 940 kontraktów (długa pozycja)

Przy produkcji 600 kilogramów będzie to o ile dobrze na szybko wyliczyłem 880 kontraktów. To są moje prawdziwe wyniki, teraz pamiętam lepiej. W poprzedniej wiadomości źle napisałem. A Tobie Krzysztof ile kontraktów wyszło?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8850 przez Krzysztof Kawa
Replied by Krzysztof Kawa on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Bardzo podobnie do tego co napisałeś, dlatego 500-600 mi nie pasowało.

Oby to było dobre rozwiązanie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8858 przez Grog
Replied by Grog on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Pamięta ktoś treści zadań/poprawne odpowiedzi z etyki?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8862 przez Czarny
Replied by Czarny on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
Pojawił się już komunikat w sprawie składania wniosków o skany prac www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Komunikat_DI_216_60996.pdf

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 1 miesiąc temu #8882 przez konrad1
Replied by konrad1 on topic Egzamin DI-3 25.02.2018
sa juz wyniki na stronie knf. dostaliscie skany pracy? do mnie nie przyslali a wyslalem zapytanie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.172 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.