MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-2 - 14.05.2016

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7222 przez mattb129
Replied by mattb129 on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
Mnie zaskoczyło 3,4,5. Pierwsze z nich oczywiście bardzo pozytywnie :)
Czwórka była łatwa (matematyka/wzory) w porównaniu do historycznych, ale przyznam, że zanim zrozumiałem do końca czym jest stała strona kontraktu to trochę czasu mi to zajęło. Po wszystkim oczywiście wydaje mi się to oczywiste i proste, ale w momencie, gdy widzi się coś po raz pierwszy i ma się ograniczoną, stosunkowo małą, ilość czasu to najprostsze rzeczy wydają się być problemem nie do rozwiązania.

To co mnie zaskoczyło najbardziej to zad. 5. Nieschematyczne podejście w pierwszej części zadania, które zmusiło mnie do główkowania i druga część, którą zaimprowizowałem :)...

Uważam, że egzamin był bardzo dobrze zrobiony, jedynym problemem - dla mnie - był czas. Bardzo dobrze, że komisja wymusiła na nas tyle myślenia i kombinowania, ale gdyby egzamin był 20 minut krótszy, to pewnie nie zdążyłbym go do końca zrobić a i tak zabrakło mi z 10 minut, żeby poprawić kilka błędów, o których wiedziałem, albo żeby opisać proces myślowy przy zadaniu.
Zakładam, że skoro ja byłem w takiej sytuacji, to byli też i tacy, którzy mając dodatkowe 30-60 minut spokojnie zdali by ten egzamin, a w sobotę mogło im się to nie udać.
Z drugiej strony, na pewno dużo osób zda egzamin i będzie pewnie wśród nich kilku takich, dla których egzamin był łatwy a czasu za dużo :)..
Pytanie tylko, czy komisja umyślnie robi to w takiej formie?
Rozmawiałem chwilę z Panem Szuszkiewiczem i Panem Stopczyńskim po egzaminie i powiedzieli mi między innymi, że już od kilku egzaminów starają się ograniczyć część obliczeniową swoich zadań, tak aby nie była taka czasochłonna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rothbard

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7224 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
Dziękuję za komentarze odnośnie ostatniego testu. Niestety dopóki go nie zobaczymy, dopóty nie mamy się za bardzo jak wypowiedzieć na jego temat. Z dochodzących do nas informacji wynika, iż zadanie 4 prawdopodobnie stworzyło największy problem.

Tymczasem przypominam, iż na dniach powinien pojawić się na stronie KNF komunikat w sprawie przesłania skanu Waszej pracy na e-mail. To ważne, by w najbliższych dniach w odpowiedzi na niego wysłać do KNF prośbę o przesłanie skanu swojej pracy.

Jak już otrzymacie skany swoich prac, to będziemy wdzięczni za ich przesłanie do nas, abyśmy mogli opracować modelowe rozwiązania egzaminu. Oczywiście Wasze prace absolutnie nie wyjdą poza Maklers, bez Waszej zgody!

Trzymam kciuki by wszyscy kandydaci, a w szczególności wszyscy nasi klienci zdali ten egzamin! :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7225 przez Viaces
Replied by Viaces on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
powiedzcie prosze, czy mozna bylo w zadaniu 4 potraktowac te stopy jako fwd czy należało je wyliczyć (bo wiem, zę ja świadomie !!!!!! ich nie liczylem...) bo myslalem ze mozna je tak potraktowac, ale nie wierm. Wtedy wychodzi dokładnie jak w Fabozzim (do wyliczenia Swapa)

mozna jak w Hullu i to bylo prosciej (ale nie sadzilem, ze takie latwe to powinno byc, zwlaszcza ze dal cala tabele..................................)


pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7229 przez mattb129
Replied by mattb129 on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
www.knf.gov.pl/Images/Komunikat_188_di_tcm75-47007.pdf
od 17 maja 2014 ;) do 20 maja bieżącego roku włącznie można wnioskować o kopię pracy pod aliasem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7230 przez Frantz
Replied by Frantz on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
To coś im nie wychodzi z tym ograniczeniem cześć obliczeniowej. Dla mnie te egzaminy to parodia. Testy układane są tak żeby upie.. dolic jak największą część zdających a nie żeby zweryfikować posiadaną przez kandydatów wiedzę. Mówienie że zadania byle ciejawe jest według mnie próbą owinięcia gówna w papierek i mówienie że to cukierek.
Za tę wiadomość podziękował(a): jotuzet

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7231 przez jotuzet
Replied by jotuzet on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016

To coś im nie wychodzi z tym ograniczeniem cześć obliczeniowej. Dla mnie te egzaminy to parodia. Testy układane są tak żeby upie.. dolic jak największą część zdających a nie żeby zweryfikować posiadaną przez kandydatów wiedzę. Mówienie że zadania byle ciejawe jest według mnie próbą owinięcia gówna w papierek i mówienie że to cukierek.


Jesteś chyba pierwszą osobą, która napisała prawdę na temat tego egzaminu bez owijania w bawełnę. Zadanie nr 4 na asset swap (zmodyfikowane, ale coś jak pkt 4.5 z tego linku: mst.mimuw.edu.pl/lecture.php?lecture=ifi&part=Ch4 ), jak i wrażenia piszących po zakończeniu egzaminu najdobitniej potwierdzają Twoje słowa. Ponadto po wyjściu można było być świadkiem ciekawej rozmowy na temat trudności i obszerności egzaminu między Przewodniczącym, a układającym zadanie nr 4...

W kontekście dzisiejszej deregulacji, mimo iż było to dla mnie pierwsze podejście do części drugiej, już teraz rozważam porzucenie DI na rzecz normalności na CFA. Znajomy z tytułem CFA podchodzący do DI2 po raz trzeci, widząc sobotnie pytania wyszedł z sali po 5 minutach egzaminu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7233 przez piotrkawala
Replied by piotrkawala on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016

To coś im nie wychodzi z tym ograniczeniem cześć obliczeniowej. Dla mnie te egzaminy to parodia. Testy układane są tak żeby upie.. dolic jak największą część zdających a nie żeby zweryfikować posiadaną przez kandydatów wiedzę. Mówienie że zadania byle ciejawe jest według mnie próbą owinięcia gówna w papierek i mówienie że to cukierek.


Jesteś chyba pierwszą osobą, która napisała prawdę na temat tego egzaminu bez owijania w bawełnę. Zadanie nr 4 na asset swap (zmodyfikowane, ale coś jak pkt 4.5 z tego linku: mst.mimuw.edu.pl/lecture.php?lecture=ifi&part=Ch4 ), jak i wrażenia piszących po zakończeniu egzaminu najdobitniej potwierdzają Twoje słowa. Ponadto po wyjściu można było być świadkiem ciekawej rozmowy na temat trudności i obszerności egzaminu między Przewodniczącym, a układającym zadanie nr 4...

W kontekście dzisiejszej deregulacji, mimo iż było to dla mnie pierwsze podejście do części drugiej, już teraz rozważam porzucenie DI na rzecz normalności na CFA. Znajomy z tytułem CFA podchodzący do DI2 po raz trzeci, widząc sobotnie pytania wyszedł z sali po 5 minutach egzaminu.


Ciekawe co piszesz. Możesz streścić ową rozmowę między Przewodniczącym a Panem nr 4 ? Jeśli nie chcesz opisywać tego publicznie podeślę Ci kontakt priv. Z góry dzięki!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7234 przez jason
Replied by jason on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
Egzamin był trudny bo nie bylo w literaturze podobnych zadań czy dużo liczenia i brakowalo na to czasu? pytam bo dopiero się uczę i strach się bać jak facet z cfa nie dał rady :huh:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7235 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016

Egzamin był trudny bo nie bylo w literaturze podobnych zadań czy dużo liczenia i brakowalo na to czasu? pytam bo dopiero się uczę i strach się bać jak facet z cfa nie dał rady :huh:


Jason, a co w tym dziwnego? Egzamin CFA jest na podobnym poziomie jak egzamin DI, tylko sposoby testowania są różne.

Głównym minusem egzaminu DI jest fatalna konstrukcja egzaminu DI-2 i jego subiektywna ocena, a dodatkowo specyficzny sposób testowania wiedzy w zad.4, gdzie nigdy do końca nie wiadomo skąd się uczyć - my też mamy problem by nadążyć za Panem układającym to zadanie, który natchnienie czerpie ze swojej... głowy... Powoduje to niską przejrzystość i dużą losowość w finalnych ocenach egzaminu DI-2, a także zniechęcenie do egzaminu DI znaczącej grupy osób.

Natomiast Jotuzet, na miejscu Twojego kolegi CFA, nie chwaliłbym się tym, że podchodząc 3-ci raz do egzaminu DI-2 - po 5 minutach wychodzi z sali. To jest raczej dowód na jego słabe przygotowanie do tego egzaminu, a nie na absurdalność egzaminu DI-2. Tylko osoby, które próbują napisać ten egzamin, mają szanse go zdać. To oczywista oczywistość... Nawet na absurdalne zadania zadawane w zad.4 można spróbować rozwiązać "po swojemu". Widziałem wiele prac z zad.4 rozwiązanych "po swojemu" - szczególnie na egzaminie DI2 z 2014.01, gdzie Komisja była bardzo liberalna - zarówno w podstawowym terminie, jak i w odwołaniach.

Pamiętajcie, że Komisja działa wg zasady percentyli. Tj. DI-2 zawsze zdaje 20-30% kandydatów (w fazie przed jak i po odwołaniach). Jak przesieją w podstawowym terminie to łagodniej oceniają odwołania, a jak dużo ludzi puszczą w podstawowym, to w odwołaniach stają okoniem.

W każdym razie powodzenia!
Za tę wiadomość podziękował(a): SebastianOlchawa, Roubini

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7245 przez Roubini
Replied by Roubini on topic Egzamin DI-2 - 14.05.2016
Czy jakiś szczęśliwiec dostał może już skan pracy? :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.181 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.