MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-1 - 20.03.2016

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6960 przez Pawkamor
Replied by Pawkamor on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016

Dlaczego ktoś wspominał o anulacji 52? Treynor dla portfela rynkowego jest równoznaczy z z wyrażeniem (Rm - Rf), bo beta dla rynku wynosi 1. Potem robimy równanie Jensena: alfa jensena=Ri-CAPM i gdy opuszczamy nawias to pamiętamy o zmianie znaku i należy wtedy obliczyć (Ri-Rf) i podzielić przez betę i tak dla każdego. Jak już ktoś zauważył wcześniej bywały podobne zadania, więc warto mieć dobrze opanowane te wskaźniki Jensena, Treynora i Sharpe'a, bo często coś z tego jest, a nie jest to trudne.
Dla mnie trochę niejasne było zadanie dotyczące wartości obligacji callable (czyli na żądanie emitenta), mianowicie, co to znaczy, że zmienność rynkowych stóp procentowych się obniżyła? W jaki sposób mierzona? I skoro jest to zmienność, to jak często dochodzi do zmian stóp procentowych i w jakim kierunku to są zmiany? Jeśli jest to zmienność mierzona np. odchyleniem standardowym, to nie wiemy jakie były rynkowe stopy na podstawie których wykalkulowano to odchylenie standardowe. Może np. odchylenie standardowe w jakiejś tam skali się zmniejszyło, w porównaniu z innym, analogicznym okresem, ale być może w ostatnich okresach, w których było kalkulowane odchylenie standardowe stopy procentowe były stosunkowo wysokie, a np. wcześniej były bardzo niskie i te niskie zaniżają odchylenie, ale w ostatnich okresach stopy bardzo wzrosły? Uważam, że na podstawie samej zmienności, mierzonej np. odchyleniem standardowym, nie można podejmować decyzji inwestycyjnych i wpływać na cenę obligacji callable (mam oczywiście na myśli wpływanie na wartość poprzez popyt-podaż). Poza tym zabrakło założenia ceteris paribus, dlatego ja uważam, że prawidłowa odpowiedź to D (nie można określić kierunku zmiany wartości obligacji na podstawie podanych informacji). Ale to, że tak uważam nie znaczy, że tak jest, bo zapewne prawidłowa wg komisji to A.


Oczywiście masz rację. Zakładam jednak, że układający test założyli, iż zmiana ceny wynikająca ze zmiany stóp procentowych (ich zmienności itp.) została zaabsorbowana przez "wartość obligacji zwykłej", stąd też aby określić zmianę wartości obligacji callable należy oprzeć się jedynie na zmianie wartości opcji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6961 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016

No właśnie pytanie 88, czy nie powinno być A?


Potwierdzam A


Tak A.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6974 przez kamykc14
Replied by kamykc14 on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016
Niestety nie pamiętam, których pytań nie przeniosłem na test. Ale nawet uwzględniając ten czynnik, powinienem być nad wodą :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6975 przez TLK
Replied by TLK on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016
Mam pytanie odnośnie zadania 2. W pytaniu o stope forward dla roku drugiego. Liczę to drugi raz i za każdym wychodzi mi 9%..

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6976 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016

Mam pytanie odnośnie zadania 2. W pytaniu o stope forward dla roku drugiego. Liczę to drugi raz i za każdym wychodzi mi 9%..


Pokaż metodologię swoich obliczeń, a Powiem Ci gdzie masz błąd ;)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6977 przez TLK
Replied by TLK on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016
w pierwszym roku wychodzi mi 1,079 a w drugim 1,1881. Jeśli przez te wartości będę dzielił kupony, a później kupony z wartością wykupu to to ceny się zgadzają...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6978 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016

w pierwszym roku wychodzi mi 1,079 a w drugim 1,1881. Jeśli przez te wartości będę dzielił kupony, a później kupony z wartością wykupu to to ceny się zgadzają...


1,1881 / 1,079 = 1,1011 (minus 1 = 10,11%).

Mi wychodzą ciut inne wartości, ale bardzo bliskie (bliższe do 10%)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6979 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016

w pierwszym roku wychodzi mi 1,079 a w drugim 1,1881. Jeśli przez te wartości będę dzielił kupony, a później kupony z wartością wykupu to to ceny się zgadzają...


1,1881 / 1,079 = 1,1011 (minus 1 = 10,11%).

Mi wychodzą ciut inne wartości, ale bardzo bliskie (bliższe do 10%)


Pamiętaj, że pytają Ciebie o stopę forward (f1-2), a nie o stopę spot (s2).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6980 przez TLK
Replied by TLK on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016
a to nie będzie stopa futures między pierwszym a drugim? w zadaniu pytają o forward w drugim roku. myślałem że robię 1,1881^0,5...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 1 miesiąc temu #6981 przez TLK
Replied by TLK on topic Egzamin DI-1 - 20.03.2016
okej, pomyliłem pojęcia...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.179 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.