MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-2 - 07.12.2014

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5236 przez Piterr
Replied by Piterr on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Witam wszystkich jak wam poszło? Ja poległem na 3 i 4. O ile 3 wiem gdzie szukać bo były żywcem trzy podpunkty z Hull'a str. 170-176 wyciągnięte, to zadanie 4 (ten drugi oraz trzeci podpunkt z FRA) nie kojarzę gdzie szukać odpowiedzi? pierwszy podpunkt 4 zadana wydawało mi się równiez że chodzi o cenę brudną obu obligacji więc niby proste. Natomiast nie daje mi spać fakt że były na te obliczenia przewidziane aż dwie pełne karty w odpowiedziach. macie jakieś pomysły skąd są wzięte te zadania bądź jakich rozdziałów książek?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5237 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Kto jest pewny że zdał??? ;)

Które zadanie było najtrudniejsze tym razem? CZWARTE (zad.4)?

Pamiętajcie, że tylko w tym tygodniu będzie można wysłać do KNF prośbę o SKAN SWOJEJ PRACY. Brak wysyłki takiej prośby w tym tygodniu, będzie oznaczał brak możliwości otrzymania skanu swojej pracy.

Informacja na ten temat powinna pojawić się dziś lub jutro jako komunikat KNF i będzie opublikowana na tej stronie: www.knf.gov.pl/dla_rynku/egzaminy/Doradc...ce_egzaminow_di.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu - 9 lata 5 miesiąc temu #5238 przez TheTamirland
Replied by TheTamirland on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Pewnych to chyba nigdy nie ma ;)

W moim przekonaniu najgorsze było zadanie 5. Albo faktycznie było trudne, albo ja nie zauważyłem jakiegoś szczegółu, który był niezbędny do rozwiązania zadania. Nie było ani bety ani udziałów ani też korelacji/cowariancji. Jak z tym poradziliście?

Zadanie czwarte wydaje mi się że było dość proste. w pierwszym podpunkcie ewidentnie chodziło o cenę brudną. Bo wartość bieżąca była podana w treści zadania, i de facto z tej wartości trzeba było liczyć 7 i 10 miesięczną stopę procentową. Problem w tym że mi wyszło że pomiędzy 7mies i 10mies pilarem krzywa jest mocno opadająca (7mies - ponad 10%, 10 mies - 7,4 proc). Jak się z tego wyliczało stopę terminową to wyszło prawie zerowa, co jest bez sensu. Z arbitrażem FRA wydaje mi się że chodziło o wartość kontraktu fra, czyli:

FRA=N*((Rref-Rfra)*(t(10)-t(7))/360))/(1+Rref*t(7)/360).

Przyjmowało się jakiś nominał i się liczyło ile to fra ma kosztować. Stopa FRA7*10 ma się równać stopie terminowej 7*10, jeśli się różniła, to można było przeprowadzić arbitraż zaciągając pożyczkę 10 miesięczną, inwestując ją na 7 mies według stopy 7-miesięcznej i wejście we FRA po stopie 6 procent.
Ostatnia9 lata 5 miesiąc temu edycja: TheTamirland od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5239 przez MM
Replied by MM on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Dzięki stopie rynkowej oraz stopie akcji szło policzyć udziały akcji. Te udziały wrzucałeś do wariancji na portfel i covAB wychodziła zero. COV AB wykorzystałeś do COV AM i BM. Z tego Bety wyliczone. Beta A ok 1,29 a beta B dość mała ( nie pamietam). Reszta poleceń to juz kwestia układów równań. Trudne ? Nie. Moim zdaniem po prostu zmęczenie dało o sobie znać. Myśle ze jakbyś dziś dostał to zadanie na świeżo to spokojnie do zrobienia.

Egzamin prócz 4 nie był bardzo trudny. Ja nie dałem rady fizycznie odpadłem gdzies po 4 h a liczenia jeszcze sporo było. Dozobaczenia w maju :-)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5240 przez Dawid92
Replied by Dawid92 on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
a nie uważacie, że zad 5 pkt 2 można było zrobić bardzo prosto z zero-beta CAPM? mając bety spółek A i B z pkt 1 trzeba było policzyć zero-beta portfel. Potem rozpisać wzór SML i podstawić do niego beta = 0,4?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5241 przez Hames
Replied by Hames on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014

a nie uważacie, że zad 5 pkt 2 można było zrobić bardzo prosto z zero-beta CAPM? mając bety spółek A i B z pkt 1 trzeba było policzyć zero-beta portfel. Potem rozpisać wzór SML i podstawić do niego beta = 0,4?


Tylko wydaje mi się, że konstruując portfel w ten sposób nie zawżesz w nim aktywa wolnego od ryzyka. A według polecenia portfel miał składać się z akcji A, B i aktywa wolnego od ryzyka.

A jak zrobiliście pkt. 3 zad. 5, gdzie trzeba było wyliczyć kowariancję między dwoma portfelami?
Ja wyliczyłem udziały każdego z instrumentów w tych portfelach, żeby poźniej wyliczyć ważone bety tych portfeli i z tego kowariancję. Zajęło mi to jednak dużo czasu i 3 strony, mimo że przeznaczone były dwie. Zastanawiam sie, czy był jakis prostszy sposób na tę kowariancję?

No i te stopy spot dla 7 i 10 miesięcy z pkt. 2 zadania 4. Jak je wyliczaliście?
One były o tyle istotne, bo następne dwa podpunkty zależały od tego na jakim poziomie wyszły te stopy.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5242 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Jest już komunikat dotyczący możliwości zapoznania się ze swoją pracą egzaminacyjną:

www.knf.gov.pl/Images/Komunikat_nr_162_DI_tcm75-39907.pdf

Na wysłanie maila w tej sprawie macie czas do 15.12.2014r.

Kto przegapi ten termin, nie będzie miał możliwości otrzymania skanu swojej pracy!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu - 9 lata 5 miesiąc temu #5243 przez Bennz91
Replied by Bennz91 on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
(do Dawid92 -pisze z telefonu i nie da sie cytowac juz). Wydaje mi sie, ze to podejscie jest bledne, bo w tresci zadania pisalo, ze portfel ma byc efektywny, czyli brakowalo w rownaniu wzor na portfel o minimalnym ryzyku.
Ostatnia9 lata 5 miesiąc temu edycja: Bennz91 od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5244 przez Viaces
Replied by Viaces on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Podejscie jest bledne z pewnoscią. ale jesli ktos zatnal sie na Obligacjach i nie mial zbytnio czasu myslec, musial zakładać pewne warunki, pomimo ze wiedzial, ze tylko poprzez pochodną (a więc ryzyko całkowite portfela dążącego do min)> To daje mozliwosc wytlumaczenia w odwolaniach. W innym przypadku nie mialby 5 zadania w ogole zrobionego, a to nawet na odwolania nie starczy. Tak bylo w moim przypadku.

W jaki sposob zrobiliscie podpunkt w zadaniu 4 (zakladam wiekszosc z was skorzystala z pomocy kalkulatora). Ja niestetynie skorzystalem i chyba bede musial jakos tlumaczyc sie z tego....

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5245 przez Hames
Replied by Hames on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
To były tylko dwa ryzykowne aktywa, więc nie trzeba było robić pochodnej. Przynajmniej tak mi się wydaje. Wystarczył ten skrócony wzorek na minimalne ryzyko portfela 2 aktywów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.147 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.