MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-2 - 07.12.2014

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5169 przez adek
Replied by adek on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Jeszcze nie ma oficjalnego komunikatu, ale jeśli nawet się spóźnisz z przelewem to wydaje mi się że wystarczy potwierdzenie przelewu i Cię wpisują na listę przy wejściu, przynajmniej tak było ostatnim razem...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5173 przez Dawid92
Replied by Dawid92 on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Cześć, miałbym do Was prośbę o wyjaśnienie jednej kwestii. Chodzi o pojęcie rozpiętości opcyjnej obligacji. Z tego co mi wiadomo jest to różnica między YTM obligacji z opcją i YTM zwykłej obligacji (ryzyko kredytowe pomijam). W takim razie rozpiętość opcyjna obligacji z opcją sprzedaży dla inwestora powinna być ujemna, gdyż YTM takiej obligacji musi być niższe niż YTM obligacji bez opcji (żeby rekompensować wartość opcji). W zadaniach natomiast spotykam się z dodatnią rozpiętością opcyjną takich obligacji. Możecie mi powiedzieć gdzie robię błąd?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5174 przez Rothbard
Replied by Rothbard on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014

Cześć, miałbym do Was prośbę o wyjaśnienie jednej kwestii. Chodzi o pojęcie rozpiętości opcyjnej obligacji. Z tego co mi wiadomo jest to różnica między YTM obligacji z opcją i YTM zwykłej obligacji (ryzyko kredytowe pomijam). W takim razie rozpiętość opcyjna obligacji z opcją sprzedaży dla inwestora powinna być ujemna, gdyż YTM takiej obligacji musi być niższe niż YTM obligacji bez opcji (żeby rekompensować wartość opcji). W zadaniach natomiast spotykam się z dodatnią rozpiętością opcyjną takich obligacji. Możecie mi powiedzieć gdzie robię błąd?


Podają OAS w wartościach bezwzględnych

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5175 przez Dawid92
Replied by Dawid92 on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Mój problem pochodzi oczywiście z zadania a nie do końca przekonuje mnie twoja odpowiedź. Mógłbyś ustosunkować się do zad 4 podpkt 1.3 z tego egzaminu?

www.knf.gov.pl/Images/test_DI_II_etap_eg...2011_tcm75-29906.pdf

OAS podają w wartości bezwzględnej, a zwykły spread już w normalnej bez wskazania na tę różnicę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5177 przez kamykc14
Replied by kamykc14 on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Są wyniki odwołań, jak ktoś jeszcze walczył.

Komisja okazała się bardzo łaskawa, co może oznaczać srogie zadania na II etapie :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu #5220 przez charles
Replied by charles on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Hej,
jest termin 7.XII - w porządku. Najbardziej bulwersujący jest fakt, że komunikat ukazał się wczoraj - ale data jest 4.XI - to jest dopiero kpina z ludzi. Ciekawe, że nawet Pani w KNF - dzwoniłem - mówiła, że "raczej" 7.XII, czyli ktoś "schował do szuflady" komunikat i pokazał go wczoraj i zawiesił na stronie.

Ehhh, te standardy i jak człowiek ma szanować urzędników, skoro oni nie szanują innych.

Powodzenia dla wszystkich.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 5 miesiąc temu - 9 lata 5 miesiąc temu #5223 przez TheTamirland
Replied by TheTamirland on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014

Cześć, miałbym do Was prośbę o wyjaśnienie jednej kwestii. Chodzi o pojęcie rozpiętości opcyjnej obligacji. Z tego co mi wiadomo jest to różnica między YTM obligacji z opcją i YTM zwykłej obligacji (ryzyko kredytowe pomijam). W takim razie rozpiętość opcyjna obligacji z opcją sprzedaży dla inwestora powinna być ujemna, gdyż YTM takiej obligacji musi być niższe niż YTM obligacji bez opcji (żeby rekompensować wartość opcji). W zadaniach natomiast spotykam się z dodatnią rozpiętością opcyjną takich obligacji. Możecie mi powiedzieć gdzie robię błąd?


Cześć,
Tak jak Rothbard zaznaczył podają OAS w wartościach bezwzględnych, czyli musisz obliczyć cenę obligacji ze spreadem zwykłym (kredytowym), i wynik odjąć od wartości policzonej ze spreadem opcyjnym i kredytowym jednocześnie.
1. Obligacja ze spreadem zwykłym to 5/(1+0,03+0,0095)+105/(1+0,03+0,0095)^2 = 101,9818192 (nie mylić z wartością podaną w 1 podpunkcie - tam nie ma ryzyka kredytowego i inne YTM).
2. Cena obligacji ze spreadem kredytowym i opcyjnym:
5/(1+0,03+0,0095-0,0145)+105/(1+0,03+0,0095-0,0145)^2 = 104,8185604 (odejmujesz 145 p.b. bo to opcja put - przysługuje posiadaczom obligi więc muszą za to dodatkowo dopłacić. Gdyby było call to by się dodawało i obligacja byłaby tańsza bo prawo do wykupu ma emitent i musi za to zapłacić.)

Różnica to 2,836741227
Ostatnia9 lata 5 miesiąc temu edycja: TheTamirland od.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dawid92

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #5232 przez TheTamirland
Replied by TheTamirland on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
I jak wrażenia po egzaminie? jak Wam poszło? tym razem najmniej przyjemne bylo zadanie 5. Udalo Wam się go roztrzepać? Reszta standardówka. Zastanawiający jest wynik spadku krzywej dochodowości w okresie 7-10 miesięcy w czwórce. Stopa terminowa tu wyszła prawie zerowa :(. Ale może o to właśnie chodzilo układającemu zadanie żeby wyraźnie pokazać strategię hedgingową FRA?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #5233 przez Hames
Replied by Hames on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014
Jak wrażenia po egzaminie?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 4 miesiąc temu #5234 przez Hames
Replied by Hames on topic Egzamin DI-2 - 07.12.2014

I jak wrażenia po egzaminie? jak Wam poszło? tym razem najmniej przyjemne bylo zadanie 5. Udalo Wam się go roztrzepać? Reszta standardówka. Zastanawiający jest wynik spadku krzywej dochodowości w okresie 7-10 miesięcy w czwórce. Stopa terminowa tu wyszła prawie zerowa :(. Ale może o to właśnie chodzilo układającemu zadanie żeby wyraźnie pokazać strategię hedgingową FRA?


A ja mam największe wątpliwości do czwartego zadania właśnie.
Czy w tym pkt. pierwszym gdzie trzeba było podać wartość obligacji, to chodziło po prostu o cenę brudną?
Nie jetem też pewien czy dobrze powyznaczałem te stopy terminowe w pkt. 2. Co do tego FRA to mi wyszła stopa terminowa gdzieś lekko ponad 6%. Zresztą jeśli zrobiłeś dobrze zadanie z FRA (pomysł i rozwiązanie) to czy podstawiłeś dobrą stopę nie powinno mieć dużego znaczenia.
Co do zadania piątego to mam też mieszane odczucia. Zrobiłem wprawdzie wszystkie podpunkty, ale nie jestem pewien swoich obliczeń.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.166 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.