MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-3 05.08.2018

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9172 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Konrad,

Pytania, które zadałeś bardziej nadają się na pytania do KNF lub ew. można poprosić o opinie prawników, gdyż jest to interpretacja przepisów prawa.

Postaram się pomóc, aczkolwiek stanowisko KNF może w tym miejscu nawet istotnie odbiegać od mojego... Moją odpowiedź należy traktować tylko i wyłącznie jako moją opinię.

1. Nie znam przepisu zabraniającego wprost pracować w kilku instytucjach regulowanych jednocześnie, aczkolwiek tego typu praca może stwarzać ryzyko konfliktu interesów. Np. kiedy DI zatrudniony w DM dobiera do portfela aktywa funduszy, którymi zarządza w TFI... Zatem przy tego typu zadaniu bardziej bym się koncentrował na potencjalnym zbadaniu konfliktu interesów.

2. Powinien zarządzać i podejmować kluczowe decyzje DI, aczkolwiek obowiązek wynikający wprost z ustawy wskazuje raczej na konieczność zatrudniania DI do TFI i do zarządzania portfelem bardziej niż wymaga by wszelkie decyzje inwestycyjne były podejmowane przez DI. Są pomysły KNF by uściślić w tym zakresie prawo. Tym samym rola licencji DI może wzrosnąć, jeśli prawo zostanie usztywnione.

3. Jaki podział zysków? Pobieranie jakiegokolwiek wynagrodzenia za zarządzanie portfelem bliskiej osoby wiąże się z odpowiedzialnością karną (do 5 lat więzienia i do 10mln PLN)! www.arslege.pl/odpowiedzialnosc-karna-za...ycyjnej/k388/a32566/
Możesz natomiast być pełnomocnikiem - raczej za coś takiego nie przewiduje się wynagrodzenia. Oczywiście pojawiają się różnego typu twory, lub organizacje działające na zasadach unijnego paszportu, które legalizują tego typu działalność.

4. Granica jest moim zdaniem bardzo płynna. Porada o charakterze ogólnym to np. kwalifikacja inwestora do grupy ryzyka. Np. tutaj masz coś takiego: media.ingbank.pl/informacje-prasowe/926/...-charakterze-ogolnym. Doradztwo inwestycyjne w tym rekomendacja inwestycyjna wiąże się z konkretnym wskazaniem w co należy ulokować pieniądze. Wyraźne wskazanie "kupujcie akcje firmy XYZ" to już jest zdecydowana rekomendacja. Opisywanie swoich doświadczeń na blogu moim zdaniem nie jest rekomendacją, a bardziej własnym publicznie dostępnym dziennikiem. Jakkolwiek na miejscu piszących taki blog bardzo mocno bym zastrzegł wszelkie ryzyka, wyraźnie punktował, iż są to tylko moje inwestycje i moje opinie, a także najlepiej zablokował dostęp postronnym uczestnikom za pomocą konieczności logowania się. Generalnie póki nikt nie traci to większego problemu nie ma. Ale jeśli ktoś czytając blog ABC, postanowi na jego podstawie kupować i sprzedawać określone aktywa i straci pieniądze, to osoba prowadząca ten blog może być zaatakowana pod kątem ew. odszkodowania przez 1 lub 2 prawnika.

5. Proponowanie zakupu obligacji korporacyjnych nie będąc bankiem, domem maklerskim lub AFI, nosi znamiona złamania prawa, w tym prowadzenia działalności inwestycyjnej bez zezwolenia KNF. Masa takich podmiotów jest już wpisana na listę ostrzeżeń publicznych KNF i pewnie wiele innych jest w trakcie. KNF monitoruje i zbiera takie zgłoszenia, a następnie prowadzi stosowne postępowanie przeciw takim podmiotom. To trochę walka z wiatrakami, gdyż z reguły chciwość ludzka nie zna granic i wystarczy obiecać 8, 10 czy 12% pod płaszczykiem różnie nazywanych inwestycji i przy dobrej "gadce sprzedażowej" inwestor jest w stanie w niemal każdą bajeczkę uwierzyć... Krótko podsumowując, takie firmy wyraźnie łamią prawo, lub co najmniej są na pograniczu łamania prawa.

6. W Komitetach Inwestycyjnych mogą być osoby nieposiadające licencji DI. TFI może zlecić też zarządzanie portfelem funduszu ZZZ na zewnątrz. Zewnętrzna firma nie musi do aktywów na poziomie 500mln EUR zatrudniać DI do zarządzania takim portfelem, ale powinna od czerwca 2018r. posiadać znaczek ASI: www.knf.gov.pl/podmioty/Podmioty_rynku_k...r_Zarzadzajacych_ASI Należy pamiętać, iż zlecenie zarządzania funduszem na zewnątrz, nie zwalnia TFI z odpowiedzialności za losy funduszu...

7. I znowu istnieje niedoprecyzowane prawo w tym zakresie. Oferować powinien MPW lub ew. AFI, ale w praktyce DM są zobowiązane zatrudniać MPW do każdej czynności maklerskiem, zaś do ich reprezentacji można powołać AFI, ale już oferowaniem różnych instrumentów finansowych zajmują się często osoby nieposiadające żadnej licencji. KNF dość mocno tropi firmy prowadzące doradztwo inwestycyjne bez zezwolenia. Sama sprzedaż instrumentów finansowych odbywa się natomiast głównie w ramach ofert publicznych i ofert prywatnych, gdzie to niejako inwestor sam podejmuje decyzję inwestycyjną i sam (po zapoznaniu się z wszelką potrzebną dokumentacja) dokonuje zakupu danego instrumentu finansowego. Z kolei dystrybutor (bank, dom maklerski czy AFI) dysponuje nagraniami telefonicznymi, które poza tym, iż są wymagane zgodnie z prawem, służą głównie do zabezpieczenia interesu dystrybutora, a nie inwestora. Być może w przyszłości, inwestorzy też będą nagrywali wszystkie rozmowy i jako podkładki zbierali wydruki e-maili, propozycji pisemnych, itp.

Pozdrawiam,

A.

Miałbym kilka pytań w sprawie prawa (bez etyki zmidu, bo tam jest wszystko zrozumiałe):
1. Szukam odpowiedzi, czy zgodnie z prawem DI lub MPW mogą pracować dla kilku podmiotów (wykonywać funkcje określone w ustawie o obrocie). Jeśli tak/nie to dlaczego, prosiłbym o odniesienie do prawa. Jakie są ograniczenia? Pamiętam jak ktoś mi kiedyś mówił, że jak był zatrudniony w TFI jako DI, to jego licencja jest blokowana, natomiast nie mogę odnaleźć pod to regulacji.
2. Czy w DM zarządzającym portfelem, funkcje z tym związane musi wykonywać bezpośrednio DI, czy wystarczy jak te funkcje są przez niego nadzorowane i może to zlecić innym pracownikom?
3. Jak jest prawnie ujęte przekazanie środków pod zarządzanie przez osoby bliskie? Czy możliwy jest podział zysków? Czy ma znaczenie komu jest to przekazane (DI,MPW,osoba fizyczna)?
4. Gdzie jest ta granica pomiędzy doradztwem inwestycyjnym i poradą inwestycyjną? Jak to jest, że sporo osób informuje o swoich transakcjach na forach/blogach/stronach bez informacji, że nie jest to rekomendacja. Przykładowo Pan RZ pisze na swojej grupie, że kupuje teraz kontrakt CFD, czy jest to już rekomendacja? Jeśli napisze "kupujcie kontrakt CFD GBPUSD bo to i to", to jest już rekomendacja? Są też firmy szkoleniowe, które także mówią o swoich transakcjach, jak to jest, że nie jest to brane pod doradztwo inwestycyjne?
5. Jest masa firm, które zajmują się chociażby oferowaniem obligacji korporacyjnych (i nie zawsze są AFI) swoim klientem. Przykładowo zapraszają kogoś na rozmowę i proponują zakup obligacji korporacyjnych (albo telefonicznie, albo mailowo wysyłają "propozycje nabycia" i proszą o dane osobowe do formularzu zapisu), jak to jest, że nie łamią prawa w takich działaniach? Jeśli łamią, to gdzie jest KNF... Zakładam, że pewnie mają podpisane jakieś umowy z Firmą Inwestycyjną i na tej podstawie oferują ("proponują nabycie") te obligacje, ale jak to jest od strony prawnej?
6. Pamiętam w jakiś testach było, że jak w komitecie inwestycyjnym były 3 osoby bez licencji DI i 2 doradców i podejmowali decyzje większością, to nie było to w porządku (złamał zasady etyki, nic nie było o ustawie o obrocie), bo to doradca powinien decydować o zarządzaniu portfelem. Jak to wygląda od strony prawnej?
7. Jeżeli DM zatrudnia jednego MPW do funkcji oferowanie instrumentów finansowych, to czy tylko on może oferować, czy każdy pracownik? Z nadzorem MPW, bez nadzoru?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9176 przez konrad1
Replied by konrad1 on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Dzięki wielkie!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9179 przez Paweł_O
Replied by Paweł_O on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Hej,

Mam pytanie - z czego przygotowujecie się do zadania z etyki ?
Na pewno:
a) Zasady Etyki ZMID,
b) Ustawa o obrocie,
c) rozporządzenie MAR

Czy coś jeszcze ?

Np.
1) Wytyczne ESMA ( www.knf.gov.pl/dla_rynku/Informacje_dla_...ch/mar/Wytyczne_ESMA )

2) Akty wykonawcze do MAR ( www.knf.gov.pl/dla_rynku/Informacje_dla_...gulacje_obowiazujace )


Dzięki za odpowiedź,

Paweł

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9180 przez Sir_Maverick
Replied by Sir_Maverick on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Hej, ostatnio też zaczęło się pojawiać zadanie o wycenę projektu w warunkach powszechnej obojętności na ryzyko (zad nr 2 z etapu 2, 2 ostatnie egzaminy). Ktoś wie z jakiej to książki i jakie założenia trzeba przyjmować w rozwiązaniu tego typu zadań?

Co do etyki, ja się skupiam na zasadach etyki i ustawie o obrocie. Nie sądzę, żeby było coś innego. Pewnie znowu coś o agentach firm inwestycyjnych będzie. W treści zadania proszą żeby ocenić wzgędem zasad etyki i ustawy o obrocie. Nie widziałem polecenia, w którym by prosili o odniesienie się do czegoś innego.

Pozdrawiam,
Mateusz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #9181 przez konrad1
Replied by konrad1 on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Wg mnie w powszechnej obojetnosci na ryzyko chodzi o to, ze podejmowane sa racjonalne decyzje (przykladowo jak mamy do wyboru 500pln lub 1000pln z prawdopodobienstwem 60proc, to zawsze wybierzemy ten drugi wariant, bo daje wyzsza wartosc czekiwana). Wynika z tego, ze nie sa potrzebne dodatkowe zalozenia.

Nurtuje mnie jeszcze jeden case z tym komitetem inwestycyjnym ( zad 2 05.03.17. Czy aby na pewno jest tutaj zlamane prawo? Jak tak to ktory artykul? Rozmawialem z kolega ktory pracowal w tfi i tlumaczyl mi, ze normalna sprawa jest, ze osoby bez licencji sa wpisani jako glowni zarzadzajacy i podejmuja decyzje.


PS: czy ma jakies znaczenie jak afi ma licencje mpw lub di?
Ostatnia5 lata 8 miesiąc temu edycja: konrad1 od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9186 przez konrad1
Replied by konrad1 on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
proszę dajcie znać jak ktoś będzie widział komunikat, że już można prosić o skany prac.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9187 przez Czarny
Replied by Czarny on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Dzwoniłem do KNF, można już prosić pomimo braku komunikatu.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9188 przez Czarny
Replied by Czarny on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Własnie pojawił sie komunikat...wnioski od 10 do 16 sierpnia
www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Kom...10_08_2018_62581.pdf

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9192 przez Kosanity
Replied by Kosanity on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
Dzisiaj mają być wyniki! Pani z KNF udzieliła mi telefonicznie informacji, że na pewno będą wywieszone, ale tylko "być może" zamieszczone na stronie (prawdopodobnie poniedziałek)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 8 miesiąc temu #9193 przez konrad1
Replied by konrad1 on topic Egzamin DI-3 05.08.2018
podesle fote
Za tę wiadomość podziękował(a): Kosanity

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.162 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.