MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Wiele podstawowych informacji o egzaminie na Doradcę Inwestycyjnego, znajdziesz tutaj: www.maklers.pl/di/darmowe/informacje-o-egzaminie.
Na tym wątku znajdziesz wszelkie informacje bieżące dotyczące tego egzaminu.

Egzamin DI-2 - 11.12.2016

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7792 przez jason
Replied by jason on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Mam prośbę o pomoc z dolną granicą opcji amerykańskiej.

Dolną granicę opcji amerykańskiej put liczymy jako X-S czy z równania S-X<C-P<S-Xe^-rt ?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7798 przez PiotrKrasuski
Replied by PiotrKrasuski on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Czy ktokolwiek rozwiązał zad. 4 pkt 4 z egzaminu styczniowego z 2014 roku?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7804 przez kalina
Replied by kalina on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Prośba o pomoc. II etap - egzamin maj 2015 (zadanie 3).

Opcja walutowa.
Zmienność kursu USD wynosi 11% w skali roku, a zmienność kursu PLN wynosi 12% w skali roku.

Jak policzyć zmienność do modelu BS? Wybrać 11% czy 12% (logarytmować?!)?
Czy może tak:
sigma^2 = 11%^2 + 12%^2

W jaki sposób autor zadania dekomponował zmienność kursu USD/PLN na dwie oddzielne zmienności?!

Pozdrawiam,
Piotr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7805 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
W przypadku opcji walutowej, nie istnieje coś takiego jak notowanie euro czy notowanie pln. Instrumentem jest tylko i wyłącznie PARA WALUTOWA (EURPLN), stąd możemy ew. mówić o zmienności instrumentu typu PARA WALUTOWA, a nie zmienności euro czy zmienności pln (w stosunku do czego????). Zmienność PLN względem PLN wynosi zawsze 0!!!

I teraz kłania się pytanie, o co dokładnie chodzi układającemu pytanie??? I tutaj kluczowe jest przyjęcie odpowiednich założeń. Posiadam Hulla 8th edition (na str. 360, zad. 16.28, jest wyraźnie napisane: "The USD/euro exchange rate is 1.3000. The rate volatillity is 15%." Czyli w przypadku opcji walutowej, o zmienności mówimy tylko i wyłącznie w stosunku do pary walutowej!


W treści zadania podano dwie zmienności, oddzielnie podając zmienność USD i zmienność PLN, a nie wprost jako zmienność USD/PLN, więc należy przyjąć jakieś założenie i wyraźnie je napisać pełnym zdaniem w arkuszu odpowiedzi (Przewodniczący Komisji Egzaminacyjnej przed egzaminem zwraca na to uwagę – alternatywnie, w czasie egzaminu można poprosić Autora zadania o to by wytłumaczył, co miał na myśli dając dwie zmienności walut w jednej parze walutowej). Z naszego doświadczenia wynika, że Autor zadania z instrumentów pochodnych naprawdę BARDZO literalnie wzoruje się na polskojęzycznym podręczniku Johna Hulla, gdzie w przykładzie na stronie 373., mając do czynienia z kursem GPB/USD brana jest wartość zmienności waluty bazowej, czyli funta szterlinga – GBP. Walutą bazową jest waluta występująca jako pierwsza przy kwotowaniu, natomiast walutą kwotowaną jest oczywiście druga z walut. W nowszych wydaniach swojej książki (dostępnych tylko po angielsku) John Hull wyraźnie w przykładach używa zmienności pary walutowej (vide np. „The USD/euro exchange rate is 1.3000. The rate volatility is 15%” z 8th edition książki Options, Futures and Other Derivatives tegoż autora, s. 360). Anglojęzyczne, nowsze wydania książki Johna Hulla są Komisji doskonale znane (i nam również, dlatego widzimy ilekroć Komisja jakiś schemat zadań zaciąga z nich do egzaminów), lecz w zadaniu z instrumentów pochodnych bezwzględnie obowiązującymi podręcznikami są podręczniki Johna Hulla wydane po polsku, które widnieją na liście literatury rekomendowanej do egzaminu, i nawet gdy coś z nich jest zdezaktualizowane (a zdezaktualizowane jest sporo, bo polskie wydanie Kontrakty terminowe i Opcje. Wprowadzenie, bazuje na anglojęzycznym wydaniu z… 1994 roku) to i tak jest wymagane w tej samej formie, w jakiej pojawiło się w wydaniach polskojęzycznych!!! Dlatego nie ma sensu rozważać, czy te zmienności są zmiennościami do koszyka walut (vide US Dollar Index), albo czy zmienność USD oznacza zmienność USD/PLN (kwotowanie bezpośrednie) a zmienność PLN oznacza zmienność PLN/USD (kwotowanie pośrednie), gdyż kwestia ta wyjaśniona jest powyżej i w takiej formie bezwzględnie obowiązuje na egzaminie. Niemniej jednak podczas egzaminu należy napisać w arkuszu odpowiedzi, że przyjętym założeniem jest te w którym zmienność waluty bazowej jest zmiennością odpowiednią do podstawienia w modelu Blacka-Scholesa!

Pozdrawiam,

Admin
Za tę wiadomość podziękował(a): kalina

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7806 przez jason
Replied by jason on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Egzamin generalnie do zdania, nie wiedzialem jak rozwiazac zad 3 z kontraktem na gorny pulap stopy procentowej - wyleciało mi całkiem z glowy. Najbardziej zaskoczyło mnie zad 5 było nietypowe i nie miałem pomysłu na to zadane. Niestety tak je ułożyli ze bez 1 podpunktu nie dało sie zaliczyczadania. Widzimy sie w maju.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 4 miesiąc temu #7807 przez sybir
Replied by sybir on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
1. Standard
2. Standard.
3. Mogło sprawić problemy ale po przerobieniu Hulla i testów historycznych spokojnie do zrobienia. PV FRA, wycena kontraktu na bony skarbowe i wycena kontraktu na górny pułap stopy proc.
4. Super łatwe. Mając wiedzę z DI1 spokojnie do zrobienia.
5. Niestandardowe - model APT. Ale według mnie zadanie łatwe, nie było nic szczególnie skomplikowanego.

Generalnie uważam ze egzamin nie był bardzo trudny
Ostatnia7 lata 4 miesiąc temu edycja: sybir od.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7808 przez Domek
Replied by Domek on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Zgadza się, dokładnie te dwie kwestie były najgorsze. Takiego zadania 5 (z portfela) to jeszcze nie widziałem ( dotyczył APT). Też nie wiedziałem, jak do niego podejść więc kombinowałem, ale raczej bez powodzenia, żeby zaliczyć. Niestety bez rozwiązania pierwszego podpunktu, w drugim wydaje mi się było się bez szans, a obydwa ważyły 70 czy 80 punktów....Reszta zadań była bardziej przystępna.
Strasznie to frustrujące. Tak układane zadania zawsze uważałem za działanie perfidne i wskazuje na brak szacunku do zdających. Człowiek uczy się dniami i nocami, urlop wykorzystuje na naukę i na jednym haczyku człowieka się uwala, nie dając mu szans na rehabilitacje w kolejnych podpunktach. Ahh.... Owszem wiedziałem w co się pakuję, ale jak już samemu się zdaje i poświęca się energię i czas, to taka sytuacja mocno denerwuje.
Frekwencja tym razem słabsza (było na oko ok. 65-70 osób). Jak tak dalej to będzie wyglądać, to po trzech próbach trzeba będzie to porzucić i skupić się na CFA i zdawać tylko prawo przed polską komisją.
PS Komisja zabrała na koniec tekst zadań, więc nie dam radę przysłać adminowi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7809 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Pamiętajcie, by do KNF wysłać prośbę o skan pracy. Macie czas tylko do najbliższego piątku.

Stosowny komunikat jest już na stronie KNF: www.knf.gov.pl/Images/komunikat_di_196_tcm75-48837.pdf

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7810 przez admin
Replied by admin on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
Jak będziecie mieli skan swojej pracy, to zachęcamy do jego przesłania na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Gwarantujemy, iż Wasza praca nie wyjdzie poza Maklers.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #7811 przez Bartłomiej Bąk
Replied by Bartłomiej Bąk on topic Egzamin DI-2 - 11.12.2016
To ma być formalny wniosek, czy zwykły mail załatwia sprawę?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.168 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.