MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× W tym miejscu systematycznie będziemy publikować pojawiające się oferty z rynku pracy, dotyczące rynku kapitałowego. Zachęcamy też do dyskusji na temat perspektyw kariery na rynku kapitałowym.

Kilka pytań o pracę...

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8006 przez stoqq
Kilka pytań o pracę... was created by stoqq
Witajcie! :)

Planuję się "przebranżowić" w związku z czym mam do Was kilka pytań odnośnie pracy na rynku kapitałowym. To, że mamy zwiększoną podaż na rynku pracy nie jest tajemnicą i pewnie na tą chwilę trudno o jakąś posadę bez doświadczenia. Niemniej, ciągnie mnie do tego świata i liczę, że się uda.
Nie będę Was zanudzać podstawowymi pytaniami, na które znajdę odpowiedzi na tym forum (chwała Wam za nie!:woohoo: ). Natomiast mam klika pytań, na które nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi i liczę na Waszą pomoc :)

1) Czy ktoś z Was wie może, kiedy (w jakim okresie) na rynku kapitałowym pojawia się najwięcej ofert pracy w TFI/DM? Czy nie jest to czasem okres wiosny (I/II kwartał roku)?

2) Czy wiek 28 lat, przy założeniu, że znam biegle jeden/dwa j.obce, mam licencję DI, ale zero doświadczenia zawodowego nie będzie przeszkodą? Czy to jednak zbyt "podeszły" wiek jak na pracę w TFI/DI BEZ DOŚWIADCZENIA?

3) Czy ktoś z Was przeprowadził się do Warszawy z innego miasta i pracuje na rynku kapitałowym? Jeśli tak, to co najpierw- przeprowadzka i szukanie pracy, czy dojazd na rozmowy, a potem dopiero szukanie mieszkania? Chodzi o to, że może niekoniecznie chcę rzucać dotychczasową pracę i szukać miesiącami nowej, ale czy to też nie jest problem, jeśli przyszły pracodawca będzie musiał poczekać, aż minie okres wypowiedzenia u poprzedniego....

Za wszelką pomoc serdecznie dziękuję :)
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8008 przez Roubini
Replied by Roubini on topic Kilka pytań o pracę...
Witaj,

Na przebranżowienie nigdy nie jest za późno, idealnym przykładem może być admin :) Czy mamy zwiększoną podaż na rynku pracy? Nie sądzę, mamy rynek pracownika. Obniżenie wieku emerytalnego, spowoduje że z roku na rok z ryneku pracy będzie odchodzić więcej osób niż na niego wchodzić, a my już obecnie mamy najniższe w historii bezrobocie i musimy importować do pracy imigrantów (w tym roku w Polsce zatrudnienie znalazło ok. 1 mln Ukraińców), także mamy przed sobą najlepszy okres w 25-letniej historii naszego kraju pod kątem zatrudnienia (i dochodów).

1) Kiedy pojawia się najwięcej ofert? To oczywiste, wtedy kiedy na rynku panuje hossa. WIG przez ostatni rok urósł 24%, wraca inflacja, depozyty na lokatach są największe w historii, zatem należy tylko czekać na napływ gotówki do funduszy ;) Myśle, że jeśli nie będziemy mieli jakiś znacznych turbulencji wynikających z sytuacji globalnej, to spokojnie z miesiąca na miesiąc takich ofert będzie przybywać i nie ma tu znaczenia pora roku.

2) Jak nie spróbujesz to się nie dowiesz ;) Znam osobę które zaczynała prace w dużej instytucji w wieku 29 lat, miała niwielkie doświadczenie w POKu co prawda, ale nie było żadnego problemu.

3) Sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie. Zawsze można się dogadać z obecnym pracodawcą i prosić o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bez okresu wypowiedzenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): stoqq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8012 przez admin
Replied by admin on topic Kilka pytań o pracę...
Stoqq,

Odnośnie Twojego pytania. Ważne jest co zamierzasz robić w życiu? Co Ciebie kręci? Co Ci sprawia przyjemność? Etc.

Pytasz się o przebranżowienie. Odpowiem Ci tak. Ja jeszcze nie mając ukończonych 20 lat zawsze interesowałem się giełdą. Mniej lub bardziej świadomie inwestowałem czy spekulowałem. Ukończyłem też studia ekonomiczne, 2 podyplomówki, studia doktoranckie, ale zawodowo związałem się na ok. 6,5 roku z branżą dystrybucji stali, częściowo z rodzinnych powodów. W wyniku istotnych zmian w moim życiu zawodowym i wielu przemyśleń, postanowiłem się przebranżowić w kierunku tego co lubię, mając 33 lata. Zapisałem się na kurs maklerski, ostro uczyłem i w pierwszym podejściu zdobyłem licencję MPW. Chwilę później na rynku pojawił się Maklers.pl i tak to trwa już niemal 6 lat. Teraz moje doświadczenie z branży dystrybucji stali jest już niemalże tylko wspomnieniem, jakkolwiek doświadczenie zdobyte podczas tamtej pracy uważam za bardzo cenne i istotne.

Początki przebranżowienia były bardzo trudne. Ludzie z HR uwielbiają człowiekowi przypinać łatkę. Skoro pracujesz w tej branży np. 5 lat - to do niej należysz i do niej się nadajesz. Nowa branża? Człowieku, ale po co??? I tak chcąc nie chcąc rozwinąłem własną firmę szkoleniową, skutecznie pomagając w zdobyciu ponad 300 licencji MPW oraz ok. 50 licencji DI. ;) Jest to coś co mi cały czas pasuje i cały czas chcę to robić, aczkolwiek być może przyjdzie czas np. na przestawienie się na zarządzanie aktywami w TFI...

Co jakiś czas odzywa się do mnie zaprzyjaźniony DM/TFI czy bank z ofertą pracy lub praktyk dla licencjonowanych DI lub MPW. Iluś osobom pomogłem zdobyć pracę i mam nadzieję pomóc jeszcze wielu, aczkolwiek ostateczny sukces zależy i tak tylko i wyłącznie od kandydata, a nie ode mnie.

Odpowiadając na Twoje pytanie.

0a. Jeśli rozważasz pracę w tradycyjnym DM lub TFI - na samym wstępie skoncentrowalbym się na Warszawie.

0b. Jeśli pracujesz zupełnie w innej branży, wbicie się do DM/TFI nie będzie łatwe. Jednym z lepszych pomysłów na przebranżowienie na początek jest zrobienie licencji MPW, DI, lub chociaż uczestnictwo w kursie MPW/DI byś mógł cokolwiek wpisać do swojego CV. Uczestnictwo w samym kursie to może być trochę za mało, ale już licencja MPW powinna otworzyć drzwi na rozmowy kwalifikacyjne, a tam już wszystko zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że piszę głównie o Warszawie.

0c. Alternatywą do pracy w TFI/DM jest praca w hubach rozsianych po większych miastach w Polsce. Np. Wrocław - Credit Suisse, NY Bank of Mellon, UBS, Warszawa - BNP Paribas, RBS, Citi International, etc. Wiele osób narzeka, że praca w BPO nie jest zbyt ambitna, ale moim zdaniem ma też wiele plusów. Szczegółowe dyskusje na temat BPO znajdziesz w innych wątkach Maklers Forum.

1. Nie zwracałbym uwagi na sezonowość. Zgadzam się z tym co napisał Roubini.

2. Masz licencję DI? Czy tylko teoretyzujesz na tą chwilę? Jeśli masz już licencję DI, to spokojnie gdzieś się prędzej czy później zahaczysz w Warszawie. Jeśli dopiero planujesz zdobyć licencję DI, to wiedz, że proces skutecznego zdania 3 etapów egzaminu DI może trwać najkrócej kilka miesięcy, ale czasami trwa nawet kilka lat (bywają ludzie, co robią licencję DI nawet przez 7 lat!). Trochę to zależy od wrodzonych cech, trochę od bardzo ostrej nauki, trochę od materiałów/kursów z których korzystasz i sporo od szczęścia (szczególnie na 2 etapie egzaminu).

3. Pamiętaj, że łatwiej znaleźć pracę, mając inną pracę. Rezygnacja pracy i bujanie się na bezrobociu w celu znalezienia innej, z reguły jest bardzo kiepskim pomysłem, zarówno z powodów psychicznych, finansowych, jak i HR-owych. Z dotychczasowym pracodawcą zawsze możesz dojść do porozumienia. Tak samo bez sensu jest cokolwiek wynajmować, czy przeprowadzać się przed znalezieniem pracy. W obecnych czasach mamy do dyspozycji Internet, który jest zbawieniem i umożliwia udział w procesie rekrutacji bez większych problemów. Jedyne co byś potrzebował to w miarę przyzwoitej elastyczności przy uczestnictwie w rozmowach kwalifikacyjnych.

4. Bezrobocie, bezrobociu nierówne. W przypadku branży rynku kapitałowego, konkurencja między kandydatami jest dość wysoka. Na rynku jest całkiem sporo ludzi z licencjami MPW, DI, CFA, świetnym doświadczeniem zawodowym, znajomością języków obcych, lub miksów tych cech. Nie oczekuj popytu jak w przypadku programistów od ważniejszych języków programowania. Branżę finansową atakuje np. postęp technologiczny, który skutecznie wycina obecnie oddziały banków, ale też POKi - DMów.

Oczywiście - POWODZENIA! :)
Za tę wiadomość podziękował(a): stoqq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8013 przez stoqq
Replied by stoqq on topic Kilka pytań o pracę...
Dzięki za tak obszerne odpowiedzi! :)

Ogólnie to jest tak, że od 3 lat pracuję w księgowości- teraz już jako główny księgowy. Ukończyłam (tak jestem kobietą ;) ) studia magisterskie finanse i rachunkowość i wszystko, co znajduje się w materiale do przerobienia na DI- miałam na studiach. Mój licencjat i magisterka związane były z rynkiem kapitałowym (ogólnie rzecz ujmując), a w księgowości zaczęłam pracować, no bo jakoś tak wyszło. Nie mówię, że nie lubię tej pracy, jednak przemyślałam kilka spraw no i jednak póki jeszcze mogę, to chcę zmienić branżę. Oczywiście biorę pod uwagę tylko i wyłącznie Warszawę. Licencji jeszcze nie mam, chcę podejść w październiku i właśnie teraz nadszedł moment chłodnej kalkulacji- co wybrać, jak i od czego zacząć. Cała moja dotychczasowa kariera- napisałam, że tak wyszło- była wyborem z konieczności. Potrzebowałam pieniędzy, mieszkam w mniejszym mieście, nie było opcji, żebym od razu już na studiach zahaczyła o jakiś DM czy TFI. Najczęściej opcja praktyk- bezpłatna, staże- mało płatne, a za studia trzeba było słono płacić. Teraz już, gdy stanęłam na nogi, chcę to zmienić. Biorę na klatę fakt, że będę o wiele mniej zarabiać na starcie niż zarabiam teraz- bo zaczynam bez doświadczenia, od nowa. Jest mi też trudno, bo wiele osób mówi, że jestem dobra w tym co robię, no i musiałabym być niespełna rozumu, żeby rzucić to wszystko, aby zaczynać coś od początku, zupełnie nowego z mniejszym wynagrodzeniem na starcie.Przecież w księgowości też są różne możliwości, można zostać biegłym rewidentem z extra zarobkami itd.... Ale z drugiej strony, mogłabym siedzieć godzinami przed kompem, czytając książki o technikach inwestowania, analizując poszczególne spółki, inwestując swoje pieniądze i nie spać po nocach myśląc o tym, bez narzekania, bo to kocham, to mnie kręci i wiem, że to jest to, co chcę robić. To taki krótki zarys mojej historii, ale przejdę teraz do meritum :)

Mam pewien pomysł, zastanawiałam się aby najpierw trafić do księgowości funduszy i stamtąd po uzyskaniu licencji może będzie łatwiej się zaczepić w jakimś TFI? Co o tym myślicie? Czy szkoda czasu? Bo jednak księgowość funduszy to nie to samo...

Mam też obawy, że jak już będę mogła zacząć rozglądać się za innymi ofertami pracy- na starcie zdyskwalifikują mnie ze względu na możliwość zajścia w ciążę. To są właśnie moje czarne myśli...

Z góry przepraszam za moją wylewność. Jesteście dla mnie jedynymi osobami, z którymi mogę się tym podzielić. To wszystko mnie męczy już od dłuższego czasu. Staram się ułożyć jakiś plan. Chcę porzucić swoje dotychczasowe spokojne i "bezpieczne" finansowo życie na rzecz pełnego wyzwań, wyrzeczeń, ciężkiej pracy nowego życia. Ale nikt mi w tym nie pomaga, jest wręcz przeciwnie...

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję! :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8035 przez sokole_oko_1980
Replied by sokole_oko_1980 on topic Kilka pytań o pracę...
Genialny temat podłączę się do dyskusji gdyż nie mam co robić i cierpię na bezsenność. Jest już prawie 3 w nocy a sen nie nadchodzi.
Całkowicie Cię rozumiem stoqq. Ja też jestem w trakcie przebranżawiania się.
Rok temu zdobyłem licencję DI a trzy lata temu MPW. Moja data w nicku sugerująca datę urodzenie jest tylko lekko zmodyfikowana bo w tym roku skończę 35 lat, więc twój wiek 28 jest jak najbardziej ok jeśli chodzi o zmianę zawodu. W dodatku próbujesz zmienić z księgowego na rynek kapitałowy, więc twoje doświadczenie przy tworzeniu sprawozdań finansowych będzie mogło być wykorzystane do analizy spółek oraz ich wyceny. Jak byś chciała zmienić z kucharki na doradcę inwestycyjnego to byś miała trochę trudniej (choć też oczywiście możliwe). Ja też pracowałem ponad 5 lat w księgowości, potem kolejne 4 jako analityk finansowy w branży budowlanej. Od ponad roku mam własną działalność a od 4 miesięcy świadczę też usługi dla jednego funduszu z W-wy ( taki mały fundusz zajmuje się star-upami, venture capital, private equity, finansowanie mezzaine i takie tam, troszkę małej deweloperki). Jeśli chodzi o MPW to egzamin zdałem równocześnie pracując i nie było lekko. Natomiast do DI uczyłem się jak straciłem pracę i zajęło mi to 1,5 roku. Jak chcesz zdawać DI to cholernie ciężki egzamin, musisz mieć świadomość już na początku. A jak jeszcze pracujesz, masz dzieci, kredyt i pracę o którą musisz dbać aby móc spłacać kredy to masz przejebane i odradzam Ci naukę do tego egzaminu, no chyba, że jesteś Albertem Einstein, przeczytasz całego Hulla w nocy z soboty na niedzielę, a potem pójdziesz i zdasz egzamin ( przepraszam za słownictwo, szczególnie, że jesteś kobietą ale chce to jakoś dosadnie napisać aby nie robić Ci złudnych nadziei.) Ja o DI myślałem w 2006 roku pierwszy raz jak skończyłem studia ale niestety zabrakło motywacji, potem praca, żona ale moje marzenie o DI ciągle tkwiły w mojej podświadomości i dopiero po 10 latach zostały spełnione. I powiem Ci szczerze, że warto było. Poświęciłem setki godzin na nauki ale nie żałuję. Najważniejsza w procesie nauki jest wytrwałość i pracowitość (trochę też pomaga inteligencja i zdolności matematyczne). Jak sobie obierzesz ten cel to musisz być konsekwentna pomimo wszelkich przeciwności, które na pewno pojawią się na Twojej drodze. Rzadko się zdarza, że ktoś zdaje wszystkie etapy za I razem, dużo osób ma cofki z II etapu na I ( bo z III etapu na I to chyba nie było). Warto zdawać sobie z tego sprawę. Wracając jeszcze na chwilę do mojej historii. Po zdanym egzaminie na DI szybko znalazłem pracę w controllingu, tam poznałem takiego gościa, który zapoznał mnie z innym gościem z warszawy i potem było już z górki. Trochę szczęścia miałem, ale zapracowałem sobie na to szczęście ciężką pracą. Możesz też pomyśleć o CFA a potem zdać egzamin z prawa, to chyba łatwiejsze dla kogoś kto biegle zna angielski.U mnie to odpadało bo znam ledwo na poziomie B2 (a raczej znałem 13 lat temu). Niestety potem nie używałem języka angielskiego w pracy.
Podsumowując taki egzamin najlepiej zdawać na 4/5 roku studiów jak się ma dużo czasu ale ja wtedy piłem i chodziłem po dyskotekach (i wcale tego nie żałuję).
Powodzenie życzę i pamiętaj o WYTRWAŁOŚCI
Za tę wiadomość podziękował(a): stoqq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8036 przez sokole_oko_1980
Replied by sokole_oko_1980 on topic Kilka pytań o pracę...
Przepraszam ale trochę odbiegłem od tematu bo w zasadzie pisałem głównie o egzaminie na DI no i odpowiedziałem tylko na 2 pytanie. Moim zdaniem najwięcej ofert jest marzec-maj i potem wrzesień-październik. Teraz jest idealny moment na szukanie pracy według mnie czyli koniec marca. Potem w czerwcu zaczyna się sezon wakacyjno-urpolowy. Zostaje potem jeszcze jesień ale wtedy już chyba trochę mniej. Teraz jest naprawdę dobry moment bo hossa i dobry klimat dla rynku kapitałowego. Spróbuj już teraz szukać przed rozpoczęciem nauki do DI. Spróbuj w funduszach venture capital/private equity, jest trochę ofert w internecie i widziałem, że w wymaganiach nie ma licencji DI.Najważniejsza umiejętność to dobra znajomość finansów przedsiębiorstw oraz modelowania finansowego, ale to można się szybko nauczyć. Kilkanaście arkuszy połączonych w Excelu ( zależy oczywiście od poziomu skomplikowania). Moim zdaniem najważniejsza umiejętność to logiczne myślenie a reszta to już pochodna tego. Jeśli chodzi o miejsce pracy to spróbuj może zdalną pracę znaleźć jak nie chcesz się przeprowadzać do Warszawy. Mi tak się udało choć było bardzo ciężko bo nie jestem z W-wy, jeżdżę tam tylko 1-2 razy w tygodniu, czasem nawet rzadziej na spotkania. Tylko, że ja trochę tak jak pisałem wcześniej po znajomościach znalazłem. Na pracuj.pl to chyba nie ma za dużo takich ofert. Ja byłem tylko na 2 rozmowach przez pracuj.pl. w ciągu 2 lat. Jedna do biura maklerskiego jako makler a druga na stanowisko analityk/doradca inwestycyjny. Na obu mnie olali. O ile ta pierwsza rozmowa była naprawdę bardzo merytoryczna i profesjonalna, to ta druga już nie do końca. Dwóch gości po trzydziestce (czyli w moim wieku) na stanowiskach dyrektorskich zobaczyło na moją datę urodzenia i spytało ze zdziwieniem czemu aplikuję na takie podrzędne stanowisko jak analityk/doradca inwestycyjny w takim wieku i zapytali żartobliwie pamiętam do dziś to określenie "Jak jest moja historia?"Pytanie w stylu jakiegoś programy w stylu Dzień dobry tvn albo Pytanie na śniadanie?Ale z Twoim doświadczeniem jako główna księgowa to do POK-u to odradzam tam nie wykorzystasz swojej dotychczasowej wiedzy prawie wcale. Generalnie takie oferty pracy są bardziej preferowane dla osób tuz po studiach z 1-2 letnim doświadczeniem.Ja bym Ci doradzał poszukiwanie w obszarze gdzie chociaż częściowo wykorzystasz swoją wiedzę księgową. Jeśli preferujesz tradycyjną umowę o pracę to chyba tylko Warszawa bo tam to 95% rynku jest zlokalizowanie. Pozostałe 5 % to może Kraków,Katowice,Poznań,Wrocław i Trójmiasto. Bo np. w Szczecinie, Olsztynie,Lublinie, Rzeszowie,Białymstoku czy Bydgoszczy to chyba nie ma żadnych miejsc pracy, no chyba że w POK-u czasami.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): stoqq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8045 przez stoqq
Replied by stoqq on topic Kilka pytań o pracę...
Dzięki za odpowiedź!:)

Widzę, że nie jestem odosobnionym przypadkiem. Trochę mnie to podniosło na "duchu" :)
Ogólnie rzecz biorąc, celuję tylko i wyłącznie w Warszawę. Mam też w planach CFA. Jednak nie mam minimum 4 letniego doświadczenia zawodowego, aby móc się tytułować. Zresztą, pomimo że polski DI jest trudny- właśnie przeczytałam jakie wszyscy mają wrażenia po ostatnim weekendzie- chciałabym zacząć od niego, żeby na maxa zgłębić wiedzę, która i w naszym ojczystym języku nie jest zawsze przystępna- patrz ustawy, ale i konieczna. Z tym, że akurat z polskim prawem mam do czynienia na co dzień i myślę, że to, co jest zmorą wielu zdających ten egzamin, dla mnie byłoby w miarę do ogarnięcia. Ale to tylko moje odczucie, wszystko się dopiero okaże ;]
Dom, rodzina, dzieci- może później. Te ostatnie dni właśnie dały mi do myślenia, że tak naprawdę to strach przed porażką mnie zatrzymuje. Wszystko analizuję, upewniam się, że podejmę właściwą decyzję- to chyba jakieś zboczenie zawodowe... Chociaż biorąc pod uwagę sankcje za błędne rozliczenia, pewnie i słuszne. Tak naprawdę, to co do tej pory osiągnęłam nie było w jakiś sposób szczególnie zaplanowane. Po prostu awansowałam ze zwykłego księgowego, co było właśnie wypadkową ciężkiej pracy no i szczęścia- że poprzednik odszedł na emeryturę... No i właśnie obawiam się, że tego szczęścia może mi tym razem zabraknąć.
Wychodząc zatem z założenia, że jest jednak ciężko znaleźć pracę na tym rynku, podpowiedzcie mi proszę, czy tymczasowa praca w księgowości funduszy (wycena funduszy, prowadzenie księgowości funduszy) podniesie chociaż o 0,01% szanse na zdobycie pracy w tym sektorze? Jak sądzicie? Patrząc z perspektywy pracodawcy, mam szansę jako analityk bez zdanych wszystkich 3 etapów DI? Albo inaczej- o jaką prace mogę się starać nie posiadając jeszcze zdanych 3 etapów, tylko np. jeden?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8072 przez kamykc14
Replied by kamykc14 on topic Kilka pytań o pracę...
To ja dorzucę swoje 3 grosze.
Odnośnie egzaminu. I etap jest do zdania po kilku miesiącach nauki. Wiedza ze studiów może w jakiś sposób pomóc przyswoić materiał, pomoże w ekonomii, statystyce, etc. Jeśli masz styczność z prawem, łatwiej będzie przyswoić co trzeba. Schody zaczną się przy II etapie. Przeskok poziomów jest ogromny, wiedza ze studiów może tutaj niestety nie pomóc. Jeśli masz teraz czas, czytaj Hulla. Kilka razy. To jest w mojej ocenie najważniejsza lektura. Ze swojej strony polecam materiały Maklersa, bez względu na etap. Bardzo mi pomogły i na pewno skróciły czas przygotowania. Ale poza nimi praca, praca, praca.
Odnośnie pracy. No łatwo nie będzie. BPO jest jakimś pomyslem, ale niestety one też mają własne łatki, zreszta w takich centrach będziesz zajmować się instrumentami, ktorych na polskim rynku po prostu nie ma. To jest plus, ale i duży minus przy selekcji CV.
Najważniejsze, Żyj rynkiem, bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w ekonomii, na rynkach zagranicznych i przede wszystkim w spółkach. To jest wiedza, której nie zbudujesz w miesiąc. Od tego, poza przygotowaniami do DI bym zaczął. Rynek jest obecnie trudny, ale jeśli już przebijesz się do etapu rozmowy, ta wiedza będzie niezbędna. Samą rachunkowość też można dobrze sprzedać.
Powodzenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): stoqq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8073 przez stoqq
Replied by stoqq on topic Kilka pytań o pracę...
No właśnie słyszałam o tym, że drugi etap należy do najtrudniejszych. No nic, pozostaje mi wziąć się ostro za pracę i podejść w październiku. Co ma być, to będzie. Czas na odważne decyzje :)
Cieszę się, że powstało tutaj forum i można kupić materiały do nauki, to zapewne wiele ułatwia. Wszystkim bardzo dziękuję za odpowiedzi i wsparcie. Czasami wystarczy z kimś pogadać i od razu można podjąć jakąś decyzję, a nie bić się ze swoimi myślami każdej nocy... Również życzę Wam powodzenia w życiu zawodowym :) Jeszcze raz dzięki!!!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 1 miesiąc temu #8076 przez admin
Replied by admin on topic Kilka pytań o pracę...
Stoqq,

Społeczność Maklers jest świetna! :) To są setki lub nawet tysiące osób, które zrobiły lub robią różne licencje zawodowe związane z rynkiem kapitałowym - nie tylko polskie, ale też międzynarodowe.

Ja sam mam 3 polskie licencje (DI, MPW oraz MGT - której już nie można zrobić i której już oficjalnie nie ma, ale uprawnienia pozostały) oraz 1 certyfikację międzynarodową CIIA. W tej chwili kopię się z egzaminami CFA oraz CAIA (w obu przypadkach mam po 1 zdanym etapie). Dodatkowo na rynku kapitałowym jako inwestor indywidualny jestem obecny od 20 lat (od 1997).

To co mogę jeszcze dodać, to to, że przy pracy w zawodzie, oczywiście ważniejsze od tych wszystkich papierków, jest doświadczenie, w tym głównie doświadczenie zawodowe. Rąbka tajemnicy od wewnątrz uchylił Tobie Kamil (kamykc14), który pracuje od kilku lat w TFI oraz zdał właśnie 3 etap DI (równocześnie dziękuję mu za rekomendację naszych kursów/materiałów :)).

Sokole Oko, który uczył się alternatywnie do DI (i też skutecznie), zgodnie z jego wypowiedzią, zdobywa doświadczenie oraz monetyzuje licencję DI w nieco inny sposób niż Kamil, ale równie skuteczny.

Stoqq, wiedz że w ramach zarządzania aktywami możesz teraz tak naprawdę pójść w różnym kierunku. Twoje doświadczenie związane z rachunkowością, może być mocno przydatne (np. do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych typu fundusze akcji), jak i niemalże nieprzydatne (jak np. w funduszach hedge typu macro). Specjalizacja posuwa się coraz mocniej i coraz bardziej - świat jest coraz bardziej macierzowy - tj. np. możesz znać język polski i język angielski, ale w obu przypadkach możesz być nogą w poszczególnych specjalizacjach. Możesz też znać biegle język polski (ojczysty), bardzo dobrze język angielski finansowy, ale niemal nic nie wiedzieć na temat medycyny zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim.

Co do samych egzaminów. Polecam rozważenie egzaminu MPW. Mimo, że nie jest on bezpośrednio związany z buy side, to jednak stanowi bardzo silną podstawę pod kolejne egzaminy (1 mój zdany egzamin z rynku finansowego to MPW, kolejne 7 to inne egzaminy). Bardzo ważnym plusem MPW jest 1 etap - po zdaniu zaledwie 1 etapu egzaminu - możesz mieć pierwszą - istotną licencję z rynku kapitałowego. Potem możesz ją rozszerzać o kolejne, ale już z licencją MPW powinno Tobie być łatwiej się przesunąć w kierunku funduszy inwestycyjnych. DI niestety - nikt nie da sobie ręki uciąć, że zrobisz to np. w 1 czy 2 lata - być może z uwagi na różne czynniki losowe - zajmie to Tobie nawet 3-5 lat, a w skrajnych przypadkach nawet 7 lat I(w tym możesz mieć druzgocące psychicznie cofki z DI2 na DI1 po 3 niezdanych DI2)! Mając MPW możesz wybrać czy robisz CFA czy DI już bardziej spokojnie i już szukać pracy w pożądanym kierunku...

Co do Rodziny - wierz mi, że Rodzina jest bardzo ważna - wręcz wg mnie najważniejsza w tej całej zabawie. Inaczej to co robimy jest w dużej mierze puste i pozbawione głębszego sensu. Zatem rozważ wcześniej czy na pewno chcesz się oddać korporacji XYZ by robić jakieś analizy, czy najpierw zbudować swoją rodzinę (na założenie rodziny, dzieci, itd. - ludzie często nie mają czasu, a potem jest duży dramat psychiczny, emocjonalny. Ja mam 39 lat i 11-letniego syna + 8-letnią córkę - jest dla kogo żyć i dla kogo walczyć! :)).

Stoqq, dokonuj swoich wyborów, nie bój się tego i bądź z nich zadowolona! To przede wszystkim. Planuj raczej w okresie 10 lat, niż w okresie najbliższego 1 roku. Ceny kursów, czy egzaminów, z biegiem czasu są pomijalne i się o tym zwyczajnie zapomina. Traktuj wydatki na edukację czy opłatę egzaminów raczej w kategoriach NPV czy IRR, które z reguły są bardzo wysokie. Wierz mi, że zrobienie licencji MPW i DI zwróciło mi się wielo-wielokrotnie... Rozumowanie w stylu pracy by mieć pieniądze na życie, przy nie lubieniu tego co się robi jest raczej krótkowzroczne - to w długim terminie nie daje satysfakcji - i szybko wypala. Można i czasem trzeba pracować po to by zwyczajnie żyć, ale moim zdaniem lepiej wyjechać do Szwecji, Norwegii, czy Szwajcarii na budowę, popracować 3 miesiące i odłożyć np. 3k euro, by móc godnie żyć i opłacić egzaminy + kursy/materiały edukacyjne, niż nic nie robić, chować głowę w piasek jak struś pędziwiatr, czy kraść własność intelektualną.

Zatem jak chcesz rzeczywiście się przebranżowić i robić coś co Ciebie kręci to zachęcam do tego i oczywiście do skorzystania z naszej oferty MPW: www.maklers.pl/mpw, lub DI: www.maklers.pl/di

Pozdrawiam i życzę Tobie samych dobrych i pozytywnych wyborów! :)

M.
Za tę wiadomość podziękował(a): stoqq

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.165 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.