MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Chcesz podyskutować z innymi użytkownikami Maklers Forum na temat rynku kapitałowego? Zachęcamy do rozmów :)

obligacje, powiernicy,list zastawny

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7195 przez mihu64
obligacje, powiernicy,list zastawny was created by mihu64
Witajcie, przyszedłem tu bo nurtują mnie takie trzy pytania. Czy istnieje potrzeba zabezpieczenia obligacji? Kiedy obligacja nazywa się listem zastawnym? Dlaczego istnieje instytucja powiernika emisji obligacji? nie wiedziałem w jaką kategorie to wkleić więc wrzucam tu pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7198 przez admin
Replied by admin on topic obligacje, powiernicy,list zastawny
1. Obligacja bywa:
- zabezpieczona
- niezabezpieczona
- podporządkowana

Występują też inne nazwy obligacji - jak senioralna, etc.

Obligacja zabezpieczona posiada wydzieloną hipotekę lub inne zabezpieczenie, z którego wierzyciele będą zaspakajani w pierwszej kolejności w przypadku defaultu emitenta. Oczywiście poza tym emitent odpowiada pozostałym swoim majątkiem w pełni (ale w tym przypadku obligatariusze nie posiadają specjalnego uprzywilejowania w windykacji z majątku nad innymi wierzycielami). Dzięki mocnemu wydzielonemu zabezpieczeniu, emitent często może pozyskać kapitał płacąc niższe odsetki.

Obligacja niezabezpieczona nie posiada żadnego wydzielonego majątku - w tym przypadku - w przypadku upadłości emitenta - obligatariusze są spłacani na tych samych zasadach co pozostali wierzyciele.

Obligacja podporządkowana - obligatariusze posiadający taką obligację, są spłacani dopiero po zaspokojeniu wszystkich pozostałych wierzycieli.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7199 przez admin
Replied by admin on topic obligacje, powiernicy,list zastawny
List zastawny to nie obligacja - aczkolwiek zasada konstrukcji jest nieco zbliżona.

Stworzenie listu zastawnego odbywa się na zasadach sekurytyzacji, czyli stworzenia z pakietu kredytów hipotecznych - papieru wartościowego notowanego na giełdzie, gdzie gwarancją są hipoteki zabezpieczające emisję tego listu zastawnego.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #7200 przez admin
Replied by admin on topic obligacje, powiernicy,list zastawny
Co do powiernika obligacji - występuje on głównie w przypadku obligacji niepublicznych (nienotowanych na rynku). W przypadku obligacji notowanych na rynku publicznym, rolę powiernika przejmuje na siebie KDPW.

Polecam odwiedzić tą stronę: www.grupakety.com/pl/raporty-biezace,44/...gacji-imiennych.html, aby zorientować się po co jest taki powiernik.

Cyt.: "Świadczenia pieniężne wynikające z Obligacji realizowane będą przez Emitenta na rzecz Obligatariusza za pośrednictwem Powiernika, pod warunkiem wpływu na rachunek Powiernika środków pieniężnych z przeznaczeniem na wypłatę z tytułu wykupu Obligacji do dnia poprzedzającego dzień wykupu Obligacji.
Świadczenie pieniężne należne Obligatariuszowi przekazane będzie na wskazany przez niego Powiernikowi rachunek bankowy Obligatariusza. Za moment spełnienia świadczenia pieniężnego przyjmuje się moment złożenia przez Powiernika dyspozycji przelewu środków pieniężnych na rachunek Obligatariusza. W przypadku nieotrzymania przez Powiernika pełnej i prawidłowej informacji o ww. rachunku, świadczenia pieniężne wynikające z Obligacji będą wypłacone Obligatariuszowi gotówką w jednym z Punktów Obsługi Klienta Powiernika. W przypadku, gdy w terminie 30 dni od daty umorzenia Obligacji Powiernik nie otrzyma od Obligatariusza pełnej i prawidłowej informacji o numerze rachunku na jaki powinny być przekazane świadczenia pieniężne wynikające z Obligacji lub Obligatariusz nie podejmie należnej mu kwoty gotówką, środki pieniężne przekazane zostaną przez Powiernika na rachunek bankowy Emitenta.
Jeżeli obowiązujące przepisy prawa nakładają na płatnika obowiązek potrącenia podatku od świadczenia należnego z Obligacji, powyższe świadczenie pieniężne zostanie wypłacone Obligatariuszowi po potrąceniu powyższego podatku. W przypadku takiego pobrania lub potrącenia, Spółka nie jest zobowiązana do zwrotu Obligatariuszowi kwot odpowiadających takim potrąceniom lub pobraniom.
Obligatariusz zobowiązany jest do przekazania Emitentowi wszelkich dokumentów oświadczeń zawierających informacje niezbędne do sporządzenia stosownych zeznań i deklaracji podatkowych w związku z podatkiem dochodowym od świadczeń wynikających z Obligacji. Powyższe dokumenty i oświadczenia powinny być przekazane przez Obligatariusza, w terminie umożliwiającym wykonanie przez płatnika nałożonych na niego przez przepisy prawa obowiązków, lecz nie później niż 3 Dni Robocze przed dniem ustalenia prawa do danego świadczenia pieniężnego wynikającego z Obligacji. W przypadku niezłożenia przez Obligatariusza powołanych wyżej oświadczeń i dokumentów w przepisanym terminie, Spółka nie ponosi odpowiedzialności z tytułu przekazania do urzędu skarbowego podatku dochodowego od świadczeń wynikających z Obligacji w wysokości wyższej niż wynikająca z obowiązujących przepisów prawa."

Innymi słowy, powiernikowi przekazuje się płatności wynikające z odsetek i wykupu obligacji, by ten rozdzielił o na poszczególne rachunki inwestorów.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.128 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.