MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Chcesz podyskutować z innymi użytkownikami Maklers Forum na temat rynku kapitałowego? Zachęcamy do rozmów :)

Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4638 przez ark4diusz
Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju was created by ark4diusz
Witam serdecznie,
Piszę tutaj, gdyż chciałbym się poradzić w kwestii dalszego rozwoju zawodowego, głównie pod kątem wyboru licencji (MPW, DI, CFA). Na początku się przedstawię.

Studiuję na III roku SGH na kierunku Finanse i Rachunkowość. Jeszcze w czasie liceum i na początku studiów mocno interesowałem się rynkiem kapitałowym (prowadziłem rachunek maklerski), a swoją przyszłość wiązałem głównie z Equity Research/Asset Management. Myślałem na początku studiów, aby zrobić którąś z licencji, zakupiłem (za pośrednictwem Maklers) pakiet do nauki do MPW i zacząłem się przygotowywać do egzaminu. Nastały jednakże wakacje i z pomocą kolegi rozpocząłem pracę w firmie zajmującej się doradztwem strategicznym (przyszedłem tutaj w celu zdobycia nowego doświadczenia i przekonaniu się, czy branża konsultingowa jest dla mnie). Na początku chciałem zostać kilka miesięcy. Oczywiście zarzuciłem przygotowania do MPW ze względu na brak czasu. Dzisiaj już kończę 3 rok studiów, w firmie jestem ponad 1,5 roku (trzymają mnie w niej de facto pieniądze), jednak mam wrażenie, że powinienem wrócić do zagadnień, które mnie tak naprawdę interesowały.

Stwierdziłem, że będąc na 4 roku studiów jeszcze nie jest za późno, aby się „przebranżowić”. W pierwszej kolejności chciałbym troszkę usystematyzować wiedzę, ponieważ praca w konsultingu nie pomogła mi wykorzystać wiedzy stricte z finansów (zwłaszcza kwestie wyceny) Chciałbym się tutaj zatem Was poradzić w kwestii licencji, która byłaby najbardziej właściwa na moim etapie. Według mnie, przy moich podstawach oraz okresie w jakim jestem, nie ma sensu pakować się w MPW, lecz od razu zacząć DI/CFA. Chyba, że macie inne zdanie na ten temat. Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc i wskazówki :)

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4654 przez lobuz
Replied by lobuz on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
Cześć!

Nie jestem żadnym autorytetem w powyższej kwestii, bo skończyłem dopiero I rok prawa na UJ, ale uważam, że najlepiej zacząć od DI, zaś później, po uzyskaniu DI - robić CFA.

Dlaczego pomijam maklera?
Ponieważ obecnie chyba da się zaobserwować tracenie na znaczeniu tej licencji. Praca maklera w Polsce, generalizując, nie przedstawia się Bóg wie jak ciekawie, a zarobki są co do zasady, znów generalizując, średnie.

Dlaczego najpierw DI, a potem CFA?
Z tego co wiem, aby przystąpić do CFA należy ileś tam lat mieć doświadczenia na rynku kapitałowym, znać język angielski na tyle dobrze, by móc myśleć o przystąpieniu do CFA oraz CFA robi się chyba w trakcie 3 lat (3 egzaminy, odstęp pomiędzy kolejnymi to chyba rok). Ponadto, DI generalnie rzecz biorąc uchodzi za egzamin trudniejszy, bardziej wymagający niż CFA.
By przystąpić do DI nie musisz znać angielskiego, mieć doświadczenia oraz nie czekasz aż rok na kolejny egzamin. W optymistycznej wersji - możesz pozdawać wszystkie 3 etapy w czasie ~pół roku.

Niemniej jak piszę - jestem laikiem, bardzo możliwe, że moja wiedza jest niezupełna i wymaga potwierdzenia kogoś z Maklers.
Ja wybieram naukę do DI, pomijając maklera.

Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4655 przez kamiLOSS
Replied by kamiLOSS on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
Witam,

A ja tutaj się troszeczkę nie zgodzę co do CFA. Dlaczego?

Moim zdaniem:

1. Angielski w finansach jest obowiązkowy na dobrym/bdb poziomie. Nie masz angielskiego - tracisz 80% procent szans na dobrą pracę. Teraz nawet jeśli chcesz być sprzedawcą kont maklerskich musisz mieć angielski.

2. CFA jest bardziej uniwersalny. Znam wiele osób które mając CFA zajmują się różnymi działkami. Od M&A, przez asset i reaserch do dealerów walutowych. DI moim zdaniem jest mocno profilowany do asset i analizy akcji.

3. Znam osoby, które zaczęły CFA (są po I-wszym etapie) i już mają fajną robotę. Sprawdzone info.

4. Zdajesz I lvl CFA to do bólu podchodzisz do lvl II. W DI nie zdasz 3 razy II-go etapu i znów wracasz do jedynki.

5. Jako, że CFA jest międzynarodowym certyfikatem, jest prestiżowy i nie zagrożony ingerencją ze strony rządzących (tak jak obecnie deregulacja).

Do minusów należy zaliczyć doświadczenie, aby posługiwać się pełnym tytułem oraz koszty egzaminu.

Sporo osób odchodzi od DI na rzecz CFA. Już teraz mówi się o dużej nadpodaży doradców.

Owocnych przemysleń.

Pzdr

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4656 przez lobuz
Replied by lobuz on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
KamiLOSS,

1. W pełni zgadzam się, niemniej patrzymy pod kątem studenta. Przypuszczam, że spora część braci studenckiej nie zna (jeszcze!) na tyle dobrze angielskiego, by bezproblemowo zacząć naukę do CFA.

2. Nie mam wiedzy na ten temat, stąd przyjmuję do wiadomości.

3. Konkretnie jaką?

4. Nie demonizowałbym tak tej kwestii. Przypuszczam, że dla WIĘKSZOŚCI osób taka liczba podejść jest wystarczająca.

5. Zgadzam się, niemniej wszystko wskazuje na to, że DI zostanie w dotychczasowym kształcie, z kosmetycznymi zmianami.

Podsumowując, dla młodego człowieka, który jest dopiero na studiach, DI przedstawia się atrakcyjniej, bo nie wymaga świetnej znajomości angielskiego od zaraz oraz nie wymaga doświadczenia zawodowego, którego nie sposób osiągnąć w tym wieku w takim wymiarze. Oczywiście znajdą się wyjątki, lecz co do zasady będzie tak jak piszę.

Pozdrawiam!
Nie ukrywam, że liczę na replikę!
Za tę wiadomość podziękował(a): kamiLOSS

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4657 przez ark4diusz
Replied by ark4diusz on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
Hej,

Dziękuję za odpowiedź. Też właśnie sądzę, że nie opłaca się podchodzic do egzaminu na MPW (jeśli się chce robic chociażby DI/CFA).

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4660 przez kamiLOSS
Replied by kamiLOSS on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju

KamiLOSS,

1. W pełni zgadzam się, niemniej patrzymy pod kątem studenta. Przypuszczam, że spora część braci studenckiej nie zna (jeszcze!) na tyle dobrze angielskiego, by bezproblemowo zacząć naukę do CFA.

Uwierz mi o rekrutacjach, wymaganiach wiem dużo. Nie masz angielskiego minimum na poziomie ocierającym się o B2 to zapomnij o ciekawych stanowiskach. To jest podstawa. Masz angielski = masz szanse na stanowisko inne niż sprzedaż jednostek funduszy (duże uogólnienie). Na większości uczelni zaczynasz angielski na B1, kończysz na B2. Jeśli był to biznesowy angielski to nie ma problemu, powinnien wystarczyć do CFA.


2. Nie mam wiedzy na ten temat, stąd przyjmuję do wiadomości.

3. Konkretnie jaką?

Choćby analityk M&A, corporate dealer.

4. Nie demonizowałbym tak tej kwestii. Przypuszczam, że dla WIĘKSZOŚCI osób taka liczba podejść jest wystarczająca.

Słyszałem, że ludzie w DI potrafią na parę lat się zakopać..

5. Zgadzam się, niemniej wszystko wskazuje na to, że DI zostanie w dotychczasowym kształcie, z kosmetycznymi zmianami.

Podsumowując, dla młodego człowieka, który jest dopiero na studiach, DI przedstawia się atrakcyjniej, bo nie wymaga świetnej znajomości angielskiego od zaraz oraz nie wymaga doświadczenia zawodowego, którego nie sposób osiągnąć w tym wieku w takim wymiarze. Oczywiście znajdą się wyjątki, lecz co do zasady będzie tak jak piszę.

Pozdrawiam!
Nie ukrywam, że liczę na replikę!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4661 przez ark4diusz
Replied by ark4diusz on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
Kamil, a Ty się przygotowywałeś do DI/CFA?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4665 przez kamiLOSS
Replied by kamiLOSS on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
Zacząłem do DI, ale chyba moje kroki zacznę stawiać w kierunku CFA...

Admin, czy moglibyśmy Cię prosić o zabranie zdania na temat DI czy CFA?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4672 przez admin
Replied by admin on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
Zostałem wywołany, mam chwilę czasu, tak więc:

Moim zdaniem, mimo wszystko warto na początku zrobić MPW, z bardzo prostych powodów. MPW jest się w stanie ogarnąć w kilka miesięcy, podczas gdy DI/CFA zabiera często nawet kilka lat (choć znam przypadki nauki zdania DI w przeciągu roku, byli to jednak z reguły ludzie, którzy wcześniej zrobili... MPW i mieli tym samym silne podstawy).

MPW daje:
- pierwszy papier, który często umożliwia wbicie się na rozmowę do firmy inwestycyjnej
- uprawnienia (znam osobę, która miała CFA, ale nie miała uprawnień - w efekcie musiała zdać MPW lub DI, zdała najpierw MPW, potem jeszcze DI i teraz ma potrójną koronę (CFA+DI+MPW)
- silne podstawy do nauki na DI/CFA

Po zdaniu MPW część osób idzie w kierunku DI lub CFA - w obu przypadkach, z wiedzą z MPW, dość łatwo zdać DI-1 lub CFA-1.
Dla przykładu - osoba z dobrze opanowanym egzaminem MPW, jest w stanie od ręki i bez nauki uzyskać z egzaminu DI-1 ok. 60-70pkt. (próg zaliczenia to 135). Czyli w sumie wystarczy opanować kalkulator i rozszerzyć wiedzę o rozbudowane elementy na DI i DI-1 jest w kieszeni. Znam też ludzi z MPW co poszli na CFA-1 i taki CFA-1 są w stanie ogarnąć w 2-3 miesiące nauki.


Alternatywna ścieżka przeskoczenia od razu do DI, lub CFA, często powoduje mocno kulejące podstawy. Można dostać za dużo jednocześnie na głowę (szczególnie w przypadku DI-1) i mieć duży problem ze zdaniem tego egzaminu (czas nauki osób, które od razu idą na DI-1, to często ok. 1 rok - szczególnie jak błądzą w nauce, podobnie może być z CFA-1).

Czy DI czy CFA?

W polskich TFI, DI i CFA są często traktowane komplementarnie, tj. najlepiej mieć zarówno DI, jak i CFA. Sam CFA ma jedną dużą wadę - nie daje uprawnień do zarządzania aktywami w Polsce! DI daje uprawnienia do zarządzania aktywami w Polsce i to jest jego główna zaleta!

CFA wydaje się egzaminem bardziej uniwersalnym i coraz powszechniej uznawaną kwalifikacją przez całą rzeszę, głównie międzynarodowych korporacji (które często zwyczajnie nie znają, lub nie szanują egzaminu DI).

Zatem moje zdanie znacie.

Na początek proponuję MPW, a potem w zależności od tego co chcecie robić - jeśli zarządzać aktywami w polskich funduszach to DI, jeśli pracować w międzynarodowych korporacjach, lub zagranicą to CFA.


A tak poza konkursem, to MPW/DI/CFA/MGT/CIIA/CIA/PRM/FRM/ACCA/itp. TO SĄ TYLKO PAPIERKI! Należy je traktować jako wzmocnienie CV w obszarze WYKSZTAŁCENIE!

A najważniejsze są:
1. ZNAJOMOŚCI
2. DOŚWIADCZENIE

Wykształcenie, w tym papierki są dopiero na 3 miejscu.

Więc zamiast się zastanawiać, jak najszybciej budujcie sieci swoich kontaktów + zdobywajcie doświadczenie, a papierki możecie robić - przy okazji...
Za tę wiadomość podziękował(a): Roubini, Michał Pokrywa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
9 lata 8 miesiąc temu #4674 przez lobuz
Replied by lobuz on topic Pomoc w wyborze ścieżki rozwoju
W imieniu młodego pokolenia dziękujemy za rady!
Pozdrawiamy!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.173 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.