MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Chcesz podyskutować z innymi użytkownikami Maklers Forum na temat rynku kapitałowego? Zachęcamy do rozmów :)

Zadania z ekonomikii inwestycje

Więcej
10 lata 4 miesiąc temu #3229 przez meduza
Zadania z ekonomikii inwestycje was created by meduza
Jestem tutaj nowy i trafiłem na to forum z nadzieją że pomożecie mi wyliczyć te zadania gdyż sam ich nie umiem rozwiązać/wyliczyć a jutro mam z tego zaliczenie. Czy może mi ktoś je policzyć? Na wyliczonych zadaniach łatwiej mi będzie się na jutro nauczyć, przygotować i zrozumieć je aby zaliczyć. Jeśli ktoś może mi pomóc to rozwiązanie proszę prześlij na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Z góry dziękuje
Oceń projekty inwestycyjne stosując poznane metody efektywności inwestycji. Odpowiedz która z działalności będzie le[sza i dlaczego? Masz następujące zadanie:
1. produkcja jabłek 1ha. Nakłady inwestycyjne: opryskiwacz sadowniczy 12 000zł, agregat uprawowy 5 000zł, drzewka 3000zł po 2zł/szt, paliki po 4zł/szt, pozostałe materiały 11 000zł, nawadnianie kroplowe 25 000zł, usługowe posadzenie drzewek i zamontowanie konstrukcji oraz nawadniania 16 000zł. Sad w pierwszym roku po posadzeniu dałby plon 3t z ha, który sprzedano po 1,10zł/kg. W drugim roku plon wynosiłby 15t z ha, w trzecim 28t z 1ha, od czwartego roku sad dawałby średni plon 45 t/ha.Ceny zbytu założono jak w pierwszym roku. Koszty produkcji jabłek w kolejnych latach to: 1 rok materiały 2500zł/ha. 1000rbh/ha. 2 rok 2800zł/ha, 1500rbh/ha. 3rok: 2800zł/ha 2000rbh/ha. 4 rok i kolejne: 3000zł/ha 2700rbh/ha. Koszt roboczogodziny (rbh) to 10 zł brutto. Koszty pośrednie w każdym roku to 3000zł/ha
Nakłady inwestycyjne to maszyny niezbędne do nowego sadu oraz koszty założenia plantacji trwałej. Dla każdego roku oblicz dochód czysty. Zakłada się, że sad będzie plonował 15 lat, a stopa procentowa w tym okresie to 4%

Zadanie 2
Produkcja warzyw gruntowych. Nakłady inwestycyjne to: przechowalnia do warzyw 50 000zł. Pod uprawę można przeznaczyć 3ha. po jednym hektarze dla każdego gatunku. Coroczne koszty produkcji,plony i ceny

Wyszczególnienie Kapusta(K) Cebula (C) Marchew (M)
Nasiona/rozsada K-1200 C-520 M-588
Nawozy mineralne K-821 C-1162 M-677,4
Nawozy organiczne K-1500 C--- M---
Herbicydy K-234,5 C-265-6 M-158
Fungicydy i zoocydy K-202,69 C-622,85 M-142,94
Nakłady robocizny ogółem K-792 C-820 M-552
Plon(t/ha) K-45 C-30 M-25
Średnia cena sprzedaży (zł/kg)K-0,40 C-0,50 M-0,65

Obornik jest wykorzystywany w 60% przez rośliny uprawiane w pierwszym roku po oborniku, w 30%- w drugim i w 10% w trzecim roku. Kolejność uprawy po oborniku: kapusta, cebula, marchew. Robotnikom najemnym płacono 10 zł za 1 godzinę. koszty ogólne wyniosły 4000zł/ha rocznie.

Nakłady inwestycyjne to nowa przechowalnia do warzyw. Dla każdego gatunku warzy oblicz dochód czysty. Zakłada się że ogrodnik podpisze umowę kontraktacyjną na 10 lat, a stopa procentowa w tym okresie to 4%

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.127 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.