MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Chcesz podyskutować na tematy MPW inne niż dotyczące egzaminu, oferty Maklers MPW i UTP? Zachęcamy do dyskusji.

Uprawnienia MPW

Więcej
8 lata 2 tygodni temu #7101 przez Miki
Uprawnienia MPW was created by Miki
Siema,
mam pytanie, mam nadzieję, że będzie ktoś w stanie mi pomóc. W której ustawie znajdę informację o uprawnieniach MPW z uprawnieniami do DI. Nie potrafię tego znaleźć w ustawie o obrocie, ale być może powinienem szukać w innym miejscu? A niestety nie pamiętam, gdzie o tym czytałem. Jedynie znalazłem w miarę sensowne info w Kodeksie dobrych praktyk ZMID, o ile dobrze kojarzę, no ale to nie jest ustawa, więc traktuję to jako ciekawostkę.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 2 tygodni temu #7106 przez admin
Replied by admin on topic Uprawnienia MPW

Siema,
mam pytanie, mam nadzieję, że będzie ktoś w stanie mi pomóc. W której ustawie znajdę informację o uprawnieniach MPW z uprawnieniami do DI. Nie potrafię tego znaleźć w ustawie o obrocie, ale być może powinienem szukać w innym miejscu? A niestety nie pamiętam, gdzie o tym czytałem. Jedynie znalazłem w miarę sensowne info w Kodeksie dobrych praktyk ZMID, o ile dobrze kojarzę, no ale to nie jest ustawa, więc traktuję to jako ciekawostkę.


Jedyną ustawą regulującą MPW jest ustawa o obrocie instrumentami finansowymi.

Co masz na myśli pod tytułem "o uprawnieniach MPW z uprawnieniami do DI"? Nie istnieje coś takiego. Istnieją uprawnienia do czynności doradztwa inwestycyjnego, które posiadają "rozszerzeni MPW", czyli wszyscy MPW, którzy zrobili licencję MPW po 2005 roku, lub ci, którzy zrobili ją w 2005 lub wcześniej i jednocześnie zadali egzamin uzupełniający. MPW nie posiadają w sobie wbudowanej licencji DI! Przede wszystkim nie posiadają uprawnień do zarządzania portfelem.

isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20051831538, otwierasz ustawę, naciskasz CTRL+F i wpisujesz "doradztwa inwestycyjnego" w ciągu kilku sekund znajdujesz np. art.218.

Masz też słynny art.69, który powinien być znany wszystkim (tj. szybkie znalezienie tego artykułu), którzy kiedykolwiek przygotowywali się do egzaminu MPW. Jak przekartkujesz kolejne strony to też znajdziesz dodatkowe informacje.

Jeśli szukasz interpretacji przepisów lub opinii prawnej, to też zawsze możesz zgłosić się ze swoim problemem bezpośrednio do KNF (wtedy wydana opinia jest przynajmniej w części wiążąca), lub zapłacić kilka stówek za wydanie takiej opinii prawnej przez kancelarię prawną...

Pozdrawiam i życzę miłej lektury ustawy o obrocie instrumentami finansowymi! :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Miki

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
8 lata 2 tygodni temu #7109 przez Miki
Replied by Miki on topic Uprawnienia MPW
Dzięki za odpowiedź ;-) już śpieszę z małym sprostowaniem. Przepraszam za skrót myślowy, którego chyba nie byłem świadomy w momencie pisania postu. Chodziło mi o uprawnienia osoby, która posiada licencję "Maklera Papierów Wartościowych z uprawnieniami do wykonywania czynności doradztwa inwestycyjnego" ;-) skrót DI chyba był "trochę" mylący ;-)

Co do Twojej odpowiedzi, to nie jest ona do końca precyzyjna, ale dzięki niej zostałem naprowadzony na właściwe tory. Więc znowu potwierdza się stara zasada, że zawsze warto rozmawiać ;-)

Art. 69 mówi o działalności maklerskiej, ale odpowiedzią na moje pytanie jest Art. 83, który definiuje kogo musi zatrudnić firma inwestycyjna, jeżeli chce wykonywać czynności o których mowa w Art. 69. Tak więc dopiero Art. 83 to dokładnie precyzuje. No i właśnie o to mi chodziło!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.125 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.