MAKLERS.ARSLEGE.PL      DI.ARSLEGE.PL

Maklers.pl jest firmą szkoleniową (a nie inwestycyjną)

× Chcesz podyskutować na tematy DI inne niż dotyczące egzaminów DI, oferty Maklers DI i rozwiązań zadań DI-1? Zachęcamy do dyskusji.

Procentowe kontrakty futures na bony skarbowe

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #1613 przez Rothbard
Serwus,
mam wybitny kłopot ze zrozumieniem istoty przykładu z książki Hull 'kontrakty terminowe i opcje, s. 148. Mamy tam dyrektora finansowego, który 20 maja wie że niecałe 3 miesiące dostanie 3,3 mln USD i te 3,3 mln USD on chce od 5 sierpnia dać w półroczne bony skarbowe, aby ta kasa urosła do lutego kolejnego roku.
I on chce sobie zabezpieczyć stopę rentowności tychże bonów, żeby była na takim poziomie jak jest teraz, więc zajmuje pozycje w kontrakcie futures, który opiewa na bony 90-dniowe, żeby zabezpieczyć sobie bony 180-dniowe (eee...?). Czy to oznacza, że krzywa dochodowości bonów skarbowych jest płaska dla terminu do jednego roku i można sobie tak ładnie zabezpieczać bon o jednej charakterystyce bonami o innej charakterystyce?
Kolejną niezrozumiałą rzeczą w tym przykładzie jest obliczanie efektywnej stopy zwrotu na stronie 150. Dlaczego te 20560 jest mnożone razy 2???
Jakby ktoś kiedyś miał czas i ochotę przyjrzeć się i mi odpowiedzieć to będę wdzięczny.
Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #1639 przez admin

Serwus,
mam wybitny kłopot ze zrozumieniem istoty przykładu z książki Hull 'kontrakty terminowe i opcje, s. 148. Mamy tam dyrektora finansowego, który 20 maja wie że niecałe 3 miesiące dostanie 3,3 mln USD i te 3,3 mln USD on chce od 5 sierpnia dać w półroczne bony skarbowe, aby ta kasa urosła do lutego kolejnego roku.
I on chce sobie zabezpieczyć stopę rentowności tychże bonów, żeby była na takim poziomie jak jest teraz, więc zajmuje pozycje w kontrakcie futures, który opiewa na bony 90-dniowe, żeby zabezpieczyć sobie bony 180-dniowe (eee...?). Czy to oznacza, że krzywa dochodowości bonów skarbowych jest płaska dla terminu do jednego roku i można sobie tak ładnie zabezpieczać bon o jednej charakterystyce bonami o innej charakterystyce?
Kolejną niezrozumiałą rzeczą w tym przykładzie jest obliczanie efektywnej stopy zwrotu na stronie 150. Dlaczego te 20560 jest mnożone razy 2???
Jakby ktoś kiedyś miał czas i ochotę przyjrzeć się i mi odpowiedzieć to będę wdzięczny.
Pozdrawiam


Hej,

Odpowiedź na pytanie 1, znajdziesz na stronie 147 Hull (góra strony)
"Zakładamy, że zmiana stopy zwrotu (dY) jest taka sama dla wszystkich okresów, co oznacza, że każda zmiana krzywej dochodowości przyjmuje postać przesunięcia równoległego..."
"Ponieważ założyliśmy, że wszystkie dY są takie same, to we wzorze (5.11) kor=1..."

Odpowiedź na pytanie 2, znajdziesz na stronie 150 Hull (góra strony)
"Po zainwestowaniu na sześć miesięcy według stopy 9,8 procent rocznie zysk ten wzrasta do 20560 dolarów..."
Właśnie dlatego, że jest to 6 miesięcy, musisz pomnożyć te 20560 przez 2 by uzyskać stopę roczną. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Rothbard

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
10 lata 8 miesiąc temu #1645 przez Rothbard
Replied by Rothbard on topic Procentowe kontrakty futures na bony skarbowe
Dzięki, ale samo przesunięcie krzywej o tyle samo punktów nie oznacza, że ta krzywa była przedtem płaska w całym jednym roku. Czy źle to rozumiem?

Hmm.. Nie wiedziałem, że tak można liczyć w ten sposób. Teraz policzywszy w ten sposób
0,098 + [(20 560 / 3 300 000) * 2] dopiero widzę, że to daje identyczny wynik (0,110461), ale to jest chyba stopa nominalna? Trochę mnie to zdziwiło, bo ja liczyłem efektywną stopę w inny sposób to wychodziła mi inna, ale wydawało mi się że tak się liczy stopę efektywną:
0,098 + [1 + (20 560 / 3 300 000) ]^2 - 1 = 0,110499

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.116 s.

LAUREACI:

Pomogliśmy zdobyć:

- ponad 500 licencji MPW

- ponad 100 licencji DI

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.